Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Яница Петкова: Няма промяна в разбирането за дуалното и професионалното образование

Петя Евтимова: Трябва широка кампания за дуалното обучение

Няма промяна в разбирането на българското общество по отношение на дуалното и професионалното образование, каза пред БНР социологът от „Галъп интернешънъл“ Яница Петкова относно работата на българо-швейцарския проект за дуално образование „Домино“.

„Няма съществен обрат в разбирането на българското общество по отношение на дуалното и професионалното образование в нашите училища, но определено има и положителни резултати, които отчетохме в проучване. Те са свързани най-вече с това, че и фирмите, и училищата, които са участвали в проекта, споделят своите желания и намерения в бъдеще да продължат сътрудничеството между образователна система и бизнеса с цел да разработват учебни програми за учениците от професионалните училища. Учениците, участвали в проекта до сега, изказват своето удовлетворение от наученото“, коментира тя в предаването „Нещо повече“.

Притесненията на фирмите

По думите ѝ инвестициите в кадри, които може да не останат да работят, е един от проблемите пред фирмите. Има и други проблеми – липсата на съдействие от страна на държавата, трудности при наемане на ученик на трудов договор, трудности пред ГИТ, въпросът с дисциплината и т.н., добави тя.

Държавите, в които има успешно професионално образование, тясното сътрудничество между фирмите и училищата е изключително силно, каза от своя страна Петя Евтимова от проекта „Домино“.

„В изследването се установи, че фирмите, които не са ангажирани в дуалното образование и нямат пряка връзка с училищата, продължават да се оплакват, че училищата не дават необходимите съвременни знания на учениците, но едва 17% от тях са склонни да отделят време за осъвременяване на учебните програми и за по-тясно сътрудничество“, посочи тя.

По думите й от 1600 ученици, включени в проекта, до сега има около 200 завършили успешно. 70% от тях са наети от фирмите, в които са се обучавали, подчерта Евтимова. Според нея учениците са склонни да останат да работят в тези фирми, ако им се предложи достойно заплащане.

Нужна е широка кампания

Евтимова смята, че единственото решение за промяна на нагласите е широка кампания:

"Трябва комплексен подход. Надявам се МОН да работи по-тясно с МТСП и Министерството на икономиката, защото тези три министерства са отговорни в еднаква степен за дуалното обучение".

Цялото интервю чуйте от звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Николай Вълканов: С огромните правомощия, които се дават на КЗП, всеки бизнес ще е застрашен

С такива огромни правомощия, каквито ще се дадат на КЗП, всеки един бизнес ще бъде застрашен. Това заяви пред БНР Николай Вълканов, изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия, по повод промените в Закона за въвеждане на еврото, чрез които се увеличават санкциите за нелоялни търговци и правомощията на държавата и контролните органи да..

публикувано на 23.07.25 в 09:00
Мартин Димитров

Мартин Димитров: Създават се бухалки срещу бизнеса!

Създават се бухалки срещу бизнеса! Така Мартин Димитров, депутат от ПП-ДБ, член на Комисията по бюджет и финанси, коментира пред БНР  промените в Закона за въвеждане на еврото, чрез които се увеличават санкциите за нелоялни търговци и правомощията на държавата и контролните органи да се намесват пряко на пазара.  В законопроекта са заложени..

публикувано на 23.07.25 в 08:35
Фридрих Мерц и Еманюел Макрон в Париж, 7 май 2025 г.

Мерц и Макрон обсъждат сигурността и търговията със САЩ

Германският канцлер Фридрих Мерц приема на работна вечеря в Берлин френския президент Еманюел Макрон за разговори за сигурността на НАТО и търговския спор между САЩ и ЕС, след като Тръмп заплаши с 30% мита върху европейския внос, ако не бъде постигната сделка до 1 август. Макрон и Мерц, който оглави германското правителство през май,..

публикувано на 23.07.25 в 08:33
Красимир Вълчев

Министър Вълчев представя предложения за промени в учебните планове в гимназиите

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев ще представи днес предложения за промени в рамковите учебни планове в гимназиалния етап, както и в изпитите от националните външни оценявания. Пресконференцията ще се проведе от 12:30 часа в сградата на Министерството на образованието и науката. Ще бъде представен и проектографик на..

публикувано на 23.07.25 в 08:20
Доналд Тръмп

Тръмп обяви търговско споразумение и 15% мита за Япония

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че САЩ и Япония са постигнали търговско споразумение. Съгласно него стоките от Япония ще бъдат облагани с 15% мито, а Токио ще инвестира 550 милиарда долара в американската икономика.   Търговската сделка беше обявена с публикация в социалната мрежа "Трут Соушъл". "Току-що сключихме мащабна сделка..

публикувано на 23.07.25 в 08:14
Протест срещу нов закон за антикорупционните институции в Киев, 22 юли 2025 г.

Трети кръг от преговори между Киев и Москва в Истанбул

В Истанбул днес предстои трети кръг преки преговори между Украйна и Русия.  Очакват се споразумения за размяна на военнопленници, а Украйна ще настоява за връщането на отвлечените от окупираните територии украински деца. Снощи в няколко големи градове на Украйна избухнаха най-големите протести от началото на войната.  Стотици изразиха..

публикувано на 23.07.25 в 08:04

Животновъди искат спешна ваксинация на овцете заради огнища на шарка

Епизоотичната обстановка в Пловдивска област остава усложнена във връзка със заболяването шарка по дребните преживни животни.  Към момента броят на констатираните огнища там е 54. Най-тежко засегнати остават общините Марица и Раковски.  Въведени са допълнителни ограничения, свързани с достъпа до животновъдни обекти. Извършва се засилена..

публикувано на 23.07.25 в 07:52