Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомени за баса Николай Гяуров и диригента Асен Найденов

Николай Гяуров като Филип Втори
Снимка: В. Балевска

На 12 септември се навършиха 120 години от рождението на големия български диригент Асен Найденов, а на 13 септември - 90 години от рождението на световноизвестния бас Николай Гяуров. И за двамата велики български музиканти може да се говори с часове, но вместо това Ви предлагаме подробности за тяхна съвместна изява в знакова за кариерата и на двамата опера - "Дон Карлос" от Верди.

Асен Найденов поставя заглавието за първи път в България през 1936 г.  в Софийската опера - режисьор е Драган Кърджиев, а в състава, ангажиран за спектакъла, са най-големите наши певци от първата половина на ХХ век: Михаил Попов, Катя Спиридонова, Констанца Кирова, Събчо Събев, Христо Бръмбаров, Тодор Мазаров. В продължение на повече от 20 години Асен Найденов винаги е на пулта в Софийската опера, когато се представя “Дон Карлос“. В началото на 60-те години Найденов е поканен да дирижира няколко сезона в бившия СССР - през 1963 г. той поставя "Дон Карлос“ и със състава на Болшой театър. Постановката се играе в огромната зала на Двореца на конгресите в Кремъл и е посветена на 150-годишнината от рождението на Джузепе Верди. Спектакълът е грандиозен и е оценен като събитие в музикалния живот на страната. 

В  следващите години, завърнал се в България, Асен Найденов дирижира и новата постановка на Софийската опера на „Дон Карлос“, в която гостуват големи наши и чужди певци. Самият той дирижира творбата в много страни по света. Но днес ще се спрем на спектакъла, състоял се на 24 май 1980 г., с който бе отбелязан 50-годишният юбилей на Николай Гяуров. Участва самият Гяуров в ролята на Филип Втори, Мирела Френи като Елизабет, Пенка Дилова е принцеса Еболи, Никола Василев - Маркиз Поза, Дон Карлос е Михаил Мартинов, а Великият Инквизитор - Николай Стоилов. Много слушатели вероятно ще си спомнят този звезден миг на нашата оперна сцена.

Крал Филип Втори е една от коронните роли на Николай Гяуров. Дебютът му в нея е през 1960 г. в Софийската опера, а според някои източници е дирижирал Асен Найденов. Само след 3 години, през 1963-а, Гяуров вече е търсен за тази партия - той я пее във Виенската държавна опера, в Парижката национална опера, в Ковънт Гардън - Лондон, във Верона и в Миланската Скала (след първата му изява като Великият инквизитор там). През 1965 г. Николай Гяуров пее с огромен успех в „Дон Карлос“ в Болшой театър под диригентството на Асен Найденов. Триумфалният път на певеца в тази трудна роля продължава в Рим, Хамбург, Варшава, на Залцбургския музикален фестивал под диригентството на Херберт фон Караян, в Мюнхен, в Метрополитън опера - Ню Йорк - целият свят се възхищава на българския певец.

Чуйте в звуковия файл откъс от знаменития спектакъл на „Дон Карлос“ в Софийската опера от 1980 г., съхраняван в Златния фонд на БНР – арията на Филип Втори, изпълнена от Николай Гяуров и Оркестъра на Софийската опера под палката на Асен Найденов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 18-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Акцент в столичния афиш през изминалата седмица: Концертът на Софийската филхармония с изпълнение на Концерта за цигулка "Offertorium" от София Губайдулина и “Стабат Матер“ от Джоакино Росини - Преди..

обновено на 11.02.25 в 15:06

“Парижката Света Богородица“ – гастролът на годината

Най-голямото събитие в областта на музикално-сценичните изкуства у нас през месец февруари е гастролът от 6-и до 11-и февруари в зала 1 на НДК на наследника на оригиналната продукция от 1998 г. на мюзикъла “Парижката Света Богородица“ от Рикардо Кочанте, при това с една от звездите в главните роли в нея – канадският артист Даниел Лавоа като..

публикувано на 11.02.25 в 12:05
Деми Мур във

Деми Мур и трагизмът на съвършенството във "Веществото"

Копнежът по блясъка е познат на почти всеки човек. В определен момент от живота си повечето от нас се стремят към това да са по-красиви, по-талантливи, по-привлекателни за околните. Стремежът да бъдеш по-добър от това, което си, обаче, понякога се превръща в мания. Особено често това се случва в днешни дни, когато дори и през телефона си..

публикувано на 11.02.25 в 09:21

Започва 75-ото издание на "Санремо"

От днес до 15 февруари ще се състои фестивала на италианската песен "Санремо". Това е 75-ото му издание, което стартира с една изненада. За първи път в историята на "Санремо" се оттегли един от участниците. Това е рапърът Емис Кила. Разследван е от прокуратурата в Милано във връзка с агитките на Интер и Милан. Срещу него тегне и обвинение за..

публикувано на 11.02.25 в 08:52

Изследователски проучвания на Валентин Йорданов

Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г."  ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..

публикувано на 10.02.25 в 08:51
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29