Георги Михалков поставя за втори път това заглавие, защото първия път Виолета Донева се пенсионира и след като представлението се играе само една година, пада от афиша при пълни салони. Признава, че когато посяга за втори път към един текст, се опитва да направи „съвършено различно представление“.
Пиесата е превеждана на много езици, включително на урду и на китайски, борави с универсална тематика. Как тази любовната история стига до всички и защо е интересна?
В „Любовни писма“ Яна Маринова си партнира със Свежен Младенов, с когото за първи път са екранна двойка в „Хотел „България“. Казва, че оттогава остават „зверски приятели“ и дълги години си пишат писма, но не любовни. А когато режисьорът се спира в избора си на Свежен, не знае, че двамата с Яна Маринова вече имат обща история.
Най-сложното в представлението се оказало това да направят „комуникативен материал“, защото любовната тема е една от най-често срещаните на сцената.
На Бродуей „Любовни писма“ се играе на една маса от двама актьори, които сядат до две нощни лампи, отварят едни писма и започват да ги четат, разказа Яна Маринова. „Разчита се много на импровизацията. Да има представление, което е различно, там е плюс. Тук вярвахме, че трябва да е нещо, което да хване публиката, да е атрактивно, да е интересно, за да можем да се справим с този свят на телевизията, на киното, на шоубизнеса, на всичко, което те облъчва и е толкова лъскаво и привлекателно. Трябваше да говорим за сериозни теми по много лек начин. Това беше огромният риск.“
Как се прави хем атрактивно, хем дълбоко представление? Режисьорът споделя, че е поставял няколко подобни пиеси през живота си и ги нарича най-трудните и най-любимите му представления. Пиесата проследява с доста сериозни детайли 40 години от живота на двамата души. „Минава се през целия им живот, при това с подробности, които правят историята жива. /…/ Аз не бях сигурен как ще се ориентира публиката в този бесен темпоритъм, а това е и едно изключително постижение на Яна и на Свежен“, подчертава Михалков.
При избора си за женската роля Георги Михалков се е доверил на интуицията си, която никога не го е лъгала. „Тя е много самодостатъчен човек, което аз страшно много ценя в хората. Аз не обичам сателитните личности, обичам самодостатъчните хора. Освен това, напук на излъчването си на екстравертен човек, тя всъщност е един много дълбок интроверт, а аз самият като интроверт много ценя тази порода.“
"Вярвам, че ще плачат, ще се смеят и накрая ще излязат окрилени, след като гледат "Любовни писма", обобщава Яна Маринова, за която "театърът е мехлем".
Постановката ще се играе основно във Варна, ще има свои турнета в страната, а в столичния афиш ще присъства епизодично, уточни режисьорът.
В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...