Електронните цигари във всичките им варианти крият риск за здравето на човека заради комплекса от вредни субстанции, които съдържат и най-вече заради това, че не е ясно какво количество разтворима никотинова течност съдържат, каза пред БНР проф. Коста Костов, национален консултант по белодробни болести към Здравната каса и консултант по белодробни болести в Университетската болница "Света Анна":
„Няма безопасни електронни цигари. Ние никога не знаем в една електронна цигара какво количество токсични вещества има, какво количество никотин има, който може да бъде в много голямо количество – близо 20, 30, 40 цигари в един контейнер количество никотин. Това всичко попада в ръцете на тийнейджъри, на подрастващи, защото световните тенденции показват, че електронните цигари попадат преди всичко в ръцете на подрастващите. Това са млади хора, които подведени от внушенията на маркетинговите стратегии, на рекламите, си взимат тези устройства, мислейки, че консумират нещо безвредно, и това е фатално“, каза той за програма „Хоризонт“.
Агенцията по храните и лекарствата в САЩ вече съветва да не се купуват електронни цигари с неясен произход, защото те може да съдържат течности с тетрахидроканабинол - психоактивен компонент в канабиса.
„Електронните цигари са системи за електронно подаване на никотин и те нямат нищо общо със системите за нагряване на тютюна… При електронните цигари и случаите, за които говорим, не става въпрос за втория вариант. Ние днес ще говорим за т.нар. електронни цигари. Тяхната характеристика е, че те имат контейнер с разтворител и нямат система за нагряване. Да правим разлики между тях, всички останали и най-важното - между конвенционалните цигари, които са системи за изгаряне… Електронните цигари са всъщност системи, които имат разтворител, които подават никотин и една смес от химически вещества. Тези химически вещества съвсем не са безобидни. В електронните цигари има най-малко десет от тях, защото заблудата, която съществува сред пушачите и въобще сред широката общественост, е, че електронните цигари са едва ли не абсолютно безобидни“, каза професор Коста Костов.
Едно от отделяните вещества е формалдехид, който е признат за канцероген, което създава риск за бъдещо възникване на злокачествени процеси в белия дроб.
„Ацеталдехид, което е едно вещество, което предизвиква едно усещане, подобно на махмурлука. Има акролеин. Акролеинът е използван във войните, в Първата световна война в опитите да бъде създадено химическо оръжие от него. Диацетил, който е аромат. Той също предизвиква проблеми. Ацетол, който предизвиква мирис, глицетол, никотин, който е важната съставка“, каза проф. Коста Костов в предаването „Хоризонт до обед“.
„Ако някой мисли, че в електронните цигари няма никотин, след малко ще обясня, че не само има, но той е твърде много. В сместа от разтворителя има и бензин. Тежки метали! Там са калий, там е никел, там е олово. И никой от лекарите не се съмнява, че те предизвикват патологични промени в белия дроб. И накрая има и ултрафини частици, за които толкова много говорим“, продължи той.
До този момент в световната пулмологична общност са известни цяла група заболявания, които се наричат белодробни болести, свързани с тютюнопушене.
„Едната от тях е открита за първи път при войниците, които са били в Ирак. Това е т.нар. еозинофилна пневмония, която се дължи на стартиращи пушенето войници. Там е открита тази пневмония. Това е с давност около 27-28 години. В световната класификация на белодробните болести, свързани с тютюнопушене, има и една пневмония, която е много специфична. Нарича се десквамативна пневмония, която е много характерна за пушачи. Тези пневмонии, за които говорим и съобщени сега от американските колеги, някои от тях имат прилика с тази пневмония. Тепърва ще бъдат установени почти всички тежки белодробни болести. В това число и т.нар. идиопатична белодробна фиброза, за което толкова много говорим за последните една-две години. В нея близо 80% са пушачи“, допълни професор Коста Костов.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..