Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спектакълът "Caged" - сценично огледало на съвременните страхове

Снимка: Стефан Щерев

Най-голямата танцова продукция, създавана до момента в България, е част от афиша на Пловдив Европейска столица на културата 2019.Това е световна премиера на българо-корейския спектакъл „CAGED“, посветен на страховете - индивидуални и обществени, които ни управляват. Продукцията е микс между съвременен танц, куклен театър и музика и рамкира предстоящото издание на традиционната инициатива One Dance Week.
   

Въпреки че продукцията завършва с голям минус, независимо от усилията да се финансира изцяло преди премиерата, сме изключително горди с резултата, каза в предаването „Хоризонт до обед“ Асен Асенов, копродуцент на спектакъла. За нашата географска ширина и предвид контекста, в който се намираме по отношение на развитие на сцената за съвременен танц у нас, има сериозна заявка за интерес от страна на колеги от Бразилия, Мексико, Канада, Франция, Чехия, Хърватска, Германия, разказа той.

Музиката в "Caged" е на Павел Терзийски и Емилиян Гацов – Елби, уникалната сценография е на Никола Тороманов, маските и куклите са на Мариета Голомехова. Хореограф на представлението е Пансън Ким, чийто най-голям страх е да бъде добър, обичащ и щастлив човек.

Асен Асенов Снимка: Ирина Недева

Заглавието на спектакъла се превежда като „Заключен в клетка“ – в случая в клетката на болните ни умове, изтъкна Асен Асенов. Творците правят сценичен прочит на постчовешкото, през роботизиран образ на смъртта.

„Страховете всъщност са основната причина за цялата тази агресия, отмъстителност и гнусотия, без извинение, в която напоследък живеем. Това наистина е отвъд човешкото. Няма много общо с човешкото. И за съжаление именно страховете са причина за всички тия негативни емоции, в които ние плуваме ежедневно. Тази отмъстителност, тази тотална липса на емпатия в общуването между хората, тази липса на човечност и на нормалност в общуването помежду ни – това е истински тъжно“, смята Асенов.

Да се страхуваш е нормално и човешко, но когато капсулираме свои стари и нови страхове, пространството, в което ги събираме, се стеснява твърде много, коментира още той.   

„В момента в Дирекция „Култура“ на Пловдив Европейска столица на културата работят хора, които са бивши магазинери, бивши служители на „Чистота“ - Община Пловдив и други интересни хора, събрани пред една антиселекция“, коментира Асен Асенов. 

За реализация на проекта на „Гая Денс Къмпани“ в Южна Корея е било отказано минимално частично кофинансиране от страна на Дирекция „Култура“ в Община Пловдив, като не са били допуснати подадените документи, съобщи Асен Асенов. Аргументът е, че „Гая Денс Къмпани“ не е пловдивска компания. Асенов уточни, че ще си търсят правата в съда.

По думите му образованието в областта на съвременния танц е „изключително лошо“ и на ниво средно хореографско училище. България е единствената страна в ЕС, в която няма нито един театър, който целогодишно да показва международно съдържание в областта на съвременния танц, отбеляза още Асенов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва седми сезон на "Литературните маршрути"

Започва седмият сезон на "Литературните маршрути" .  Фондация "Прочети София" организира събитието, което през тази година включва 12 нови градски литературни тура. Авторите им са поети, писатели, философи, журналисти, литературни историци.  Тази вечер ще се проведе първото събитие – "Европа в българската литература".  Многоликата..

публикувано на 09.05.25 в 15:56

Деветата на Бетовен с грандиозно изпълнение в Шумен и София

Два празника - Денят на Европа, 9 май, и Денят на светите братя Кирил и Методий, 11 май, ще бъдат отбелязани внушително с музика в Шумен и София - с изпълнение на Симфония №9 от Лудвиг ван Бетовен. В петък на сцената в Арена Шумен и в неделя в столичния Национален дворец на културата от 19 ч. ще застанат два оркестъра и 10 хорови състава от..

публикувано на 08.05.25 в 20:50
Маргарита Калчева

Пролетен полъх в концерта на Радиооркестъра на 9 май

„Пролетен полъх“ е наречен концертът на Симфоничния оркестър на БНР в зала "България" на 9 май от 19 часа.  Главният диригент Константин Илиевски е избрал отново нелек репертоар, който да покаже големите технически и звукови възможности на състава – симфоничната поема „Веселите шеги на Тил Ойленшпигел“ от Рихард Щраус, "Пролетно тайнство" от Игор..

публикувано на 08.05.25 в 20:18
Хор на софийските момчета

Великденски концерт на Хора на софийските момчета на 11 май

На 11 май от 18.00 часа в православния храм "Св. Параскева" ще се състои традиционният Великденски концерт на Хора на софийските момчета. Водещ концерта ще е ставрофорен иконом д-р Кирил Попов, а солист ще бъде сопраното Таня Лазарова. " На 11 май Българската православна църква почита светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий ...

публикувано на 08.05.25 в 09:55

Люлякови музикални вечери в Ловеч

В Ловеч тази вечер се откриват традиционните Люлякови музикални вечери. Люляковите музикални вечери водят началото си още от 1905 г., преминават през различни форми, прекъснати са в началото на 90-години на миналия век и са възстановени през 2014 г., поясни секретарят на ловчанското читалище "Наука 1870 г." Пепа Стаменова: "Люляците са..

публикувано на 08.05.25 в 07:43

"Надпяване" – фолклорна класация, май 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредени в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 07.05.25 в 11:06

Отвъд красивия образ: Фотографията като изразяване на емоция

За да открие вдъхновение, човек трябва да спре, да се огледа и да се заслуша – в този век на непрекъснато висене в социалните мрежи сякаш все по-рядко чуваме собствения си глас . Така смята потомственият фотограф Емануил Трейман. По думите му, вдъхновение може да е всичко . Вече 15 години чрез различни инициативи Трейман работи върху..

публикувано на 07.05.25 в 06:58