Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Австралия: Следим отблизо делото "Полфрийман"

Джок Полфрийман (в средата)
Снимка: БГНЕС

Австралийските власти следят отблизо правното развитие по делото на Джок Полфрийман и ще продължат да работят с българското правителство относно положението му и условията за неговото освобождаване. Това посочват от Министерството на външните работи на Австралия в отговор до програма „Хоризонт“ след запитване дали предстоят още дипломатически контакти със София по случая с австралийския гражданин, който остава в центъра за имигранти в Бусманци.

От дипломатическото ведомство на Австралия посочват, че такива контакти е имало и миналата седмица и припомнят за некоректно предадени думи на временно управляващия посолството в Атина Джон Филп след среща с българския правосъден министър Данаил Кирилов.

"На срещата бяха изразени притесненията за неясните законови основания за задържането на Джок Полфрийман и загрижеността на Австралия, ако на случая влияят фактори, различни от правните съображения", се казва още в отговора до „Хоризонт“ като са цитирани думи на говорителя на външното ведомство на Австралия.

До два месеца се очаква решението на Върховния касационен съд дали да се преразгледа освобождаването на Полфрийман, осъден за убийството на Андрей Монов през 2007-а година.

„По делото „Полфрийман“ в България няма политически натиск", заяви вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева, която призова случаят да не се политизира, а българският съд да бъде изчакан да вземе своето решение.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милорад Додик

САЩ отмениха санкции срещу лидера на босненските сърби Милорад Додик

Съединените щати отмениха санкции, включително за корупция, срещу вече бившия президент на босненската Република Сръбска Милорад Додик. По информация на местни медии това се случва след споразумение на Додик с администрацията на Доналд Тръмп. Сръбският член на председателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик - в черния списък на САЩ Милорад..

публикувано на 29.10.25 в 19:55

Протест срещу предприетите от румънското правителство мерки за икономии се проведе в Букурещ

Многохиляден протест срещу предприетите от румънското правителство мерки за икономии блокира центъра на Букурещ. Демонстрацията бе организирана от четири национални синдикални организации, обединяващи лекари, учители, полицаи и други работещи от цялата страна.  Със скандирания "Румъния, събуди се", "Оставка" и "Крадци" хиляди..

публикувано на 29.10.25 в 19:47

Турска фирма ще чисти районите "Илинден", "Надежда" и "Сердика"

Турска фирма ще чисти районите "Илинден", "Надежда" и "Сердика", които попадат в Зона 4 на Столичната община. Настоящият договор е валиден до 7 януари, следващата година. Прекратява се обществената поръчка за сметосъбиране и сметоизвозване в Зона 3, която обхваща районите "Изгрев", "Слатина" и "Подуяне". Възлага се дейностите в Зона 6 - "Люлин",..

публикувано на 29.10.25 в 19:38

Комисията за контрол на службите отново не проведе заседание

Комисията за контрол на службите отново не проведе заседание днес. Според ротационния председател Златан Златанов от "Възраждане" причината е, че депутатите от управляващото мнозинство са отхвърлили дневния ред. Днес трябваше да бъде изслушан изпълняващият длъжността председател на ДАНС Деньо Денев за изборите в Пазарджик. Ето какво..

публикувано на 29.10.25 в 19:14

Затруднено е движението по пътя Ямбол - Елхово в района до "Каравеловското ханче"

Временно е затруднено движението по пътя Ямбол - Елхово в района до "Каравеловското ханче". Екипи на полицията регулират движението към Граничния пункт Лесово. Малко преди 18 часа там се е запалил в движение ТИР, няма пострадали. В момента огнеборци гасят пламъците, предаде кореспондентът ни Даниела Костова.

публикувано на 29.10.25 в 19:01

Надзорният съвет на НОИ прие план-сметката на ДОО за 2026 г.

С 10 гласа за и 4 против Надзорният съвет на НОИ утвърди план-сметката на Държавното обществено осигуряване за следващата година.  Представителите на държавата - 8 на брой плюс председателя на Надзорния съвет на НОИ Ася Гонева и една от бизнес организациите са дали подкрепа за това осигуровките осигуровките през следващата година, както и максималният..

публикувано на 29.10.25 в 18:40
Президентът на Румъния Никушор Дан

Никушор Дан: Сигурността на Румъния и източния фланг няма да бъде намалена

Намаляването на американските войски на източния фланг на НАТО не е равносилно на изтегляне от Европа и това няма да промени средата за сигурност.  Това обяви американската армия, след като по-рано се появиха съобщения от румънското министерство на отбраната, че Вашингтон е съобщил на Букурещ и на други свои съюзници, че се готви намаляване на..

публикувано на 29.10.25 в 18:23