Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арх. Тодор Булев: Общинско предприятие може да се грижи за историческите сгради

Все по-малко ще се строят нови сгради и все повече ще се поддържат и обновяват построените

Архитект Тодор Булев
Снимка: Ани Петрова

Отпадъците от строителството и от нашата цивилизация след рециклиране могат да се използват в ново качество и да се включат в изглаждането на архитектурната среда. Това каза пред „Хоризонт“ председателят на Съюза на архитектите проф. Тодор Булев. В световния ден на архитектурата той даде пример как в Япония строят олимпийски стадиони изцяло с рециклирани материали.

„Това е тенденция, която ще се запази. И ние, особено в по-развитите страни, към които ние се стремим да се присъединим, все по-малко ще строим нови сгради, а във все по-голяма степен ще се занимаваме с адаптиране и обогатяване, регенериране.“

Общинско предприятие може да се грижи за историческите сгради

Отнасяме се нехайно към поддържането на сградния фонд, смята специалистът. Той припомни, че поддръжката на сградния фонд от 20-те и 30-те години на миналия век е затруднена заради многото собственици, които са се разпилели в чужбина. Булев определи като добра стъпка програмата на Столичната община за грижа за тези сгради.

„В момента е много труден проблемът със самите ремонтни работи на историческите сгради. Има нужда от специализирани кадри. Така че следващата крачка е да се мисли за едно специализирано общинско предприятие, което да се занимава именно с исторически обекти.“

За подобно общинско предприятие ще има много работа, смята проф. Тодор Булев.

Социалната среда до голяма степен определя творчеството на архитектите, подчерта още архитектът. „Архитектурата е едно социално изкуство, затова тя винаги е свързана с тези хора, които поръчват нещата и с условията в обществото. Това е особено характерно за по-сложните архитектурни обекти, каквито са градските ансамбли, селищата като цяло.“

Грамотността на възложителите определя градската среда

„Архитектът, за разлика от творците в по-свободните професии – живопис, музика, е особено тясно свързан със социалната и икономическа среда, така че ролята на хората, които поръчват, на институциите, които поръчват – държавата, общините, е огромна. И ние си пожелаваме винаги да имаме работа с грамотни, културни поръчители и възложители, тъй като именно от тяхната култура в немалка степен зависи и това, което ние ще направим“, коментира проф. Тодор Булев.

Въздействието на архитектурата и на градската среда е многопланово, като започнем с екологията на човешкия организъм и физиологията – замърсяването на въздуха, възможността да се движиш без да паднеш и да се подхлъзнеш, казва още арх. Булев.

„Но на по-високите етажи на въздействието на средата вече става дума за духовни измерения, духовни ценности, естетически послания. И, разбира се, човек, който е израснал в една зле поддържана среда, в среда, която не възпитава естетически качества, той трудно може да надрасне това ниво, което средата му предлага. В този смисъл отговорността на всички ни, които участваме в създаването на нашите градове, е много голяма.“

Днес и утре у нас гостува японският архитект Кенго Кума, едно от емблематичните имена в съвременната архитектура, с огромно влияние върху развитието на модерния дизайн на сградите. 

Цялото интервю с проф. Тодор Булев чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04