Има ли магия в едно балетно представление на „Кармен”, включващо както най-популярните арии от операта на Бизе, така и музика за китара на Енрико Мюрие? Така и се наричаше балетният спектакъл на трупа „Испанико“ от САЩ, която гастролира в Израел, а съвсем наскоро е била и в Русия на честване на годишнината от рождението на легендарната балерина Екатерина Максимова.
Винаги съм мислела, че не могат да ме изненадат с нищо в балета. Но ме опровергаха. Може би 10 минути от спектакъла,по време на едно от па де дьотата между Кармен и Хосе, двамата танцуваха самос китките на ръцете си. И всичко беше толкова вълнуващо и магическо, че оправдаваше названието на спектакъла. Хореографът Густаво Рамиресо Сансано - едно от легендарните имена на съвременния балет, доказа, че в нищо не се подчинява на общоприетото. В неговия спектакъл под звуците на Хабанерата на Кармен или на арията на Тореадора имаше ансамблови танци. Изцяло бе заличена линията с контрабандистите , но на музиката от хора на децата от първо действие на операта или на дуета на Фраскита и Мерцедес от трето, бяха поставени соловите танци на Кармен. Четири са па де дьотата в спектакъла. Три от тях бяха между красивата циганка и Хосе, като при последното той убива не само нея, но и себе си. Интересно бе, че докато на преден план течеше па дьо на Кармен с Тореадора,по същата музика встрани бе комичният танц на ревността от страна на другите девойки. Само 16 балетни артисти участваха в гастрола. По тази причина в повечето от големите ансамблови танци, които би трябвало да бъдат мъжки, наред с балетистите участваха преоблечени в мъжки дрехи балерини, които сесправиха нелошо с доста трудната мъжка хореография. По сценария войниците наподобяваха зомбита и имаха пируети и скокове при висящи сякаш безжизнени ръце. Доста интересно бе решението на сцената с коридата. На сцената бяха всички артисти без Кармен и Хосе. Всеки от тях имаше някаква длъжност като матадор, пикадор и естествено - тореадора. Но липсваше бикът и в момента,когато на сцената са появи егоцентричната в този спектакъл Кармен, стана ясно,че това е липсващото жертвено животно. Дори да не я бе пронизал ревнивият Хосе, тя не би останала жива под яростта на общественото мнение. Правеха впечатление както решените в черно-бяло от Давид Зелфин костюми,които напомняха за тореодорските графики на Пабло Пискасо, така и минималистичната, но изразителна сценография на Луис Креспо, при която всички декори приличаха на хартиени нагънати на хармоника листа, които приемаха най-различна форма.
В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..
Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт". Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си . "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..
Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев. Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци. Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството. През 1980 г...
"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..