Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората без гражданство нямат права

Адвокат Валерия Иларева, Фондация за достъп до права – ФАР
Снимка: Ани Петрова

Лицата без гражданство много често се оказват в ситуация да пребивават нелегално в съответната страната, защото нямат национален паспорт, нямат документ за самоличност, поради причината, че никоя държава в света не ги признава за свои граждани по силата на своето законодателство. Наскоро българското законодателство предвиди възможност след получаване на статут на лице без гражданство, да се придобива разрешение за “продължително” пребиваване.

"Тази ситуация е вид правна аномалия и може да се получи при разпадане на държави, както например разпадането на Съветския съюз, разпадането на бивша Югославия. Може да се получи поради дискриминация на жените в националното законодателство на някои държави, например такива държави са Кувейт, Иран, Ирак, когато майката не може да предава своето гражданство на своето дете и ако бащата е без гражданство или се води неизвестен поради някаква причина, детето остава без гражданство", каза адвокат Валерия Иларева от Фондация за достъп до права - ФАР.

Сагър е лице без гражданство, той е от Кувейт, но баща му и дядо му са без гражданство, въпреки че майка му е кувейтска гражданка тя не може да предаде на сина си правото за гражданство. За да може той все пак да има някакъв достъп до основни права, през един период, когато правителството на Кувейт насърчава лицата без гражданство да закупуват паспорти на други държави, това обикновено са по-бедни държави, неговите родители му закупуват ганайски паспорт и така Сагър успява да пристигне в България. Но когато изтича срокът на ганайския му паспорт, се оказва, че той не може да го поднови, защото няма семейна връзка с Гана.

"Дойдох в България преди почти 12 години. Избрах България, защото мислех, че е различен свят. Баща ми беше тук преди доста време. Той говори за България, когато беше тук и ме питаше дали искам да продължавам с моето висше образование тук в България. Аз помислих добре на какво основание ще избирам държавата, където ще продължавам моето обучение, и помислих, че те ще бъдат дълги години. Ще бъдат така една голяма загуба, ако не науча нещо съвсем различно и съвсем друго", разказа Сагър.

Проблемът да живееш без гражданство

"Просто човекът е роден без никакъв документ, без лични документи, без правото за обучение, за лечение, за да мога да имам право тук, поне акт за раждане, поне личен документ. Всичко, което Вие имате,е така натурално и нормално, когато човек е роден, има всичките тези права, а ние нямаме никакви от тези права", допълни Сагър.

Заради липсата на документ за самоличност Сагър не може да завърши специализацията си по кардиохирургия. Той е задържан за месец и половина в дома за нелегални емигранти в Бусманци.

"Но след освобождаването му, му е наложена мярка ежеседмично явяване за подписка. Всеки вторник той трябва да се явява в полицията, за да се подписва, което е доста трудно и на практика съвместимо с упражняването на лекарската професия", разказа адвокат Валерия Иларева.

Голяма част от хората без гражданство пребивават нелегално в страната

"България е направила сериозни стъпки в посока закрила на хората без гражданство, които се намират на нашата територия. През 2012 се присъединихме към Конвенциите на ООН за закрила на лицата без гражданство. Пет години по-късно – през 2017 година, въведохме в нашия закон процедура за признаване на статут на лице без гражданство, но все още хората без гражданство се страхуват да подават молба, да се явят пред Дирекция "Миграция", за да подадат молба за признаване на този статут на лице без гражданство, защото по време на процедурата те не получават дори временен документ, който да легализира престоя им, и са изключително уязвими на имиграционна задържане. Това е най-големият им страх", допълни адвокат Валерия Иларева.

Проблемът съществува в световен план. Трудно е да се даде статистика за лицата без гражданство. Българската неправителствена организация Фондация за достъп до права – ФАР стартира кампания за запознаване на обществото с темата за лицата без гражданство, пребиваващи в България.

Интервюто можете да чуете от звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20