Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кризата в БНР, „Турски поток“ и пускането на убиеца Полфрийман - акценти от седмицата

Снимка: Ани Петрова, БНР

След прокуратурата и Съвета за електронни медии, парламентът също се заема с кризата в Българското национално радио (БНР), свързана с безпрецедентното прекъсване на ефирното излъчване на програма „Хоризонт“ и временното сваляне от ефир на репортера Силвия Великова. Депутатите от БСП и ГЕРБ поискаха създаването на анкетна комисия за кризата в радиото. Проверка в БНР ще бъде направена и от Сметната палата по настояване на министър-председателят Бойко Борисов, който поиска пълна ревизия на управлението на обществената медия.

И докато генералният директор на радиото Светослав Костов обяснява спирането на ефирното излъчване на националната програма с голям технически проблем, то прокурорската проверка, разпоредена от главния прокурор Сотир Цацаров, установи друго.

„Не се е налагало, каквото и да е извършване на вътрешна профилактика. Имало е пълна неограничена реална техническа възможност за излъчване“, каза Цацаров.

Националното радио може да получи глоба до 100 хиляди лева, заради петчасовото прекъсване на излъчването на програма „Хоризонт“. Причината е проверка на Комисията за регулиране на съобщенията, която е установила, че не са били налице основания за прекъсване на програмата. Следващото заседание на СЕМ ще бъде в петък. На него ще бъдат разгледани допълнителни факти и обстоятелства около случая.

С руска подкрепа и саудитски пари започна изграждането на нашата част от „Турския поток“. През седмицата държавната „Булгартрансгаз“ подписа споразумение със саудитски консорциум за над милиард евро. Газопроводът ще свързва турско-българската и българо-сръбската граница като се планира да е готов за по-малко от две години. По него ще се транзитира  руски природен газ през Сърбия и Унгария, до Австрия. Заложено е България да печели от транзитни такси, коментира премиерът Бойко Борисов:

Държавата обяви война на киберпрестъпността! Атаките срещу държавната администрация са ежедневни, но до момента никой не е успял да нанесе удар, подобен на този срещу приходната агенция. За бързи, но добре обмислени законодателни промени - настояват главният прокурор Сотир Цацаров и бизнесът, в лицето на председателя на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България. За да се справи държавата с кибертероризма са необходими по-строги санкции, а едно от предложенията е хакерите да влизат в затвора за 15 години.

Едва няколко дни след като роднини и близки на жертви на тежки престъпления излязоха на протест с призив за справедливи присъди и доживотен затвор за насилници, Софийският апелативен съд уважи молбата на австралиеца Джок Полфрийман за предсрочно условно освобождаване. Убиецът на студента по право Андрей Монов напусна Централния софийски затвор шест години и половина по-рано. Австралиецът беше под стража от 2007 г. и трябваше да излежи 20-годишна присъда. Решението за предсрочно освобождаване е мотивирано въз основа на затворническото му досие, според което той се е поправил - в затвора е научил български език и е завършил задочно висше образование.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49