Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милена Пенчева превърна парцалените кукли от бабино време в бутикови

Българката от Балтимор използва хобито си като терапия в борбата с рака

Куклите на Милена Пенчева печелят симпатии в много страни по света.
Снимка: Личен архив

Деца от различни държави прегръщат парцалените кукли, създадени от българката Милена Пенчева, която от години живее в Балтимор, САЩ.

В тежка битка с рака тя се връща към старите си умения да прави плетени кукли, които успяват да развълнуват деца и възрастни в различни точки по света.

Преди 11 годинисемейството на Милена Пенчева решава да замине за Канада, където мъжът и имал фирма. В същото време получават и зелена карта за Щатите, която променя плановете им. Заедно с мечтата за по-смисленживот, Милена отнася със себе си и всичко онова, на което я е научил животът у нас.Дори не подозира, че парцалените кукли, с които са израснали тя и дъщерите й, ще се превърнат в най-ценното лекарство за нейното физическо оцеляване.

„От много години правя парцалени кукли. В началото правех кукли на моите деца, защото в магазините нямаше тогава стока – имахме пари, пък нямаше играчки“, разказва Милена пред „Хоризонт“.

Вече в Балтимор й откриват рак на гърдата. „Преминах през много тежък период – химиотерапия, лъчетерапия. Христина и Соня - невероятни дъщери имам – се грижеха изцяло за мен, после малката ми дъщеря ми донесе една кукла, която бях шила като бяха малки деца. И каза: „Майко, не искаш ли да започнеш нещо такова? И без това стоиш вкъщи. Ший кукли или играчки – което ти създава настроение…“

Милена Пенчева харесва куклите в народни носии, като малка е играела народни танци. Започнала да качва снимки на изработените кукли във Фейсбук. „Никога не съм си представяла, че тези кукли, които аз шия, ще мога да ги продавам“, казва тя днес. А това се случва вече в девет държави, сред които Гърция, Русия, Румъния, Холандия, Турция, Швеция…

По природа съм силен човек и не падам лесно духом – това го нося от моята майка, разказва още за себе си Милена, която помни съвета на своята майка: светът е като огромно огледало и усмихнеш ли се ти, и другите ще ти се усмихват. Затова и куклите са усмихнати. Лицата им са дело на голямата й дъщеря, която има художествено образование от Италия.

На всички, които имат досег с нейните кукли, Милена желае „да бъдат силни, да запазят мира в себе си, да запазят топлината към всеки, който е около тях“. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30