На 10 октомври в романтичния, построен през 1730 г. бароков замък "Schloss Hunyadi - Maria Enzersdorf“ в близост до Виена ще се състои концерт, в който централно участие има утвърдената в Австрия българска композиторка и пианистка Цвета Димитрова. Талантливата млада музикантка ще се изяви не само като инструменталист в клавирния съпровод на вечерта, но и като автор – в концерта ще бъдат изпълнени две нейни ефектни композиции: "Прелюд-фантазия в стил Рахманинов" за соло пиано и пиесата “Зимна фантазия“ за фагот и пиано, в която солистка ще бъде най-добрата фаготистка в Австрия в момента Софи Дерво. В останалата част от програмата са включени произведения от Георг Филип Телеман, Едвард Григ, Анри Дютийо, Александре Тансман и Камий Сен-Санс, а мото на концертната вечер е “Едно музикално пътешествие от барока до съвремието“.
Цвета Димитрова е едно от българските имена, заели през последните години респектиращо място на класическата сцена на австрийската музикална култура. Нейната творческа биография впечатлява с множество престижни отличия. Тя е завършила композиция в Националната музкикална академия в София при проф. Александър Текелиев, след което продължава своето обучение в Австрия при проф. Ерих Урбанер в Университета за музика и изпълнителски изкуства. Още през първия семестър Цвета Димитрова получава наградата на Министерството на културата на Австрия като студент-композитор. Това признание ѝ дава увереност, че нейната музика ще бъде разбрана и изпълнявана. По-късно печели престижни стипендии от австрийски, японски и швейцарски фондации. През 2003 г. австрийският президент Томас Клестил ѝ връчва наградата “THEODOR- KÖRNER-FONDS-Förderungspreis“ за нейното произведение “Играта на хамелеоните“ за ударни инструменти и пиано. През 2008 г. получава наградата на град Виена “Förderungspreis der Stadt Wien für Musik“, а през 2015 г. - награда на клавирния конкурс на Фондацията “Рахманинов“ в Германия за своето произведение “Прелюд-фантазия в стил Рахманинов". През 2017 и 2018 г. на Цвета Димитрова са присъдени специални държавни награди-стипендии от Bundeskanzleramt, Österreich, за написване на нови музикални произведения. Успехът на нейните творби й отрежда заслужен авторитет като съвременен композитор в Австрия.
В специално интервю за предаването “Алегро Виваче“ по "Хоризонт" Цвета Димитрова разказва за своя предстоящ концерт, за вдъхновението като автор и творческото партньорство със Софи Дерво.
Младата френска инструменталистка Софи Дерво, която е соло-фаготистка на Виенската филхармония и прекрасен интерпретатор, също сподели свои размисли за спецификата да се изявяваш на камерна сцена, за предизвикателството да се изпълнява повече съвременна музика и необходимостта да се пишат нови творби за фагот, които да разширяват репертоара за този инструмент. Софи Дерво ще изпълни за втори път като солист произведението “Зимна фантазия“ от Цвета Димитрова и очаква българската композиторка да й посвети нова творба.
Чуйте интервютата с двете изпълнителки в звуковия файл.
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..
В България строежът и поддръжката на пътища се правят по корупционни схеми, след което резултатът е нулев, а само корупцията цъфти . Това заяви пред..