Тази вечер в Ловеч се откриват „Варошлийски вечери“. Те ще се проведат за 11-а поредна година и представят старата градска култура и бита на местните жители.
„Варошлийски вечери“ се провеждат в дните на Европейското културно наследство, които са под егидата на ЕС. Тази година темата е „Лозарството и винопроизводството в ловешкия край“.
„Акцентите винаги са различни. Може да е варошлийската кухня, може да е архитектурата на стария град, може да е Покритият мост. Изобщо Ловеч е едно уникално място със своето минало, със своята култура, където за 15 минути можеш да преминеш през различни културни пластове- от древността, през Средновековието, през Възраждането и Покритият мост препраща в съвремието“, обясни Димитрина Дренска - директор дирекция „Култура“ към Община Ловеч.
„За нас миналото е много важно, защото то е основа на настоящето и в тези дни се срещат миналото и бъдещето“, добави тя.
Организатор на „Варошлийски вечери“ в Ловеч е Регионалният исторически музей. Защо тази година акцентът е лозарството и винарството?
„Тъй като Ловеч е бил район с много силно винопроизводство. Това е било поминък на голяма част от ловчанлии и затова тази година обръщаме внимание на този традиционен ловешки поминък и трите вечери ще бъдат с акцент лозарството и винопроизводството“, обясни главният уредник в музея Елена Георгиева.
„Както всяка година Етнографският комплекс ще посрещне своите гости с вино от ловешкия край. Интересен момент ще бъде гостуването на изложбата на колегите от Регионален исторически музей Търговище, която се казва „Под лозницата“. Изложбата е посветена на винопроизводството, като ще бъдат показани различни предмети, които са свързани с производството на вино, с лозарството… в изложбена зала „Покрит мост“, добави тя.
В петък организаторите са предвидили ден на отворените врати в Етнографския комплекс. Двете къщи - Рашовата и Драсовата, представят културата и бита на ловчанлии от края на 19-ти и началото на 20-ти век.
Организаторите са предвидили и две изложби.
„Едната е „Площад Тодор Кирков през годините“, а втората, която ще бъде разположена в двора на Етнографския комплекс, ще бъде „Лозарството и винопроизводството в Ловеч“. Стари снимки, които показват производството на вино. Едната е края на ХIX, началото на XX век. Втората експозиция представя уредбата на ловешките домове, 30-те, 40-те години на ХХ век. Така че напълно е в традициите на Варошлийски вечери“, каза Елена Георгиева.
Третият ден – събота, в изложбената зала „Покрит мост“ ще има детски игри и забавления, които обаче не са предназначени само за деца, а и за всички любопитни посетители, включително задачи, свързани с лозарството и винопроизводството.
В миналото са наричали града Алтън Ловеч.
„Защото е бил център на занаятчийство и търговия, процъфтявал е в определен период от своето развитие. Той е достигнал до 20 000 души, което преди Освобождението е било наистина голям брой хора, за да посрещне Освобождението вече с 4000 души в резултат на множество разорения, които е претърпял. Но въпреки всичко успял е да се възстанови и успява да развие своята търговия, своите занаяти и неслучайно 20-те години, 30-те на XX век е наричан Града на професорите, което показва една друга насока на ловешката култура“, допълни Елена Георгиева.
Както и да се развива Ловеч през годините, духът на този град се съхранява в стария квартал „Вароша“.
„Старият квартал „Вароша“ е любимо място на ловчанлии, гордост на ловчанлии. Мостът е емблема на Ловеч. Той е в герба ни и всеки ловчанлия се гордее с това уникално място. За нас Вароша е една голяма любов."
Можете да чуете репортажа в звуковия файл.
В Обединеното кралство двама от обвинените в шпионаж българи се признаха за виновни. Агенция "Ройтерс" разпространи по-късно още подробности за дейността на шпионската клетка. Според британския съд добре организиран шпионски кръг е предавал тайни на Русия Прокурорът Алисън Морган заяви пред съдебните заседатели, че шпионската група е..
10 са специализираните социални институции в община Велико Търново, които осигуряват денонощни грижи за хората с умствена изостаналост. Няколко стотин души са в листата на чакащите. Политическата криза, забавянето в Плана за възстановяване и на Оперативните програми още повече изострят кризата, защото няма "зелена светлина“ за разширение на..
Районният съд в Кюстендил осъди на пробация 72-годишен пенсионер, държал в кухнята си цяла колекция нерегламентирани археологически находки. Освен това обвиняемият трябва да заплати сторените на досъдебното производство разноски за експертизи и за вещи лица в размер на 4 825,92 лв. по сметка на ОД МВР-Кюстендил. Решението е окончателно и..
Търговското дружество "Синева“ отговарящо за сметопочистването в Силистра, бе ликвидирано днес на заседание на Общинския съвет и преструктурирано в общинско предприятие с цел намаляване разходите на администрацията. Един от основните мотиви на кмета е, че така няма да се наложи повишаване на такса смет с три промила, която към момента е 5..
До края на годината предстои да бъдат изплатени над 1 милиард лева на земеделците. По-голямата част от тях са по интервенцията за основното подпомагане на доходите за устойчивост. Това увери министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов при откриването на дванадесетото издание на Годишния семинар, организиран от Националната асоциация на..
Средната пенсия в Испания от януари ще бъде близо 1490 евро на месец. Очаква се увеличението на парите за възрастните хора да бъде около 2,8%. Над девет милиона пенсионери в Испания ще получават с около 40 евро повече на месец от следващата година. Това съобщиха от Министерството на приобщаването, социалното осигуряване и миграцията в..
БНБ прогнозира инфлацията да бъде на 1,9% в края на годината спрямо 5 на сто година по-рано, става ясно от изданието "Макроикономическа прогноза" на банката. Според новите оценки средногодишната инфлация се очаква да бъде 2,5% при 8,6 на сто през 2023-та. Основен фактор за забавянето на инфлацията е низходящата динамика на международните цени на..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...