Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кризата в БНР, „Турски поток“ и пускането на убиеца Полфрийман - акценти от седмицата

Снимка: Ани Петрова, БНР

След прокуратурата и Съвета за електронни медии, парламентът също се заема с кризата в Българското национално радио (БНР), свързана с безпрецедентното прекъсване на ефирното излъчване на програма „Хоризонт“ и временното сваляне от ефир на репортера Силвия Великова. Депутатите от БСП и ГЕРБ поискаха създаването на анкетна комисия за кризата в радиото. Проверка в БНР ще бъде направена и от Сметната палата по настояване на министър-председателят Бойко Борисов, който поиска пълна ревизия на управлението на обществената медия.

И докато генералният директор на радиото Светослав Костов обяснява спирането на ефирното излъчване на националната програма с голям технически проблем, то прокурорската проверка, разпоредена от главния прокурор Сотир Цацаров, установи друго.

„Не се е налагало, каквото и да е извършване на вътрешна профилактика. Имало е пълна неограничена реална техническа възможност за излъчване“, каза Цацаров.

Националното радио може да получи глоба до 100 хиляди лева, заради петчасовото прекъсване на излъчването на програма „Хоризонт“. Причината е проверка на Комисията за регулиране на съобщенията, която е установила, че не са били налице основания за прекъсване на програмата. Следващото заседание на СЕМ ще бъде в петък. На него ще бъдат разгледани допълнителни факти и обстоятелства около случая.

С руска подкрепа и саудитски пари започна изграждането на нашата част от „Турския поток“. През седмицата държавната „Булгартрансгаз“ подписа споразумение със саудитски консорциум за над милиард евро. Газопроводът ще свързва турско-българската и българо-сръбската граница като се планира да е готов за по-малко от две години. По него ще се транзитира  руски природен газ през Сърбия и Унгария, до Австрия. Заложено е България да печели от транзитни такси, коментира премиерът Бойко Борисов:

Държавата обяви война на киберпрестъпността! Атаките срещу държавната администрация са ежедневни, но до момента никой не е успял да нанесе удар, подобен на този срещу приходната агенция. За бързи, но добре обмислени законодателни промени - настояват главният прокурор Сотир Цацаров и бизнесът, в лицето на председателя на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България. За да се справи държавата с кибертероризма са необходими по-строги санкции, а едно от предложенията е хакерите да влизат в затвора за 15 години.

Едва няколко дни след като роднини и близки на жертви на тежки престъпления излязоха на протест с призив за справедливи присъди и доживотен затвор за насилници, Софийският апелативен съд уважи молбата на австралиеца Джок Полфрийман за предсрочно условно освобождаване. Убиецът на студента по право Андрей Монов напусна Централния софийски затвор шест години и половина по-рано. Австралиецът беше под стража от 2007 г. и трябваше да излежи 20-годишна присъда. Решението за предсрочно освобождаване е мотивирано въз основа на затворническото му досие, според което той се е поправил - в затвора е научил български език и е завършил задочно висше образование.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03