Изцяло отпадане на съкратеното съдебно следствие при тежки умишлени престъпления поискаха близките на убитата в село Сотиря 7-годишна Кристин на протест пред съда в Сливен днес сутринта. Те коментираха, че се чувстват обидени от начина на дебатиране в парламента по време на гласуването на промените в закона на първо четене.
Протестът предизвика извънреден председателски съвет в Народното събрание, който реши да има заседание на правната комисия във вторник, 1 октомври, и спешно в пленарната зала да бъдат предложените законодателни промени.
Протестиращите в Сливен не направиха опит да блокират сградата на съда, както обявиха по-рано, няма да има и палатков лагер.
Бабата на убитото дете Милка Георгиева, поиска в закона да се направи разграничение при използването на съкратеното съдебно следствие между тежки умишлени престъпления и останалите.
„Нищо повече господа депутати не искаме. Само доживотна присъда на убийците на хора, деца и т.н. Искам да бъдат наказани по начина по-който трябва да бъде и заслужават – доживотна присъда, без право на споразумение“, каза тя.
Хората, които дойдоха на протеста коментираха създалата ситуация и мотивите си за участие.
„Защото всеки извършил такова престъпление заслужава доживотна присъда“, мотивира се един от тях. „И ние имаме деца, и ние искаме да живеем спокойно и децата ни да бъдат спокойни“, допълни друг.
Според Милка Георгиева протест ще се проведе пред Народното събрание в деня на второто четене на законовите промени, касаещи използването на съкратеното съдебно следствие.
„Не се насъскват хората срещу държавата“
Няма такова нещо някой да насъсква хората срещу държавата, смята социологът Толя Стоицова.
„Това са две линии, които трябва да се разграничат. Едното е нарушаване на чувството за справедливост. Другото е юридическата част. За всеки един случай, за да се състои коректен обществен дебат, тези две линии трябва да се разграничат“, обясни тя в интервю за предаването „Преди всички“.
Социологът осъди заплахите към съдии. Ако има нарушение на закона, съдиите трябва да си понесат наказанията, но не да бъдат заплашвани, категорична е тя.
Не може при всеки инцидент да се променят закони, отбеляза Стоицова. По думите ѝ това сега се прави на парче.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Ясни са вече имената на четиримата представители на Висшия съдебен съвет, които ще участват в подбора на трима кандидати за следващ европейски прокурор на България. Това са Калина Чапкънова и Гергана Мутафова от Прокурорската колегия и Цветинка Пашкунова и Вероника Имова за Съдийската колегия. Освен тях, в Комисията ще влязат двама..
Националното сдружение на кметовете на кметства в Република България (НСККРБ) излезе с остра декларация срещу побоя над кмета на село Дъскот, община Павликени – Николай Митев. От организацията определят случая като "грозен акт на насилие, недопустим от човешка, морална и нормативна гледна точка". Заместник-председателят на сдружението и кмет..
Продължават сраженията на руски и украински войски в Покровск - транспортен и логистичен център в Източна Украйна, който Москва се опитва да превземе повече от година. Русия заяви, че обкръжените украински войски в градовете Покровск и Купянск трябва да се предадат, тъй като нямат шанс да се спасят по друг начин. В изявление на руското..
Желанието непрекъснато да предизвикваш себе си и да търсиш нови предизвикателства, според мен, се отглежда от най-ранни детски години. По някакъв начин и генетично ни е заложено да търсим какво се крие, образно казано, зад завоя и да сме любопитни и да искаме да стигаме все по далече все по нагоре Това каза за "Хоризонт до обед" Емилия Зафираки..
Със само 85 гласа "за", 21 "против" и 93-ма "въздържали се" парламентът отхвърли предложението на ПП-ДБ за увеличаване на обезщетението при неизползване на отпуска за бременност и раждане, както и за отглеждане на дете до 2-годишна възраст от 50% на 100%. Вносителите се позоваха на данни на НСИ, че при 2,4 млн. лева разход, ако мярката влезе..
11 души са загинали при пожара снощи в дом за възрастни хора в град Тузла, Източна Босна и Херцеговина. Съобщава се за общо 35 пострадали, които са настанени в Университетския клиничен център в Тузла. Състоянието на поне двама от пострадалите е тежко. Сред ранените са обитатели и служители на дома, както и полицаи, пожарникари и медицински..
Районната прокуратура в Павликени ще поиска от съда налагане на мярка "задържане под стража" на мъжа, който наби кмета на село Дъскот, в сградата на кметството. На 36-годишния мъж е повдигнато обвинение за причиняване на телесна повреда на длъжностно лице при изпълнение на служебните му задължения. Задържан е за срок до 72 часа, за да се..
Инициатива "Правосъдие за всеки" организира в сряда поредния си протест пред Съдебната палата в София с настояване за съдебна реформа и с призив да се..
Премиерът Росен Желязков отбеляза, че въвеждането на еврото е безспорен успех за България и изрази увереност, че всички страхове около процеса ще..
"Еврото е стратегически избор дотолкова, доколкото това е отказ от национален суверенитет" . Това заяви пред БНР икономистът Виктор Папазов ,..