Тютюневата суровина е току-що прибрана от полето и след като бъде изсушена - за около месец, се надяваме към края на октомври или най-късно в средата на ноември да стартира същинската изкупна кампания на тютюневата реколта 2019. Това заяви пред БНР председателят на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България (НАТ) Цветан Филев.
„Според експерти и търговски дружества, които обходиха регионите на терен, тази година качеството е не с една, а с две идеи по-добро от предходната лоша стопанска година. Така че очакванията на производителите трябва да бъдат свързани с по-добро окачествяване и по-добри изкупни цени на четирите сортови групи, които се отглеждат в България“, отбеляза Филев.
Според него искането за по-високи цени има своите аргументи: „В условия на пазарна икономика, предлагайки екстра качество на продукта, трябва да търсим максимални цени“. Особено предвид конкуренцията от чужбина.
„Имам едно предупреждение към тютюнопроизводителите – така както съвестно работят 10 месеца на полето, нека като продадат суровината да следят за 30-дневния срок за нейното плащане и ако това не се случи, да се отреагира, да си търсят правата“, подчерта Филев в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.
От 21 септември у нас започва обиколка на китайска делегация, но от НАТ не очакват някакво сериозно раздвижване в сферата, тъй като над 70% от българската тютюнева продукция всяка година се изнася в чужбина.
„Китайският вариант е още една възможност за реализация на българска тютюнева суровина. От 21 до 29 септември ще бъде извършена проверка на преработвателни предприятия, заявили интерес да изнасят в Китай. Това ще го направят инспектори от Генерална митническа агенция на КНР заедно с експерти от БАБХ“, уточни Цветан Филев.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.
Командващият британските въоръжени сили ще заяви пред американските си колеги готовността на Обединеното кралство да изпрати войски за защита на небето и моретата на Украйна, но не и на фронтовата линия с Русия, тъй като планирането за следвоенно споразумение се засилва, съобщи вестник „Гардиън“. Адмирал Тони Радакин ще участва днес на срещи в..
От спешен ремонт се нуждае църквата „Успение Богородично“ в ямболското село Чарда. За събирането на необходимите средства е обявена благотворителна кампания. Около 10 хил. лева са постъпили по сметката за ремонта, събрана е и значителна сума от продадените сувенири на организирания на храмовия празник базар, което дава възможност да започнат най-..
В Гърция продължава борбата с пожарите край град Кератеа до Атина и край Лариса. Властите насочват към тях увеличени противопожарни екипи. Опозицията обвинява правителството в пропуски при овладяване на бедствията. Само бързата реакция на пожарникари и доброволци успя да предотврати нов мащабен пожар в град Кератеа, област Атика. Запали се ниска..
Испанското правителство ще обяви засегнатите от пожарите райони за зона на бедствие, обяви премиерът Педро Санчес. Целта е след като огнищата бъдат потушени, властите в Мадрид да финансират възстановяването на областите. По време на посещението си в района на пожара в Харила, Санчес посочи, че следващия вторник Министерският съвет ще обяви..
Литва има план за 48-километрова ивица от отбранителни съоръжения по границите си с Русия и Беларус, включително минни полета и мостове, подготвени за разрушаване в случай на нашествие, съобщи „Таймс“, позовавайки се на литовския министър на отбраната Довиле Сакалиене. Наред с Полша, трите балтийски държави започнаха да укрепват границите си, за да..
Поскъпване на платеното абонаментно паркиране за година в централната градска част на Кюстендил на 1000 лева, при 600 лева досега, предлага комисия по безопасността на движението към Общината. Предложението, които и още редица промени, касаещи паркирането на територията на града, е подложено на обществено обсъждане. Текстът е качен на сайта на..
Проблемът с водата в Радомир да бъде обсъден на кръгла маса, предлагат от Инициативния комитет "Вода за Радомир" и националното дружество "Бащино огнище". Във форума трябва да бъдат поканени да участват както компетентните институции, така и граждани, каза на брифинг в Перник Ивайло Шопски. Кметът на Радомир отмени водния режим Той..
Да има предсрочни избори в следващите месеци е въпрос на политическо оцеляване за Румен Радев, чийто мандат изтича през есента на 2026 г. Това каза..
Министърът на туризма Мирослав Боршош ще посети днес град Априлци, за да се запознае с трасето, предвидено за изграждане на лифт от квартал "Острец"..
Очаква ни гореща политическа есен - протести срещу завладяната държава и институциите-бухалки, организирани от ИПВ и граждански организации, ще..