Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Потушен е пожарът в „Дунарит“ в Русе, няма опасност от взрив

Фабричен дефект е причината за случилото се, каза собственикът Емилиян Гебрев

| обновено на 27.09.19 в 18:56
Няма пострадали хора при пожара във военния завод „Дунарит“, който е потушен.
Снимка: БГНЕС

Няма пламъци в цеха за тротил на завод „Дунарит“ в Русе, където преди обед избухна пожар. Жителите на близките населени места са уведомени, че опасността от взрив е отпаднала, съобщиха от областната управа за „Хоризонт“.

Районът ще остане под наблюдение в следващите 24 часа.

Реална опасност от експлозия на територията на „Дунарит“ вече няма, въпреки че все още има тлеещ огън на територията на взривения цех. Това съобщи по-рано днес за „Хоризонт“ собственикът на завода Емилиян Гебрев:

„Винаги съществува такава опасност, но от съвсем реален близък анализ смятам, че не би трябвало да има каквото и да било, стига времето да е на наша страна. Защото действително, ако започне да духа един много силен вятър, би разпалил тези затихващи въглени“.

Относно причините за пожара Гебрев уточни: „Това е фабричен дефект на един от двигателите, които са оперирали там, и хората са взели съвсем адекватни мерки и са напуснали района, като е взета една крута мяра за безопасност, вследствие на което не се е случило абсолютно нищо и няма пострадал човек“. 

Пожарът не е бил голям, но съгласно мерките за безопасност, всички служители на завода са евакуирани. Евакуирани са и училища, и жилищни кооперации в близост до завода, съобщи пред БНР директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Николай Николов. 

"Няма загинали, няма пострадали. Децата са изведени от детски градини и училищата. Все още не можем да кажем, че опасността е 100% преминала. Мерките, които са взети, дават добър резултат", заяви гл. комисар Николов.

Предприети за действия за ограничаване на вредните последици от инцидента. Всички налични екипи на пожарната са насочени към мястото.

Все още не е ясна причината за пожара, предстои разследване, съобщи по-рано пред БНР кметът на Русе Пламен Стоилов и добави, че ситуацията се наблюдава от въздуха с три дрона.

"В такива случаи пожарната влиза, когато пожарът затихне сам, тъй като има опасност от взривяване, независимо, че количеството е около 1 тон, не е много", обясни Стоилов. По думите му става дума за производствен цех и вероятно смесване на тротил с амониева селитра. "Какво се е правило в този цех и какво се е произвеждало, може да каже само ръководството на завода. Важното е, че няма детонация", обясни той.

Децата в близките населени места Николаево и Мартен са изведени от детските градини и училищата, заяви кметът на Русе.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Забрана за изпреварване за тирове е въведена на АМ "Тракия" в района на Пазарджик

Забрана за изпреварване за тежкотоварни автомобили е въведена на едно от най-натоварените трасета в страната - в участъка между 70-ия и 90-ия километър на магистрала "Тракия" в област Пазарджик. В двете посоки на движение на магистралата са монтирани общо 36 нови знаци. Мярката се въвежда пилотно в избрания участък като целта е да се..

публикувано на 22.07.25 в 12:48
Драгомир Цанев

Драгомир Цанев: Работещи енергийни програми - само със самоучастие на домакинствата!

Все още нямаме възможност да определим на национално равнище кой е енергийно беден. Това обясни пред БНР Драгомир Цанев, изпълнителен директор на фондация "Център за енергийна ефективност ЕнЕфект", след като стана ясно, че страната ни може да  разполага с близо 5 милиарда лева от Европейския климатичен фонд , които да разпредели сред нуждаещите..

публикувано на 22.07.25 в 12:45
Последици от възникналия пожар на територията на село Безден.

Локализиран е големият пожар край Костинброд

Локализиран е големият пожар край селата Опицвет, Безден и Богьовци до Костинброд. От общината обявиха частично бедствено положениe. Главен инспектор Бойко Стоянов от Националната пожарна обясни, че има остатъчни райони с огън: "По всички фронтове няма горене. Остатъчното горене е вътре в самия пожар. Има защитени къщи. Означава, че няма..

публикувано на 22.07.25 в 12:29
Снимката е илюстративна

Районът на потушения пожар между Виноградец и Карабунар остава под наблюдение

Районът между селата Виноградец и Карабунар, където вчера избухна голям пожар, в близост до 73-и км на АМ "Тракия", остава под наблюдение до 17.00 часа днес.  Късно снощи пожарът беше напълно потушен. Все още няма информация за размера на изгорелите лозови и житни масиви. Овладяха големия пожар около Виноградец и Карабунар Тази сутрин е..

публикувано на 22.07.25 в 12:08
Плаж на о-в Крит

Половината гърци нямат средства за почивка, сочи проучване

Половината гърци нямат средства за почивка през това лято. Те се ограничават и в купуването на хранителни продукти. Проучване, публикувано днес, показва, че гърците рязко са ограничили ежедневните разходи, дори тези за храна. През юни - в сравнение с предишни месеци, разходите за посещение на ресторанти са намалели с 50%, а за облекло -..

публикувано на 22.07.25 в 11:46

Полицията овладя сбиване в ромския квартал в Дупница

Полицията овладя сбиване в ромския кв. "Горна махала" в Дупница, съобщиха от Областната дирекция в Кюстендил. Инцидентът е станал на улица "Хемус". Участвали са двама мъже и две жени на възраст между 30 – 38 години. Агресия е проявена и срещу пристигналия на мястото на инцидента полицейски екип, повредена е бодикамера на служителите...

публикувано на 22.07.25 в 11:41
Надежда Бобчева

Надежда Бобчева поиска мандат от СОС за укрепване на терена около бившия рудник "Кремиковци"

Заместник-кметът по екология на София Надежда Бобчева поиска мандат от столичните общински съветници за укрепване и възстановяването на терена около бившия рудник "Кремиковци", който застрашава живота и инфраструктурата на живущите в едноименния квартал. След два дни на заседание в Столичния общински съвет ще бъде разгледан доклад, в който..

публикувано на 22.07.25 в 11:14