Министерството на труда и социалната политика преговаря с Европейската комисия за 500 милиона лева финансиране, с което да бъдат проведени обучения за дигитални способности на работещите в България.
На дискусия във Великотърновския университет за бъдещето на пазара на труда в условията на дигитализация от Министерството на образованието посочиха, че е нужна промяна в системата на висшето образование. Според КНСБ проблемът в България за реализация на кадрите и привличане на чуждестранни инвеститори не са знанията, а уменията.
Предизвикателство е намирането на подготвени кадри
40 на сто от работодателите в Европа изпитват сериозни трудности с намирането на подготвени кадри. Това предизвикателство е още по-силно пред България, посочи заместник-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова и прогнозира, че хора без дигитални умения започват да изпадат в маргиналните групи:
„На практика няма работодател, която да няма нужда от достатъчно хора и от добре подготвени хора. Това ни кара да работим в няколко сериозни насоки, като дългосрочното решаване на проблемите на пазара на труда и предизвикателствата, разбира се, вървят през образователната система, така че не само да има подготвени хора за новите професии, които идват, за променящите се професии, но и хора, които са с достатъчно гъвкави знания и умения и квалификация, така че да могат бързо да се адаптират от едно работно място към друго. И, разбира се, темата за дигитализацията, която в сферата на пазара на труда има доста измерения, първо заради променящите се високи технологии виждаме преструктуриране на цели сектори и икономики от гледна точка на нуждата на работна сила. Цифровите умения и дигитализацията на публичния сектори предоставянето на услуги скоро ще започнем много сериозно да говорим, че хора, които нямат цифрови или дигитални умения, ще бъдат част от маргинализираните групи. След не повече от 2 години данъчна декларация няма да може да се подаде освен по електронен път, както и много други публични услуги“.
Заместник-министър Зорница Русинова посочи, че Министерството на труда и социалната политика преговаря с Европейската комисия за 4 милиарда лева за следващия програмен период, от които поне 500 милиона лева да бъдат за обучения на работещите за придобиване на цифрови учения.
КНСБ: Всеки трябва да получи базови дигитални умения
„Исканите 500 милиона лева са крайно недостатъчни за подготовката на кадрите“, коментира президентът на КНСБ Пламен Димитров:
„Нашите претенции заедно с бизнеса за следващите пет години за национална програма за базови дигитални умения на всички работещи българи, това са 3,1 милиона, нашите оценки са, че трябва 1 милиард евро. Всеки един на пазара на труда трябва да получи тези базови дигитални умения, ако искаме България да има шанс, сега сме на последно място и по този дигитален индекс, който мери Комисията, да има шанс да участваме в бъдещата европейска конкурентоспособност. Не зная дали "Фолксваген" избра Турция заради нещо различно, но съм убеден, че не е заради образование. В Турция не повече от 30%от работещите са със средно образование. В България над 70 % от хората са със средно образование. Ние имаме образование, нямаме умения, това е конкретният ни проблем и то точно в тези дигитални нови технологии, които всъщност всички са длъжници“.
Реформа в университетите
Необходима е сериозна реформа в университетите, посочи заместник-министърът на образоването Карина Ангелиева:
„Нашият предварителен анализ е, че не си комуникират университетите. Това е най-големият проблеми – фрагментация в системата и реално не натрупваме критична маса. За да сме успешни, за да предлагаме на бизнеса успешни програми, за да правим научни изследвания или да предлагаме на нашите европейски партньори добро сътрудничество, ние трябва да имаме критична маса, т.е. качество. Качеството е най-големият проблем и количеството. Преди да станем европейско мобилни, трябва да бъдем вътрешно мобилни. Не може един университет да има прекрасна топ лаборатория, в друг университет да се учи същата специалност и по някакви причини да няма това оборудване и да няма взаимовръзка между тях двете“.
Мнението на студентите
На дискусията във Великотърновския университет за предизвикателствата пред пазара на труда в условията на дигитализация нямаше представители на работодателските организации, но студентите изразиха своето виждане и планове за бъдещата си професионална реализация.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
За 25-и път в Кюстендил започна пленерът по живопис "Св. Лука". Организатори са Сдружението "Международен пленер Свети Лука“, Община-Кюстендил и Художествена галерия "Владимир Димитров – Майстора“. Традиционната културна проява за Кюстендил завършва с изложба на 18 октомври, празника на св. апостол и евангелист Лука - покровител на зографите..
Израелският премиер Бенямин Нетаняху описа предстоящото завръщане на държаните от "Хамас" заложници, като "историческо събитие", което съчетава "тъга" и "радост". Часове преди очакваното събитие Нетаняху направи кратко телевизионно обръщение. Той изрази надежда, че въпреки "многобройните разногласия" между израелците, в страната ще настъпи..
24% е била избирателната активност на вота за кмет на кметство Герман в Столична община. 526 са гласувалите в днешните частични избори в населеното място. Общинската избирателна комисия приема изборните книжа от трите секции. Божидар Трайков, издигнат от местната коалиция ГЕРБ - СДС, е единствен кандидат. Той заемаше поста..
Канадски увеселителен парк заплашва да евтаназира 30 кита, ако правителството не го подпомогне финансово. Природозащитници настояват канадските власти спешно да спасят живота на 30-те белуги, които са застрашени от евтаназия в резултат на кризата в бившия морски увеселителен парк "Marineland" в Ниагара Фолс, Онтарио, Канада. Паркът затвори през 2024..
Ако Украйна получи от Съединените щати ракети Tomahawk, те ще бъдат използвани само срещу военни цели в Русия, но не и срещу цивилни. Това заяви в интервю за телевизия "Фокс нюз" украинският президент Володимир Зеленски, предаде агенция Ройтерс. Зеленски поиска от Макрон още ракети и системи за противовъздушна отбрана Уверението му идва в..
Основната политическа война, която се води в България, е тази, свързана с геополитическата ориентация на страната и накъде отива държавата в нейното бъдеще. Тази теза изрази по време на словото си при откриването на Годишната среща на Националното сдружение на общините в Република България в к.к. Албена министър-председателят Росен Желязков. По..
Гърция е поканена да участва на срещата на върха в египетския курорт Шарм ел Шейх за мир в Газа. Страната ще бъде представена от премиера Кириакос Мицотакис. Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис потвърди участието на страната в срещата на върха за ивицата Газа. В делегацията е включен и външният министър Йоргос Герапетридис, което наложи анулиране на..
"ГЕРБ и Пеевски водят целенасочени действия за отстраняване на кметовете на София и Варна. Тези две дестинации са им ключово важни за следващите..
" Излиза, че Слави Трифонов е радетел на свободата на словото , което прави необяснимо внасянето на този мракобесен закон , подписан последно от..
"Не беше много необходима тази промяна. Донякъде управляващото мнозинство се опитва да направи ДАНС незаобиколим фактор. При положение, че..