Франция полека изпраща лятото с равносметката за богата музикална реколта от тазгодишните фестивали. Най-важната лятна среща за света на операта - фестивалът в Екс ан Прованс, се запомни с нови участия, обещаващи млади гласове и нестандартни артистични визии. Например с "Тоска" от Пучини в съвсем необичайния прочит на Кристоф Оноре, решил да превърне главната героиня в бивша оперна дива и така една историческа изпълнителка на ролята на Флория Тоска - Катрин Малфитано, да предаде на сцената наследството на Ейнжъл Блу - една бляскава нова Тоска, изгряла в театъра на Архиепископията. Програмата се запомни и с изумителния сценичен спектакъл върху "Реквием" от Моцарт, но както се е изказал постановчикът Ромео Кастелучи, „при великия композитор всичко е театър.”
Отмина и една забележителна годишнина: ветеранът на френските оперни фестивали - този в Оранж, вписа в историята си 150-тото си издание, за което наред с репертоара от Моцарт и Росини покани Пласидо Доминго за една музикална "Испанска нощ".
С много международно участие, включително няколко български състава, протече поредният международен музикален фестивал в Силванес. Сгушеното в планинските склонове на Южна Франция бивше абатство е неподражаемо място за междукултурни срещи на певци и музиканти и за летен творчески отдих на меломаните, особено влюбените и отдадените на хоровото изкуство. Традиционната лятна академия за хор и оркестър, неизменно ръководена от диригента Мишел Пикмал, тържествуващо отпразнува 30-тата си годишнина с един концерт "Моцарт" - истинско преживяване за публиката.
В последните летни дни друга важна годишнина - 150 години от смъртта на Ектор Берлиоз, събра французите на едноименния фестивал в родния град на композитора - Ла Кот Сент Андре, около богата инструментална и вокална програма. Сър Джон Елиът Гардинър дирижира операта "Бенвенуто Челини", а Туган Сокиев - "Осъждането на Фауст". Програмата включваше повечето емблематични творби на композитора и първата част на операта "Троянци" - върха на оперното творчество на Берлиоз и на "трудностите на миценсцена", както е признал пред пресата артистичният директор на фестивала Брюно Месена, който планира втората част за следващото издание догодина. Затова пък публиката се забавлява с още един мизансцен: троянското селище, устроено в града, с шестметров троянски кон в центъра, около който, както е в легендата, посетителите можеха да пият и да танцуват до зори.
В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...