Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евгения Костадинова: Външното оценяване на учениците е рутинна дейност

СУ "Иван Вазов" в Стара Загора
Снимка: http://suvazov.bg

За първи път в края на тази учебна ще се проведе задължителното външно оценяване по български език и литература и по математика в 10-и клас. То ще включва материал от 8-и до 10-и клас, включително. Задължителна ще е и матурата по IT за измерване на дигиталните компетентности, по желание ще е матурата по чужд език.

Външното оценяване беше въведено с новия закон, с който гимназиалното образование се разделя на два етапа, а първите ученици по новата програма ще завършат 10-и клас през 2020-а година. На сайта на Министерството на образованието и науката са публикувани моделите, по които ще се изготвят изпитите.

"Това е поредното външно оценяване. Знаете, че външни оценявания в българската образователната системата се провеждат вече от повече от 12 години. Това е една рутинна дейност, при която учениците трябва да демонстрират своите усвоени умения и компетентности, вече с материал, който не е поднесен от преподаващия учител, а от външна оценяваща организация", каза Евгения Костадинова, директор на дирекция „Съдържание на предучилищното и училищното образование“ в МОН.

Учениците, на които им предстои външно оценяване, вече са имали подобни изпити в края на 4-ти и в края на 7-и клас.

"Организацията на външното оценяване ще бъде такава, както външното оценяване в края на 4-ти и 7-и клас. Учениците ще положат външното оценяване в училищата, в които се обучават. Разбира се при условия на външни квестори, т.е. учители, които не им преподават и които не са специалисти по съответния предмет".

Създадени са изцяло нови учебни програми за учениците в 10-и клас.

"Важно за учениците, сигурна съм, че колегите учители знаят това, е да се запознаят с модела, който е публикуван на сайта на Министерството и да видят кои ще бъдат онези оценявани компетентности в това външно оценяване. Всъщност, ако мина съвсем кратко по модела, ще видите, че се търсят базови ключови компетентности, които са съществени да притежава всеки млад човек в края на задължителното си образование. Чета избирателно. Външното оценяване чрез различен тип задачи например по български език ще оценява умението на ученика да търси, извлича, обработва, използва информация от различни информационни източници. Или пък - да познава и прилага книжовно езиковите норми, или пък - да открива и редактира стилово езикови грешки", обясни Евгения Костадинова.

Светлозар Георгиев е преподавател по български език в шуменската Езикова гимназия „Никола Вапцаров“. Той е един от лауреатите на XX Национален конкурс „Учител на годината“, организиран ежегодно от Синдиката на българските учители. Георгиев е автор на няколко нови помагала с тестове за матури за 7-и и 10-и клас.

"Когато в учебната програма се въвежда нещо ново, то винаги създава някакви трудности и предизвиква интерес, но мисля, че притесненията са по-скоро за родителите, за обществеността, а не толкова за учениците. Дори ние учителите се притесняваме повече от учениците", каза Светлозар Георгиев.

Ако има трудност, тя вероятно е свързана с прекалено обемния материал по литература.

"Твърде много автори и произведения има включени в учебната програма по литература и от тук са и притесненията на колегите - доколко ще може да се преподаде този материал. Естествено, че ще има някои автори и текстове, които ще се предадат в рамките на два, три учебни часа, иначе времето няма да стигне", допълни Светлозар Георгиев.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Георги Каприев

Георги Каприев: Популизмът е политически бездарен, влачи се след народа и не поема отговорност

Популизмът е по дефиниция политически бездарен, политически импотентен, той се влачи след онова, което нарича народ, а не го води, и това има за ефект отказа от отговорност. Това каза проф. Георги Каприев, философ и университетски преподавател, който представи пред БНР новата си книга "Българските разломи", която е в книжарниците от началото на..

публикувано на 21.02.25 в 16:33
Мартин Иванов

Доц. Мартин Иванов: Няма митове за Народния съд, а неистини и полуистини

"Няма митове. Има просто неистини и полуистини , има политически употреби ." Това каза пред БНР историкът доц. Мартин Иванов за Народния съд преди граждански форум за историко-юридическите му аспекти, който ще се проведе днес. Според него " обичаме декларативно да отбелязваме годишнини, но задълбочено разглеждане не ни се удава ",..

публикувано на 21.02.25 в 10:11

Какви са нагласите в Германия преди предсрочните парламентарни избори?

В неделя в Германия предстоят предсрочни парламентарни избори, след като тройната коалиция на социалдемократа Олаф Шолц със Зелените и либералите се разпадна ден след изборната победа на Доналд Тръмп. Причината за провала година преди регулярните избори е трайното неразбирателство между трите партии в икономическата политика , след като стана..

публикувано на 21.02.25 в 07:55

От полето до масата: Какви са проблемите, за да стигнем до тук?

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи .  Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...

публикувано на 20.02.25 в 09:13

Втори бойкот на големите търговски вериги у нас

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..

публикувано на 20.02.25 в 08:40
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55