Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Иван Тодоров за казуса “Полфрийман“

Снимка: БГНЕС

“Изключително редки са случаите, когато затворническа администрация дава отрицателно становище за предварителното освобождаване и съдът взима обратното решение. Това само по себе си веднага привлича вниманието към този случай, а този случай е именно такъв. Затворническата администрация категорично се противопоставя на предварителното освобождаване. В този случай има и още едно допълващо обстоятелство вижда се, че извършителят на убийството не е положил достатъчно усилие да изплати т.нар. "кръвнина", а именно обезщетение към пострадалите. Това би следвало също да бъде едно обстоятелство, което съдът да взима предвид при своето решение“, каза пред БНР проф. Иван Тодоров по казуса за освобождаването на Джок Полфрийман.

Има ли и други спорни съдебни решения в България

“Имайте предвид, че един голям процент от съдебните решения се отменят от горните инстанции, което значи, че в крайна сметка горестоящите съдилища са намерили нещо нередно в тях“.

Правилна ли беше реакцията на главния прокурор

Главният прокурор Сотир Цацаров поиска от Върховния касационен съд да върне Джок Полфрийман в затвора и да възобнови делото по молбата му за условни предсрочно освобождаване.

“В случая няма никакво съмнение, че това производство може да бъде възобновено. И в този случай прокуратурата има един сериозен аргумент. Това е аргументът, че този акт на съда се казва определение или решение, това според мен не е чак толкова съществено. По-съществено е това, че двама от членовете на състава все пак са били свързани и то в не малка степен с Българския хелзинкски комитет и едновременно с това те използват становището на председателя на комитета, а председателят на комитета е човекът, който представлява комитета. Т.е. да се направи разграничение между председателя и между самия комитет, на който той е председател. То е много трудно, той действа именно като председател на комитета, а не като частно лице. Поради тази причина аз лично съзирам известен конфликт на интереси, който – дали е съществен, или не – трябва много внимателно да се прецени с една цялостна оценка на за ангажираността на тези съдии в дейността на Българския хелзинкски комитет…“, коментира още проф. Тодоров.

Интервюто на Диана Янкулова с проф. Иван Тодоров можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ключовите антикорупциони органи в Украйна са участвали в изготвянето на предложения от Зеленски закон

Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..

публикувано на 24.07.25 в 21:20

ЕС и Молдова със споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за свободна търговия

ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..

публикувано на 24.07.25 в 20:28

Почина легендата на кеча Хълк Хоган

Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..

публикувано на 24.07.25 в 20:05

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00

Фон дер Лайен: ЕС ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако няма реципрочност в търговията

Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..

публикувано на 24.07.25 в 18:06

Студентите искат гарантиран 20% таван на ръста на таксите за приетите платено обучение

Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%.  На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...

публикувано на 24.07.25 в 18:03