Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арх. Габриела Семова: Няма равен достъп до общинската програма "Културно наследство"

2
Къщата с ягодите, която се намира на столичната улица „Сан Стефано” 6
Снимка: БГНЕС

Започва приемането на заявления за подпомагане на собственици на сгради, паметници на културата. Програмата "Културно наследство" на Столичната община е с бюджет от 300 000 лева.

"Доколкото аз съм запозната, помощта, която собствениците на паметниците на културата могат да получат, ще бъде равностойна на горе-долу една десета от разноските, които биха стрували цялото преустройство или консервация, или реставрация на сградата и се отнася до фасадите на архитектурни обекти. В този смисъл програмата е за архитектурно наследство, а не изобщо за културно наследство", каза пред БНР архитект Габриела Семова-Колева от Дружеството "Архитектурно наследство" към Съюза на архитектите в България и председател на ИКОМОС България.

Вероятно няколко сгради ще бъдат реставрирани

"Те са изчислили, че това е горе-долу равностойно на около 20 до 40 обекта, максимум, което означава, че те ще бъдат поне префасадирани - в смисъл, че фасадата им ще бъде консервирана или реставрирана. Ще бъде обновена, ще бъде заздравена, вероятно покривът ще бъде поправен, защото това е първото, което трябва да стане за такива сгради и след това да се пристъпи към по-нататъшна работа", каза архитектката в предаването "Хоризонт до обед".

Общината поема разходите за проектиране, собственикът ще получи строително разрешение

"Тази помощ ще бъде отпусната само и при положение, че собственикът ще се задължи в продължение на три години да изпълни проекта. Това означава, че средствата по изпълнение, които са останалите девет десети, собственикът трябва да ги има налични, за да може да осъществи тази дейност в рамките на три години", заяви тя.

И средствата, и подборът  на специалистите, и самите собственици са съсредоточени в общината

"Мисля, че равен достъп до програмата не е осъществен", категорична беше арх. Габриела Семова-Колева.

Тя предположи, че ще имат предимство сградите, в които има преобладаващо общинска собственост.

"И собствениците по някакъв начин ще бъдат принудени, ако искат да участват, да предприемат или да се съгласят с тези условия".

"Убеждението ми е, че ръководството на Общината се опитва наистина да управлява, да администрира процеса по опазване, който е много сложен, вместо да създава равностойни условия за провеждане на действена политика за защита на архитектурното ни богатство чрез равен достъп до него на всички заинтересовани страни. Равен достъп - това не е само собствениците на сградите, това са и всички експерти, които се занимават с наследство и които наистина разбират от тази материя. Това са в крайна сметка и всички граждани, които живеят в този град, и които са горди с това наследство", допълни архитект Габриела Семова-Колева.

Цялото интервю можете да чуете от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Президентът ще връчи мандат на ГЕРБ-СДС за правителство след Нова година

Президентът Румен Радев ще връчи първия мандат за съставяне на правителство на кандидат за премиер, номиниран от ГЕРБ-СДС, след Нова година.  Държавният глава подчерта, че времето за преговори, за което настояват политическите партии, е оправдано само, ако Народното събрание заработи нормално: "Очевидно разговорите между политическите сили вървят..

публикувано на 16.12.24 в 15:04

Инструктор по йога и пилатес: Един час време за себе си - най-добрата инвестиция!

Остават десет дни до Коледа и две седмици до Новата година. Сигурно сте си направили планове за празниците, каквото можете ще завършите, а каквото не можете ще оставите за догодина. Всички правим така. Взимаме си в следващата година и грижите и болежките и лошите навици и оплакванията и стреса. Всичко грижливо си опаковаме и си го..

публикувано на 16.12.24 в 13:34

У нас има нужда от по-добри условия за обучение на децата с дислексия в училищата

Да се промени Наредбата за децата със специални образователни потребности, настояват родители на деца с дислексия. Според тях учителите не са запознати със състоянието на тези деца, не го разпознават и не знаят как да работят с децата с дислексия, които трудно се научават да четат и да пишат. Те по нищо не се различават от другите деца,..

публикувано на 15.12.24 в 07:58

Ремзи Сали завършва успешно Факултета по обществено здраве към МУ-Пловдив

Че медицинските сестри в България не достигат е неоспорим факт, с който държавата не може да се пребори с години. Дългият период, през който заплатите на тези специалисти , така нужни на здравната ни система, бяха унизително ниски , доведе до отлив от професията.  Много от желаещите пък да ѝ се посветят, още след завършването се отправяха към..

публикувано на 15.12.24 в 07:27

Перперикон в топ 10 на световните обекти, според "Гардиън"

Скалният град на траките край Кърджали е включен в топ 10 на световните обекти, според класация на вестник „Гардиън“. Перперикон попада сред най-добрите места, заедно с обекти в Италия, Гърция и Кипър, които задължително трябва да се видят. Класацията е направена въз основа на анкета на читатели. Стотици хиляди са регистрираните посещения на..

публикувано на 15.12.24 в 06:08
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..

публикувано на 10.12.24 в 15:14
Владислав Марчев

Владислав Марчев за звездното небе над нас и Космоса

Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото.  Развитието на технологиите,..

публикувано на 10.12.24 в 13:03