Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Албанският "AJS Quartet" представя джаз с етно елементи

Тази година на два пъти се случи да се срещна с музикантите от албанската джаз формация  "AJS Quartet". Първият път беше на международния джаз фестивала "Nisville" в сръбския град Ниш, вторият път на международния джаз фестивал "Petrovac Jazz Fest" в Черна гора. От своя страна пианистът на квартета- Гент Руши организира "Tirana International Jazz and World music Festival", чието 8-мо издание тази година се състоя от 8-ми до 12-ти октомври в албанската столица. Изключително приятно ми беше да разговарям с музикатите от "AJS Quartet", чиято история описа саксофонистът и кларинести Ермал Роди.

„Първоначалната идея беше да направим дуо заедно с Генти и така двамата заедно просъществувахме приблизително около 12-сет години, след което преди 6 години към нас се присъедини нашият барабанист- Емилян с идеята нашата група да свири отначало би боп композиции, знаете, че така са поставени корените на джаза, а впоследствие решихме да добавим елементи от нашата фолклорна музика, тоест традиционната албанска народна музика, използвайки песни и танци от нея. Мисията ни е да не правим отделни неща, а да смесваме суинг, би боп с традиционната музика с типичния неравноделен размер, нещо, което е характерно и за българския фолклор, като например размер  7/8. Така че това е нашата мисия, защото в Албания ние сме първата асоциация, защото абревиатурата „AJS" съвсем не означава сладолед, а всъщност това е албанско джаз общество и ние тримата- аз, Генти и Емилиян сме основателите. Освен това решихме, че ще е добре да приобщим към нас млади музиканти и първият е Рони. Той все още е студент,  свири на контрабас.  Много е талантлив и смятам, че  ще натрупа  полезен  опит, работи заедно с нас.“

Когато разговорът се насочва към записите и дали въобще имат издадени албуми, след толкова продължително присъствие на сцената, тук се намесва пианистът Гент Руши, който пояснява:

„Това е добър въпрос, защото от самото начало сме изнесли огромно количество концерти и много издадени концертни дивиди албуми, но едва сега смятаме да издадем аудио албум с наши записи и това ще се случи след един месец. Албумът е готов и  ще бъде първият албум на групата „AJS“. Засега все още не сме се спрели на конкретно заглавие, но така или иначе ние сме известни като „Албанското джаз общество“ и може би сега е моментът да изберем заглавие с колегите ми точно тук.“

И в този момент Гент се обръща към мен с въпроса  дали мога  да им помогна с името. Отговарям, че за мен ще е удоволствие  да стана кръстник. Но сега питам най- младото попълнение в групата- басистът Рони, който обаче се притеснява, че не знае добре английски и затова е лаконичен:

„За мен е много полезно да свиря с останалите музиканти в групата, студент съм на Генти в музикалното училище и по този начин трупам опит."

А когато стигам до барабаниста Емилян, който говори само албански, в ролята на преводач влиза саксофонистът Ермал.

„Започнах да свиря преди много години, по- точно от 1994-та година и  година по- късно, вече станах част от групата, която вече съществуваше от преди шест години. Отначало свирехме класически джаз, но впоследствие решихме да правим етно джаз, като създаваме наша оригинална музика, с етно елементи. Ние сами композирахме нещата и ги аранжирахме. Последваха години, в които изпълнявахме авторските си композиции в Албания и извън страната, както в частност сега на "Петровац джаз фест". Въобще обикаляме Европа, повече на  Балканите, свирим много в Италия,  бяхме и в Китай, в Пекин.

Интересувам се дали в Албания се слуша джаз музика и въобще има ли интерес към този стил.

"Мога да кажа, че нашата публика ни  показа пътя и благодарение на нея стигнахме до следната идея. Ако свирим само джаз може би публиката няма да ни разбере напълно. Но ако добавим някои мелодии, както правим ние, използвайки фолклорни танци, сватбена музика, въобще неща характерни за нашия балкански регион, може би така ще ги приобщим и  ще ни приемат и това сработи, но идеята дойде от самата публика, а  ние просто направихме този микс. Двамата с Генти започнахме да аранжираме повечето от тази позната на публиката музика. След това Емилиян добави и нещо свое и нещата се родиха съвсем естествено."

