Тази година България и Италия отбелязват 140 години от установяване на дипломатическите си отношения. По този повод посолството на Италия у нас организира различни прояви. Сред тях беше историческа конференция, която проследява различни събития от историята на връзките между двете държави.
„Връзките между българи и италианци водят началото си много преди тези 140 години дипломатически отношения, които двете държави отбелязват тази година“, заяви посланикът на Италия у нас Стефано Балди.
Връзки могат да бъдат открити много по-рано. Българи са свързани със създаването на най-стария университет в Европа – в Болоня през XII.
През 1879 година двете държави установяват дипломатически отношения.
Стефано Балди посочва част от личностите и събитията, допринесли за добрите отношения между София и Рим през последните близо век и половина:
„Сред важните имена е това на Виторио Позитано, вицеконсул в София. Известен е заради жеста към България. Спасил София от опожаряване в края на 1877 година по време на Руско-Турската война. Има и други не толкова известни, но важни от историческа гледна точка личности като Енрико де Губернатис, който спасява от гибел жителите на Русе във времената преди Освобождението.
През 30 и 40-те години на ХХ век България и Италия имат близки отношения, заради обединението на двете царски фамилии , чрез брака на цар Борис 3-ти с Йоанна Савойска, който предизвиква специалния интерес на Италия към България“.
Макар че дипломатическите отношения между София и Рим не винаги са били лесни:
„Най-драматичните моменти са по време на двете Световни войни, особено в периода, когато сме били на противоположни фронтове. Труден период беше и фалшивата българска следа при атентата срещу папа Йоан Павел II. За щастие, всички тези трудни моменти бяха преодолени. А в дипломацията те се решават, както и в живота - чрез разговори, с търпение и с опити се да се върнем към приятелството, а не да изостряме проблема“.
Изложба с исторически фотографии, подготвена от италианския посланик, показва различни етапи от дипломатическите отношения:
„Снимките са свързани със събития, в които присъстват различните италиански посланици в България. Общо 36 са ръководителите на дипломатическата мисия за тези 140 години. Целта беше да представя идеята за непрекъснатост на отношенията ни във времето“, казва Стефано Балди и определя като отлични настоящите връзки между София и Рим - във всички аспекти:
„В политически план и двете държави сме част от НАТО и Европейския съюз. Отлични са и икономическите ни отношения, защото Италия е вторият търговски партньор на България. Същото се отнася и за връзките в областта на културата.
140 години изграждахме тези отношения. Развихме по-добро ниво на познаване, което доведе до българофилство, до интерес, положителни чувства и обич на италианците към България. А това се свързва и с италианофилството, което българите изпитват към нашата страна“.
А извън историята на официалната дипломация, зад добрите отношения между България и Италия стоят хиляди непознати имена. Като това на подполковник Балдесаро Ореро, изпратен у нас след Освобождението като част от делегацията, която трябвало да работи по определяне границите на Княжество България. Освен способности на добър картограф, Ореро притежавал и уменията да преговаря, разказва Ариана Аризи Рота, професор в университета в Павия:
„В писмата, които изпращал в Рим, Ореро описвал много точно проблемите, с които се сблъсквал на българска територия, докато пътувал.
Имал симпатии към българите, чувствал ги близки, и настоявал българските села да останат в пределите на страната, а не да бъдат разделяни произволно. Бил особено чувствителен към България, в момент когато между представителите на различните комисии за сключване на Берлинския договор, често имало спорове и различия. Ореро не е известна фигура от голямата дипломация, но бил човек способен да преговаря. Понякога успявал в мисията си, друг път не, но винаги опитвал!“, казва Ариана Аризи Рота, професор в университета в Павия.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.
Пациенти са връзвани в психиатриите у нас без ясни правила, става ясно от доклад на Националния превантивен механизъм Това е специализирана дирекция към Институцията на омбудсмана за правата на човека в затворите, арестите, държавните психиатрични болници, центровете за настаняване на бежанци. В документа се посочва, че има системни проблеми в местата за..
Трима младежи нападнаха и набиха млад мъж близо до НДК. За инцидента е бил подаден сигнал в полицията. Пристигналите на място патрули на СДВР са задържали нападателите. Те са на 17, 19 и 21 години, криминално проявени са. Битият мъж е прегледан от екип на Спешна помощ. Няма данни да е със сериозни наранявания. От полицията не потвърдиха появилата се..
Картелно споразумение стои зад високите цени на основните хранителни продукти. Така коментираха някои бургазлии причината да се стигне до бойкот на големите търговски вериги. Днес обаче повечето хора подкрепиха протеста само символично, защото магазините в Бургас отново бяха пълни. Нищо необичайно не се случи днес в Бургас, въпреки призивите за..
В Берлин днес се открива 75-ото издание на международния филмов фестивал "Берлинале". В конкурсната програма участват 19 филма, които ще се съревновават за „Златна мечка“ и "Сребърна мечка": Тази година на "Берлинале" ще бъдат представени филми от 26 държави, а 17 от тях са със световни премиери. България няма участие във фестивалната..
Десетки представители на туристическия и ресторантьорския бизнес в страната се събраха на закрита за медиите среща във Велико Търново, за да обсъждат какви мерки да предприемат за натиск върху държавата за връщане на преференциалната ставка от 9% за ДДС за заведенията за хранене. В проектобюджета на държавата се предвижда косвеният данък..
С 200 гласа "за" парламентът прие единодушно на първо четене законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток повече от денонощие в периода 21-31 декември миналата година. Предишното правителство одобри отпускането на 2 млн. и 200 хиляди лв. за компенсация на 26 000 битови крайни..
Очаквам новото правителство да се окопае добре във властта и да продължи да управлява колкото може по-дълго. Такава прогноза направи пред БНР Ивет Добромирова, ПР експерт. В регулаторите ще видим послушни хора , прогнозира още тя. "Политическият процес в България е овладян до такава степен, че не може да се намерят хора, които да..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за..