Фондация "Лале", Сдружение "Свят без граници" и Сдружение "Самаряни" обсъждат мерки за намаляване на насилието върху децата.
"Това е пакет, който описва седем области, в които е важно да се предприемат интервенции с цел намаляване на насилието към деца. Този пакет е разработван в продължение на доста години от едно партньорство на големи организации като Световната здравна организация, УНИЦЕФ. Този пакет беше представен 2006 година пред ООН. Това, което е важно за този технически пакет е, че той се основава на програми, които са реализирани последните 15 и повече години в различни части на света, в различни държави, програми, които са оценени и програми, които доказват ефективност. За нас пакетът е важен, защото той по много добър начин систематизира областите на интервенция, но също дава информация в коя област какъв тип програми и какви подходи доказано работят и дават положителен ефект," каза в интервю за "Хоризонт" директорът на Фондация "Лале" Мария Петкова.
Повечето от посочените области са в сферата на превенцията.
"Едното е безопасна среда. Това е средата, в която децата се движат. Да речем училището, двора на училището, улицата пред детската градина, детските площадки, местата, където младежите се събират следобед или привечер да играят. Друга важна сфера е изпълнението и прилагането на закони. Съществуването на закони и на поднормативни документи, които са свързани с намаляване на употреба на алкохол, недостъп до огнестрелни оръжия на деца и не само на деца. Третата област е нормите и ценностите. Отношенията, разбирането, поведението на семействата, на родителите, на децата, но също така и на всички хора, които работят, всички специалисти, които работят с деца. Четвъртата област е много актуална за България - това е подкрепа за родители и лицата, които полагат грижи за деца. Хората, които работят и които пряко се грижат за деца и отговарят за деца да имат информация, да имат умения да разбират какви са рисковете от насилие, какво значи насилието, какви са последствията от насилието върху децата, какви са различните видове насилие, така че те не го прилагат, но също да имат съзнание за рисковете към децата и не само към собствените деца - и другите деца в училище и децата на улицата", допълни Мария Петкова в предаването "Хоризонт до обед".
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..
Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото. Развитието на технологиите,..
" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер" Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба, част от..
Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..
"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но това е незначително за..
Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5..