Разделяме се с квартета, който ме спечели с виртуозните си композиции, като последното, което саксофонистът искаше да каже е една тяхна мечта и тя е:

"Надяваме се и много искаме да дойдем в България, защото имаме дългогодишна история като вас, защото имаме близки мелодии, еднакво усещане и груув. Но всъщност някои неща вече започнаха да се случват, защото нашият предишен басист беше свирил с Теодосий Спасов, вашият известен музикант."

Оказва се, че пианистът Гент вече има отправена покана за гостуване в страната ни.

"Имам проект, с който след няколко месеца ще дойда в България, за да участвам в проекта на един ваш кавалджия и още няколко музиканти от Балканския регион. Това ще бъде изненада. Но също така искаме да си обменяме музиканти, които да участват в Балкански шоу кейс, който се провежда в Тирана. Те са участвали в тези наши събития и сега очакваме съответна покана да дойдем в София или в някои други градове, да обменяме музика и може би да направим някои мащабни проекти заедно."

Цялото интервю можете да чуете в приложения  аудиофайл.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Левон Манукян: Разград заслужава да има качествен културен живот

След продължителен период на криза Разградската филхармония „Проф. Димитър Ненов“ се възстановява и през новия сезон ще бъде част от Театрално-музикалния и филхармоничен център в града. Негов директор в момента е диригентът Левон Манукян, който разкри сериозните си намерения да работи както за укрепване на състава на оркестъра и трупата на театъра,..

публикувано на 16.09.24 в 19:06
Мистериите на Хухла

Българи, гърци и турци ще се надиграват, надпяват и надсвирват на фестивала "Мистериите на Хухла"

Фестивалът "Мистериите на Хухла" се разширява териториално и времево. В мистичното ивайловградско село ще се срещнат представители на три етноса – българи, гърци и турци. Те ще се надсвирват, надиграват, надпяват и надприказват в продължение на три дни – от 21 ви до  23 – ти септември. Иван Бунков, инициатор и организатор на "Мистериите на..

публикувано на 16.09.24 в 12:40
Част от основния актьорски състав в

"Шогун" в очакване на триумф на наградите "Еми"

Новата телевизионна адаптация на романа "Шогун" на писателя Джеймс Клавел се очаква да триумфира на американските награди "Еми" - телевизионният еквивалент на "Оскарите". Церемонията ще се състои в Лос Анджелис тази нощ българско време. Наградите "Еми" ще бъдат връчени за 76-и път и се очаква за първи път носителят на най-престижната..

публикувано на 15.09.24 в 08:54

Новият албум на пианиста Иван Янъков вече е на световния пазар

От днес, 13 септември, на световния музикален пазар излиза най-новият албум на българския пианист Иван Янъков . В него са включени произведения за соло пиано от Цезар Франк, Йозеф Хайдн и Сергей Рахманинов.  Изпълнителят споделя, че това е музика, която познава отдавна, но сега се връща към нея, за да я изработи в детайли и да я представи студийно...

публикувано на 13.09.24 в 16:50

Голямата меса от Антон Брукнер ще звучи в чест на 200-годишнината му в София

На 20 септември от 19:00 часа в зала „България” почитателите на класическата музика ще има шанса да чуят една от мащабните творби на Антон Брукнер – Голяма меса № 3 във фа минор за солисти, хор и оркестър. Концертът е посветен на 200-годишнината от рождението на забележителния австрийски композитор, станал особено популярен със своите..

публикувано на 13.09.24 в 15:44
Габровският камерен оркестър

Дни на камерната музика - за 48-и път в Габрово

И тази година габровската публика има шанса предсезонно да се радва на ценни музикални събития - традиционните Дни на камерната музика започват на 15 септември и ще продължат шест поредни вечери. Фестивалният афиш, съставен за пореден път от диригента на Габровския камерен оркестър Иван Стоянов, предвижда гостувания в града на български изпълнители,..

публикувано на 13.09.24 в 15:05
Любомир Пипков

Спомен за хоровите шедьоври на Любомир Пипков

На 6 септември се навършиха 120-годишнината от рождението на един от най-ценените български композитори - Любомир Пипков.  В своето творчество той пресъздаде духа на епохата - независимо от жанра, в който композираше. Но за една личност с толкова богата душевност и едно толкова извисено творчество е трудно да се говори в малкото минути,..

обновено на 13.09.24 в 14:37