Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Интегрират ли се бежанците у нас

Едно от условията за успешна интеграция е владеенето на местния език.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

На фона на новата мигрантска вълна, България трудно се справя с бежанците, които се намират у нас и най-вероятно ще останат. Враждебното отношение към тях е основен проблем в Европа, но у нас имаме още много други. Например обучението по български език, което е първа стъпка за една успешна интеграция, не може да покрие всички, които искат да го изучават, казва Мариана Стоянова от Български червен кръст. 

От 2013 година основните курсове по български се предоставят на проектен принцип. „Ти залагаш да кажем, както ние сме заложили за 2019 година - 80 човека, а се оказа, че има над 200 желаещи“, дава пример Стоянова.

Пенсионирани учители да обучават по български?

Иван Нейков от Балканския институт по труда и социалната политика, който е и бивш социален министър, предлага пенсионирани учители по български език да се пренасочват към програми за обучение на бежанци.

„Какво пречи да има точно такава програма, която да използва капацитета, уменията на тези хора именно в тази посока – мигрант съм, искам да остана в България, ето ти го учителя по български, имаш три месеца, шест месеца, да се явиш на изпит…“

Мариана Стоянова определя програмата по български език за бежанци до 2013 г. като по-успешна, защото голяма част от обучените след това са успявали да си намерят работа.  

Някой си играе със страха от мигрантите

Негостоприемството на хората често е причинено от страха от бежанците, който обаче не е свързан с реална заплаха и не води до продуктивни послания, смята Димитър Матев от Балканския институт по труда и социалната политика.

„Някой си играе с думите и се опитва да печели популярност за сметка на този ирационален, контрапродуктивен страх, а не чрез послания, които биха били конструктивни и биха придвижили обществото ни напред. Това ни е бедата на нас“, коментира Матев.

Случаят с изгоненото семейство в Белене отпреди две години е предизвикан от наслагваните негативни новини за бежанци и мигранти, изтъкна Емануил Паташев от „Каритас“ – България. Той цитира наблюдения, според които положителните новини, споделени в социалните мрежи, много по-лесно стигат до хората и набират своите последователи, за разлика от изтиканите в края на информационните емисии добри новини в електронните медии.

Европрограми за интеграция биха били полезни и за местните

В същото време по европейски програми се отпускат пари за интеграция, но в България няма интерес към ползването им за различни проекти, отчита Любов Панайотова от Европейски институт.

Кина Събева от Българския съвет за бежанци и мигранти добавя, че местните власти се притесняват да поемат инициативи в тази посока, въпреки че те могат да бъдат в полза за местната общност.

По-мотивирани да учат български са младите семейни бежанци

Радост Събева пък преподава повече от 30 години български език, в последните десет обучава бежанци в курсове към Българския червен кръст. Радост Събева е била и част от екипа, писал учебниците, по които учат мигрантите. Казва, че в обучението по български език е вплетено и обучение за традициите, българската култура, нормите на поведение тук.

По-трудно учат по-възрастните хора, които нямат друг езиков бекграунд, както и онези, които не владеят добре дори родния си език. „По-голямата част са доста грамотни хора – млади, грамотни и мотивирани да намерят своето място“, пояснява Радост Събева. Тя е съгласна, че преподаването на български език на чужденци е вариант за някои от пенсионираните учители. Заради специфичната материя обаче смята, че ще е необходимо и кратко въведение в обучението за самите преподаватели.

Всички гледни точки по темата чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35
Лекари специализанти на протест пред МЗ. Октомври 2019 г.

Млади лекари представят предложения за промени в специализациите

Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас.  Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..

публикувано на 08.07.25 в 07:49

Официално откриване на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..

публикувано на 07.07.25 в 07:55
Димитър Вацов

Димитър Вацов: С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС

С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..

публикувано на 05.07.25 в 13:56

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15