Асен Найденов поставя заглавието за първи път в България през 1936 г. в Софийската опера - режисьор е Драган Кърджиев, а в състава, ангажиран за спектакъла, са най-големите наши певци от първата половина на ХХ век: Михаил Попов, Катя Спиридонова, Констанца Кирова, Събчо Събев, Христо Бръмбаров, Тодор Мазаров. В продължение на повече от 20 години Асен Найденов винаги е на пулта в Софийската опера, когато се представя “Дон Карлос“. В началото на 60-те години Найденов е поканен да дирижира няколко сезона в бившия СССР - през 1963 г. той поставя "Дон Карлос“ и със състава на Болшой театър. Постановката се играе в огромната зала на Двореца на конгресите в Кремъл и е посветена на 150-годишнината от рождението на Джузепе Верди. Спектакълът е грандиозен и е оценен като събитие в музикалния живот на страната.
В следващите години, завърнал се в България, Асен Найденов дирижира и новата постановка на Софийската опера на „Дон Карлос“, в която гостуват големи наши и чужди певци. Самият той дирижира творбата в много страни по света. Но днес ще се спрем на спектакъла, състоял се на 24 май 1980 г., с който бе отбелязан 50-годишният юбилей на Николай Гяуров. Участва самият Гяуров в ролята на Филип Втори, Мирела Френи като Елизабет, Пенка Дилова е принцеса Еболи, Никола Василев - Маркиз Поза, Дон Карлос е Михаил Мартинов, а Великият Инквизитор - Николай Стоилов. Много слушатели вероятно ще си спомнят този звезден миг на нашата оперна сцена.
Крал Филип Втори е една от коронните роли на Николай Гяуров. Дебютът му в нея е през 1960 г. в Софийската опера, а според някои източници е дирижирал Асен Найденов. Само след 3 години, през 1963-а, Гяуров вече е търсен за тази партия - той я пее във Виенската държавна опера, в Парижката национална опера, в Ковънт Гардън - Лондон, във Верона и в Миланската Скала (след първата му изява като Великият инквизитор там). През 1965 г. Николай Гяуров пее с огромен успех в „Дон Карлос“ в Болшой театър под диригентството на Асен Найденов. Триумфалният път на певеца в тази трудна роля продължава в Рим, Хамбург, Варшава, на Залцбургския музикален фестивал под диригентството на Херберт фон Караян, в Мюнхен, в Метрополитън опера - Ню Йорк - целият свят се възхищава на българския певец.
Чуйте в звуковия файл откъс от знаменития спектакъл на „Дон Карлос“ в Софийската опера от 1980 г., съхраняван в Златния фонд на БНР – арията на Филип Втори, изпълнена от Николай Гяуров и Оркестъра на Софийската опера под палката на Асен Найденов.
В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..
Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт". Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си . "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..
Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев. Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци. Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството. През 1980 г...
"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..