Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Стоев: Възможно е да се намери частен терен за построяване на опера в Пловдив

Георги Стоев
Снимка: Ирина Недева

"Преди три години идеята Пловдив да има сграда за операта беше само мечта. Три години по-късно имаме конкретно предложение с конкретен парцел. Той се намира под сграда, която пловдичани познават като бившия Партиен дом, в самия център, в самото сърце на града. Имаме пари в банковата сметка на фондацията, с която сме готови да финансираме конкурса за това как би изглеждала една нова сграда на мястото на този бивш партиен дом. Имаме и широка обществена коалиция зад този процес. Оттук насетне стъпките са доста конкретни и доста прагматични. Вече не говорим само за абстрактно желание да има опера, вече говорим за конкретен път, който трябва да извървим", заяви пред "Хоризонт" Георги Стоев, председател на "Тракия тех", който очерта няколко сценария за развитие на казуса с липсващата сграда.

"Ако общината построи една нова сграда за нейната администрация в квартал, да речем "Тракия", ще излезе по-евтино сметката и ще се изплати инвестицията по-бързо, отколкото ако поддържа тази сграда. Тя един ден ще има нужда от капиталово саниране."

"Ако гражданите на Пловдив искат да запазят тази сграда, в крайна сметка ние ще се опитаме да инициираме процес, при който да намерим частен терен, на който да построим с общи средства този обект", посочи Стоев.

Аз съм противник на това да зависим от държавата за всяко нещо, което се случва в нашия живот, допълни още икономистът.

"Мисля, че тази подкрепа, която  операта получава като продукция, като бизнес, ако искате, тя е различна от подкрепата, която е необходима за един актив, за построяването на една сграда. Мисля, че когато става дума за мениджмънт на една сграда, тя трябва да бъде независима от държавата, независима от общината. Нашето предложение винаги е било това да бъде управлявано от един надзорен съвет с приоритетно частно участие и то с хора, които са дали пари, за да се случи това нещо. Ако има държавно или общинско финансиране, то да бъде по-скоро кофинансиране като някакъв процент към пари, които са събрани от частния сектор. Това е моето лично мнение, защото знам, че когато има държавно начинание, това се превръща в една тръба за източване на пари. Винаги е така. Тук искаме да е обратното, искаме ефективно управление, смислено за града, с минимални средства за нуждите", подчерта икономистът.

Какво показва направеното "измерване" на икономическите ползи от културни събития в Пловдив?

"Опитвали сме се да инициираме няколко такива изследвания. Единственото успешно, което сме провели макроикономически, е изследване на икономическите ефекти от "Нощ"-та в Пловдив. Тогава открихме, че дори в много тесен смисъл ползите са около 4 пъти повече от разходите, направени за този фестивал. Буквално измерени под формата на хора, които са посетили града и са оставили своите пари в града в дадения период. В много по-широк смисъл това генерира други ефекти - скачени услуги, инвестиции в нови ресторанти, хотелски площи и т.н.", отбеляза Георги Стоев, като допълни, че такъв анализ до момента не е правен за Пловдив Европейска столица на културата 2019. 

"Това, което е важно да се знае, че преди всичко това е един маркетингов инструмент, маркетинг на самия град. Дори си мисля, че напоследък, поне като гледам какво се случва в града, този маркетинг е основно национален. Освен големия ръст на туристите има много българи, които буквално за пръв път посетиха Пловдив, което е странно. Аз имам приятели в София, които не бяха идвали до Пловдив, който е на един час път, което е малко абсурдно", коментира Георги Стоев.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кое спъва лечението на редките заболявания у нас?

Поставянето на диагноза за рядко заболяване зависи от подготовката на лекарите – дали познават проявленията на тези болести и дали ги търсят при пациентите . Това казва проф. Даниела Авджиева, началник на Клиниката за лечение на деца с генетични заболявания в специализираната педиатрична болница "Проф. Иван Митев".   Над 6000 са откритите..

публикувано на 26.02.25 в 07:17
сем. Бибас

Дани Миран: Това, което се е случило със семейство Бибас, е истински геноцид

Снимки на двете рижи момченца Ариел и Кфир Бибас станаха символи на протестите с искане за завръщане на заложниците, които бяха отвлечени в Газа през октомври 2023 година. Напразно в центъра на Тел Авив честваха първия рожден ден на Кфир. Момченцето е било жестоко убито още през миналия декември от терористи от непозната досега ислямистка..

публикувано на 23.02.25 в 06:22

Столична община и Българската хранителна банка осигуриха храна за над 600 бездомни

Близо 600 бездомни хора, настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти благодарение на съвместната инициатива на Столична община и Българската хранителна банка (БХБ). Кампанията, инициирана от заместник-кмета Надежда Бачева, не просто осигури най-необходимото за хората в нужда, но и изпрати силно..

публикувано на 23.02.25 в 05:44

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35