Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рамсес Гайего: Квантовите компютри могат да помогнат да се намери лечение на рак

Рамсес Гайего, изпълнителен заместник-председател, Quantum World Association
Снимка: Добромир Видев

Квантовите компютри са още бебета, но няма да чакаме десетилетия, за да пораснат. Тогава те ще решават проблеми, за които още дори не подозираме. Това каза Рамсес Гайего, изпълнителен зам.-председател на Quantum World Association, който бе гост на форум, посветен на киберсигурстта.

Асоциацията обединява професионалисти, фирми, хора от академичните среди, които имат желанието да разберат, че работата по създаването на квантови компютри преминава от лабораториите, от света на физиците и математиците, IT-тата, към една дисциплина, която все повече ще бъде предизвикателство.

„Едно от полетата, в които се работи е квантовата комуникация, сигурната комуникацията. Сигурността, че никой не може да се намесва по време на комуникацията. Да си сигурен, че ако казваш, че си ти, това наистина си ти. Имате съоръжения, технологии и методологии, които не само криптират, но и абсолютно осигуряват, че това си ти, системата, данните в нея са също осигурени“, каза Гайего.

По думите му вече и правителства инвестират в квантови компютри.

„Например Китай, Съединените щати, Канада, Австралия. Защо? Защото виждат, че границите на тайните в света могат да паднат много скоро. Представете си ядрената енергетика или стратегиите за защита на една държава, които военните правят. Неща, които са със значение за обществото. В момента в който можеш да ги „разкодираш“, става…уау“.

Сегашните технологии ще станат отживелица

„В момента използваме технология, която след влизането на квантовите компютри ще бъде отживелица. Нашата цел е да накараме обществото да обърне внимание на проблеми, които дори още не съществуват, проблеми, които днес не ги виждаме. Те ще бъдат решавани чрез този масивен източник на данни, който ще ги обработва и ще дава сила за да се решаваме проблемите“, каза Рамсес Гайего.

Според него квантовите компютри може да бъдат използвани в търсенето на нови молекули за лекарства, които могат да помогнат на хората да бъдат излекувани.

„Ето друг пример - отиването до Марс също може да бъде подпомогнато от квантов компютър. Отново - няма как да ви дам точен отговор за ползите, защото наистина квантовите компютри ще ни помогнат да решим проблеми, за които ние днес не можем да се досетим и не можем да си представим. Възможно е също да намерим начин - във  фармацевтичната индустрия, да намерим лечение на рак, на СПИН или, примерно, фармацевтичните компании да намерят най-късия път на едно лекарство до пазара, защото в момента подобни неща отнемат години заради тестването на много разработки."

Къде е Европа

„Европа е изгубена в тази квантова сфера. Европа си има други геополитически проблеми, географски проблеми. Но по въпроса за квантовите компютри - 2016 г. Европейският съюз се съгласи да инвестира един милиард, това са много пари. Но към днешна дата програмите като „Хоризонт 2020“… Европа се чуди на коя държава да даде от тези пари и какво всъщност да направи с тях. Например, в Австрия, във Виена има фантастичен център за квантова технология. И те вероятно биха заслужавали подобно инвестиране. Обаче в Барселона, в Испания, имаме при нас институт по светлина, който е водещ в света. И по тази логика си мисля, че и Барселона би заслужава пари“.

„Какво говорим за Белгия, Италия, България? Разбирате ли, Европа загуби в начина, по който да измисли по какъв начин да даде тези пари, на кого да се дадат. И докато ние в ЕС се чудим как да разпределим един милиард - долара ли са, евро ли са, само една лаборатория в Китай дава 10 милиарда, само една компания. И това вече наистина променя правилата на играта“, допълни Рамсес Гайего.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Таня Стоянова

Доц. Таня Стоянова - българката, обявила война на рака

Д-р Таня Стоянова, доцент по молекулярна и медицинска фармакология и урология в Медицинския факултет  на  Калифорнийския университет в Лос Анджелис е гост в 54-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" . Нейното хоби са това, което обичат децата ѝ, но понякога рисува и обича да слуша кънтри музика. "Ние се занимаваме да..

публикувано на 30.09.24 в 10:45
Иван Кръстев

Иван Кръстев – маестрото на музиката, литературата и театралното изкуство

В "Нощен хоризонт" ви срещаме с маестрото на българската музика – композитора и диригент Иван Кръстев .  В откровен разговор той сподели за началото на своя път в музиката, когато започва да учи пиано и цигулка на едва 4 годин и. Кръстев разказа за своето творческо израстване, водено от вдъхновението да съчетава музика и литература.  Още..

публикувано на 24.09.24 в 15:34

Гюлсерен Исмаилова: Любовта спасява

Никой родител не си представя да чуе от лекар диагноза за детето си, според която то няма да живее повече от осем години. Първо не вярва на това, което се случва, но после придобива сила и прави невъзможното, за да спаси не просто човешки живот, а живота на сина си. Той е Ервин и е вече на 32 години - със Синдром на Уест...

публикувано на 22.09.24 в 10:51
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ , някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква.  "Казват, че като ръководител той не е..

публикувано на 17.09.24 в 09:24
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57