От 20 години доц. Анна Драганова използва в практиката си природни средства и е убедена в тяхното действие, без странични ефекти, каквито имат химичните медикаменти. Тя е сертифициран ароматерапевт с дългогодишен стаж в областта на вътрешните болести и авиационната медицина.
В страни като Франция, Швейцария и Австралия има призната специалност ароматерапия, посочи доц. Драганова. „Ароматерапията е един чудесен, много стар, много мъдър и научно обоснован метод за профилактика и лечение с използването на натурални етерични масла, които се въвеждат в организма чрез дихателните пътища, кожата или лигавиците. Тя е многовековна, необятна. Това е най-древната медицина, наричана "нежната медицина.“
В миналото етеричните масла са били ценени наравно със златото
„Повече от 6 хиляди години човечеството познава чудодейното действие на етеричните масла. Те са се поднасяли като най-ценен подарък наравно със златото, скъпоценните камъни, захар, коприна, дори са разменяни за роби. Но с времето сме позабравили някои неща, които сега тепърва отново започваме да ползваме.“
Има няколко вида етерични масла. Единият вид са синтетичните: с аромат, аналогичен на натуралните масла. Истинските, тези с лечебни свойства, са натуралните, другите се наричат натурализирани, поясни доц. Драганова. Тя допълни, че производството на натуралните масла е скъпо и трудоемко и затова някои производители произвеждат ароматни заместители. „Те не само нямат лечебни свойства, но могат да бъдат и опасни“, предупреди Анна Драганова.
„Едно натурално етерично масло има от 120 до 500 съставки, при това дозирани от природата – нещо, което човек не може да направи. Освен това те са скъпи и едно етерично масло в никакъв случай не може да струва 5-6 лева.“
Производството на натурални масла е скъпо и трудоемко
Доц. Драганова даде пример с масла, за чието производство е необходим много материал – например за 13 милилитра извлек от жасмин са необходими 300 цвята, ръчно събрани в определени часове от деня. За 1 литър от българското розово масло са необходими 5 тона розови листчета, а за 800 грама нероли е нужен 1 тон цветчета от горчив портокал.
Древните египтяни, римляни, гърци, източните народи са ползвали аромати през целия си живот, разказа още доц. Драганова. При раждането на Христос тримата влъхви носят на Младенеца злато, тамян и смирна – тези етерични масла са били ценени наравно със златото заради лечебните им качества, припомни библейското описание тя.
Терминът "ароматерапия" се появява през 30-те години на XX век, когато френски химик си изгаря ръката и инстинктивно я потапя в най-близкия съд с течност – оказва се, че това е лавандулово масло, което бързо успокоява болката и помага на раната да зарасне. Този случай провокира учения да направи серия изследвания и да напише книга, озаглавена „Ароматерапия“.
Силата на етеричните масла да въздействат върху психиката
Ароматите въздействат както върху физическото, така и върху психическото състояние на организма и липсата им води до ароматен глад, подчерта доц. Драганова.
„Огромен проблем например при първите космически полети се оказва липсата на аромати и при следващите полети на космонавтите са подсигурявани различни ароматни предмети. Интересна е една мисъл, казана от Мохамед: „От всички неща на света най-много радват сърцата ни децата, жените и благоуханията.“
Чудодейното масло от чаено дърво
Маслото от чаено дърво например, което е с противоречив аромат и не се харесва на всички, е лидер на етеричните масла в света, отбеляза доц. Анна Драганова. По думите й това масло присъства най-често в лечебни програми за различни заболявания. Дървото има детоксично действие, то вирее по източните брегове на Австралия, където гъмжи от отровни животинки – скорпиони, змии, паяци, допълни тя. Маслото от чаено дърво било използвано от австралийските аборигени, а първият европеец, докоснал се до свойствата му, бил Джеймс Кук по време на морска експедиция пред 18 век. Именно той дава името „чаено дърво“. През Втората световна война това масло било неизменна част от чантичките за спешна помощ, раздавани на армейските поделения.
„Маслото от чаено дърво се нарича „бърза помощ“, наричат го „аптека в един флакон“. Маслото от чаено дърво има антибиотично действие дори при стафилококи, стрептококи. То има много силни антисептични качества, антибактериално, антивирусно, антигъбично действие. Чаеното дърво, както и много други етерични масла, действат на клетъчно ниво, за разлика от антибиотиците… Маслото от чаено дърво пречи на размножаването на атипичните клетки – и доброкачествени, и злокачествени – нещо, което, откровено да си кажа, като лекар в началото се съмнявах“, коментира още доц. Драганова.
Биография
Доц. д-р Анна Драганова е к.м.н. Специалист е по вътрешни болести и авиационна медицина. Има специализации още по ревмокардиология, ендокринология, анестезиология. Работила е като ревмокардиолог, в областта на физиотерапията. Била е председател на ТЕЛК и има 24-годишен опит в Авиомедицински научно-изследователски институт към Военно-медицинска академия.
От 2000-а година е медицински консултант за профилактика и лечение с природни продукти, произведени в Швейцария. Притежава сертификат за ароматерапевт от преподавател в New ways Aromatherapy Education Institute Salem, UTAH, USA. Провежда курсове по Ароматерапия.
Цялото интервю с доц. Драганова слушайте в звуковия файл.Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..
" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..
" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..
Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..
Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия. Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
Партийната система се девалвира от елитите на големите партии . Тази позиция изрази в интервю за БНР политологът Георги Киряков. "Това не е криза..
" Очевидно някои сили виждат в избора на председател на парламента борба за служебен премиер, борба за власт, борба за пачки, борба за пудели, борба..