„Готино е да се събереш с хора, с които сте на една вълна. Това не се случва всеки ден“. С тези думи китаристът Стефан Кузманов описва проекта Robbers On Parole. Четирима души, гледащи в една посока. Музиката им не влиза в конкретни стилови рамки, живее и се лее отвъд тях. Младите музиканти създават мрачна романтика, която прелита над жанра, а експериментът им е втора природа…а може би и първа.
„Изотопия“ поема по безкрайните прашни магистрали на Америка с Robbers On Parole. Те са Моника Иванова (вокали), Стефан Кузманов (китара), Ивайло Сарандев (бас) и Кристиян Новев (барабани).
90-тарски рок и електроника, индъстриъл рок, ню уейв, трип-хоп, дръм енд бейс, електро-поп и трап. Определете ги, както вие прецените. Да видим обаче как започва всичко…
"Давай да правим банда!"
„Доста случайно се сформирахме в екипа, в който сме в момента. Запознах се със Стефан покрай мой колега от НАТФИЗ. Още по-случайно разбрах, че той свири на китара, а той разбра, че аз пея. Така започнахме да си свирим от време на време, но за забавление, нищо повече. Един ден той ми подметна, че е свирил в банда и мисли да си направи нова такава, с Ивайло, когото аз не познавах до този момент. Попита ме дали имам желание да пробвам и аз се съгласих. Нямах никаква представа докъде ще доведе това“, разказва Моника.
Ивайло има категорично мнение още от началото: „Още щом я чух колко добре пее, просто казах: „Стефане, давай да правим банда!“. Не бяхме свирили от две години, което за хора, живели толкова години с това нещо... малко трескаво ти става. Имаш нужда да правиш нещо ново“.
Стилов завой или за мъдростта на годините
Предишната група на Ивайло и Стефан - метълкор бандата This Burning Day - определено е по-тежичка в звученето от новия проект на двамата. Разбираме как се стига до търсенето на различния звук с годините.
„Не съм сигурен. Дали защото пораснахме или просто се развихме по някакви странни си наши начини, по-различни от тези на другите момчета от бандата, може би затова трябваше и да се разделим. Тези две години, които не свирихме, бих казал, че са едни от най-тъжните ми в живота“, е отговорът на Стефан.
Що за име е това – „Обирджии под гаранция“?
„Аз си държа на "обирджии", въпреки че от няколко места вече ми казаха, че не е кой знае колко романтично, колкото аз си го представям“, категоричен е Ивайло. „Аз лично вече отказвам да отговарям на този въпрос за името. Толкова много неща се завъртяха и се смесиха концепциите. За мен е важно това, че се роди нещо, което по някакъв начин остана. Това само по себе си говори, че то работи, независимо дали можем да го обясним или не, или дали хората имат различна интерпретация за това, допълва Моника.
Слушаме първото парче на Robbers On Parole – 2 Far Gone. Хващайки се за лириките от припева – „I`ll be the death of you“, питаме Моника чия смърт иска да бъде. „Човек най-вече е смърт за себе си“, отсича тя. Повече от задоволителен отговор.
За мрачната естетика на лириките се грижат всички. „Малко е трудно да разкриеш емоционалността си, когато си в банда. Но иначе няма смисъл да създадеш просто някакъв текст, който не говори за нещо истинско. Това е интимен процес, който отнема време да се случи“, споделя Ивайло.
Ъндърграунд или в дълбокия мейнстрийм
Според Стефан е трудно да се определи конкретен жанр за музиката им.
„Експериментът на лично ниво е водеща сила за нас. Всеки един експериментира със собствените си представи. Искаме да създаваме неща, с които да се предизвикваме, да се изненадваме, че това е част от нас“.
За Моника никога не е имало начална идея за това: „Няма нужда да си поставям граници за това да бъдем мейнстрийм или ъндърграунд. Това са неща, които не зависят толкова от твоето определение, а от определението на хората.“
И за артистите по калъп
Ивайло пък иска да постигне един парадокс - „да запазя субкултурата и тя да достигне до възможно най-много хора“.
Стефан е категоричен, че на повечето хора започва да им писва от артисти, направени по калъп, които заемат масово пространство: „В един момент ти искаш да чуеш някой много по-характерен човек, някой много по-искрен, който е наясно със себе си“.
А пък ние от „Изотопия“ сме твърде наясно, че музиката не е за четене, а за слушане. Затова може да чуете песните на Robbers On Parole тук, а цялото интервю с тях - в звуковия файл.
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..
Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..
Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..