Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Въвежда се видеонаблюдение в предприятията за изгаряне на твърдо гориво и биомаса

Ивелина Василева
Снимка: Личен архив

Промени в Закона за чистотата на атмосферния въздух бяха приети на второ четене в Комисията по околна среда. Промените предвиждат строг контрол върху операторите на горивни инсталации на твърдо гориво и биомаса.

Необходимо е да се гарантира в максимална степен строг контрол и да не се допуска замърсяване, каза в интервю за "Хоризонт" Ивелина Василева, председател на Комисията по околна среда в Народното събрание.

"Ние, колегите от парламентарната група на ГЕРБ, подкрепени от колегите от групата на „Обединените патриоти“ внесохме предложения, с които налагаме строги изисквания - да бъде въведено задължително видеонаблюдение в операторите, които работят с изгаряне на твърдо гориво и биомаса. Това са така наречените големи и средни горивни инсталации. Изискването ни е да бъде въведено видеонаблюдение както на местата, където се внася горивото в технологичния процес, т.е. да се наблюдава технологичният процес, така и на местата, където се съхранява горивото", обясни Ивелина Василева в предаването „Хоризонт до обед“.

Видеонаблюдението е необходимо да бъде обезпечено така, че да има достъп от страна на контролните органи, Регионалните инспекции по околната среда и водите и общините, подчерта тя.

"Много хора се притесняват от това, че има нерегламентирано изгаряне на непозволено гориво. По този начин - чрез видеонаблюдението, освен това операторите ще бъдат задължени да съхраняват и записите в рамките на 6 месеца, за да има възможност и за последваща проверка, ако има някакви съмнения за нерегламентирана дейност. Така хората също ще имат достъп до тази информация", допълни Василева.

Ефективният контрол е ключът към недопускане на замърсяване на въздуха, категорична е тя и добави:

"Надявам се, че след тези промени, които предлагаме, наистина ще бъдат елиминирани практики, при които нерегламентирано да се изгарят отпадъци или горива, които не са позволени. Комплексните разрешителни и оценките за въздействие върху околната среда са инструментите, които гарантират, че не трябва да бъде допускано подобно нарушение. Ако то бъде допуснато, то тогава има механизми за налагане на глоби, санкции и те ще имат и дисциплиниращ ефект, т.е. никой да не си позволява подобна практика".

При енергийното оползотворяване на отпадъците има значителни ползи за околната среда, каза министърът на околната среда Нено Димов.

"Предотвратяват се замърсяване и риск за околната среда. Това оползотворяване има и своите икономически ползи - спестяват се значителни разходи за енергийни суровини, преки разходи, свързани с депонирането на отпадъци, в това число заплащане на такси и отчисления, разходи за последващи рекултивации на депата. Важна екологична полза при изгарянето на горивата от отпадъци е свързана с намаляването на основното замърсяване на въздуха. Резултатите от периодични лабораторни анализи показват, че като цяло емисионният фактор на парникови газове е близък до този на природния газ и доста по-малък от този на въглищата. Иначе казано използването на RDF като гориво вместо въглища води до намаляване на емисиите на парниковите газове от инсталациите, което е основна цел на екологичната европейска политика", каза министърът на околната среда Нено  Димов.

В най-новото законодателство на Европейския съюз към 2035 година са заложени амбициозни цели за 65% рециклиране на битовите отпадъци и ограничаване на тяхното депониране до 10%.

"Ясно се вижда, че най-малко 25% от общото количество битови отпадъци следва да бъдат изгаряни, в противен случай целта от 10% депониране е немислимо да бъде постигната. От 2005 година досега от изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по околна среда са издадени 8 броя комплексни разрешителни за извършване на дейности по оползотворяване на RDF отпадъци", каза Нено Димов.

Повече можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04