Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хората без гражданство нямат права

Адвокат Валерия Иларева, Фондация за достъп до права – ФАР
Снимка: Ани Петрова

Лицата без гражданство много често се оказват в ситуация да пребивават нелегално в съответната страната, защото нямат национален паспорт, нямат документ за самоличност, поради причината, че никоя държава в света не ги признава за свои граждани по силата на своето законодателство. Наскоро българското законодателство предвиди възможност след получаване на статут на лице без гражданство, да се придобива разрешение за “продължително” пребиваване.

"Тази ситуация е вид правна аномалия и може да се получи при разпадане на държави, както например разпадането на Съветския съюз, разпадането на бивша Югославия. Може да се получи поради дискриминация на жените в националното законодателство на някои държави, например такива държави са Кувейт, Иран, Ирак, когато майката не може да предава своето гражданство на своето дете и ако бащата е без гражданство или се води неизвестен поради някаква причина, детето остава без гражданство", каза адвокат Валерия Иларева от Фондация за достъп до права - ФАР.

Сагър е лице без гражданство, той е от Кувейт, но баща му и дядо му са без гражданство, въпреки че майка му е кувейтска гражданка тя не може да предаде на сина си правото за гражданство. За да може той все пак да има някакъв достъп до основни права, през един период, когато правителството на Кувейт насърчава лицата без гражданство да закупуват паспорти на други държави, това обикновено са по-бедни държави, неговите родители му закупуват ганайски паспорт и така Сагър успява да пристигне в България. Но когато изтича срокът на ганайския му паспорт, се оказва, че той не може да го поднови, защото няма семейна връзка с Гана.

"Дойдох в България преди почти 12 години. Избрах България, защото мислех, че е различен свят. Баща ми беше тук преди доста време. Той говори за България, когато беше тук и ме питаше дали искам да продължавам с моето висше образование тук в България. Аз помислих добре на какво основание ще избирам държавата, където ще продължавам моето обучение, и помислих, че те ще бъдат дълги години. Ще бъдат така една голяма загуба, ако не науча нещо съвсем различно и съвсем друго", разказа Сагър.

Проблемът да живееш без гражданство

"Просто човекът е роден без никакъв документ, без лични документи, без правото за обучение, за лечение, за да мога да имам право тук, поне акт за раждане, поне личен документ. Всичко, което Вие имате,е така натурално и нормално, когато човек е роден, има всичките тези права, а ние нямаме никакви от тези права", допълни Сагър.

Заради липсата на документ за самоличност Сагър не може да завърши специализацията си по кардиохирургия. Той е задържан за месец и половина в дома за нелегални емигранти в Бусманци.

"Но след освобождаването му, му е наложена мярка ежеседмично явяване за подписка. Всеки вторник той трябва да се явява в полицията, за да се подписва, което е доста трудно и на практика съвместимо с упражняването на лекарската професия", разказа адвокат Валерия Иларева.

Голяма част от хората без гражданство пребивават нелегално в страната

"България е направила сериозни стъпки в посока закрила на хората без гражданство, които се намират на нашата територия. През 2012 се присъединихме към Конвенциите на ООН за закрила на лицата без гражданство. Пет години по-късно – през 2017 година, въведохме в нашия закон процедура за признаване на статут на лице без гражданство, но все още хората без гражданство се страхуват да подават молба, да се явят пред Дирекция "Миграция", за да подадат молба за признаване на този статут на лице без гражданство, защото по време на процедурата те не получават дори временен документ, който да легализира престоя им, и са изключително уязвими на имиграционна задържане. Това е най-големият им страх", допълни адвокат Валерия Иларева.

Проблемът съществува в световен план. Трудно е да се даде статистика за лицата без гражданство. Българската неправителствена организация Фондация за достъп до права – ФАР стартира кампания за запознаване на обществото с темата за лицата без гражданство, пребиваващи в България.

Интервюто можете да чуете от звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Посланик Ирене Планк: Източните и западните германци сме едно цяло. Никой не иска ново разделение!

На 3-ти октомври Германия отбеляза 34 години от обединението, което се случи след падането на Берлинската стена на 9-ти ноември 1989 г. Повече от три десетилетия са минали от тази историческа нощ. Еуфорията и радостта са притъпени. В обединена Германия разделителните линии са все още ясно изразени. Всеки втори източногерманец смята, че в нова Германия..

публикувано на 05.10.24 в 11:55
Херберт Кикл, лидер на спечелилата парламентарните избори в Австрия Партия на свободата

Паул Шмид: Щом националисти популисти печелят изборите, значи в обществото са настъпили промени

Без миграцията нямаше да има крайна десница - това важи не само за Австрия, а изобщо за европейските десни популисти, които без съмнение са във възход. През цялата седмица след парламентарните избори в Австрия, спечелени от крайнодясната "Партия на свободата", обществената дискусия се върти около това как да бъде изолирана една демократично..

публикувано на 05.10.24 в 11:45
 Ирина Николова

Ирина Николова: Програмата по метода "Кастрирай и върни" не работи

Проблемите в общинското предприятие "Екоравновесие" могат да се решат само, ако всички работим заедно. Имаме нужда от доброволци да ни помагат, за да се справим с наследените проблеми. Това заяви кметът на София Васил Терзиев след протест на защитници на правата на безстопанствени кучета , проведен на 12 септември.  На 30 септември беше открита..

публикувано на 05.10.24 в 08:00

Има ли план как да пренастроим енергетиката?

Пропуснахме 10 години възможността, така че да подготвим енергетиката ни за днешната ситуация. Сега имаме сблъсък на лобита. Тези средства, които се гласуват по ПВУ, няма да отидат като инвестиции в адаптация на въглищния район . Това каза енергийният експерт Илиян Василев в интервю пред БНР.  Според него без въглищни централи не..

публикувано на 04.10.24 в 16:23

МВнР призова българите в Иран незабавно да напуснат страната

Министерството на външните работи призовава българите в Иран незабавно да напуснат страната заради нарастващото напрежение в региона. От ведомството препоръчват на сънародниците ни да се придържат стриктно към инструкциите за сигурност на местните власти, редовно да се информират за обстановката, да избягват военни обекти или струпване на..

публикувано на 03.10.24 в 10:12

Младите българи излизат от дома на родителите си на 30. Защо?

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, или 4 години след средното за ЕС, сочат данните на Евростат за миналата година. Сънародниците ни се нареждат след връстниците си от Хърватия, Словакия и Испания и делят четвъртото място с младите италианци. Средната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно..

публикувано на 03.10.24 в 06:38
Евелина Славкова

Евелина Славкова: Българските младежи са песимисти за света, но оптимисти за България

Българските младежи са песимистични за света, но оптимисти за България . Това каза пред БНР Евелина Славкова, социолог от Изследователски център "Тренд", която коментира изводите от проучването  "Младите хора в България - ментални рискове, предизвикателства и перспективи": "Българският младеж е оптимист за развитието на България, оптимист за..

публикувано на 02.10.24 в 16:48