Свежа Дачева издава своя стихосбирка на шведски език там и представя свои разкази на български език тук, в България.
„Тези разкази бяха нахвърляни на малки листчета. Те са разкази от моя живот. По-голямата част от тях са свързани с действителни събития, една част не са“, сподели тя пред „Хоризонт“.
„Късите форми сякаш са формите на нашето съвремие. Никой няма време да чете дълги неща. Динамиката е много голяма и се чувства някак си, че на хората трябва да им се подават неща на малки порции“, мотивира Свежа Дачева своя избор да пише и публикува кратки форми.
В Швеция Свежа се занимава с приобщаване на мигранти
Свежа Дачева помага на деца мигранти. Самата тя има четири деца. През последните години се е грижела като настойник и за други деца, озовали се в Швеция сами.
„Винаги съм смятала, че по-голямо значение от това какво говориш, какво мислиш за себе си, е какво всъщност правиш и как реагираш на определени събития, които, по независещи от теб причини, са станали част от живота ти. Аз не съм я започнала тая война, обаче част от нейните последствия стигнаха до мен и аз не можех да остана безразлична.“
През последните години Свежа Дачева работи към Народния университет в Швеция. Занимава се с мигрантски групи с идеята за тяхната по-добра интеграция в шведското общество.
„Много хора говорят за интеграция. Чудят се защо не се интегрират тези хора, ще се интегрират ли изобщо и колко са странни, но не се правят много конкретни неща. Този курс, който ние имаме – той е 6-месечен за всяка от групите, една шведска учителка имаме също, освен мен, и имаме един помощник, който владее езика на групата и владее добре шведски. Той помага.“
Свежа Дачева изготвя предварителен профил на всеки от участниците в езиковите курсове – образование, нагласи, професия. След това им помага да си намерят работа, или места, където да се квалифицират допълнително.
Свежа Дачева е била и общински съветник в Швеция. Получила е грамота за политическата си дейност там.
Шокираща е българската реакция спрямо Грета Тунберг
Последните проучвания в скандинавската страна показват, че най-много местните хора се вълнуват от опазването на околната среда и алтернативните източници, разказа още Свежа Дачева.
Относно екоактивистката Грета Тунберг тя отбеляза, че за нея българските реакции са крайно и шокиращо негативни. Дачева смята, че всичко това се дължи на непознаването на шведската действителност. „При нас след 15-годишна възраст всички деца работят през лятото и се смятат за възрастни хора. Те са сериозни, отговорни, родителите им се бъркат доста малко. Майката на Грета е оперна певица, няма нищо общо с политиката. Повдигнаха се въпроси – това дете имало диагнози, при нас хората с диагнози са като всички останали и това няма абсолютно никаква връзка с нейното становище, с нейната акция. Освен това се смята, че младите хора имат право да се борят за един свят, в който искат да живеят…“
Цялото интервю е в звуковия файл."Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...