„Сезираме Европейската комисия в интерес на всички от ЕС. Турция не е член на ЕС, но като член на общия пазар трябва да се придържа към правилата на общия пазар, а не го прави“, каза той на откриването на инициатива „Тийноватор“, която се провежда за втора поредна година.
„Очевидното неспазване на правата на общия пазар трябва да доведе до санкции. От една страна концернът „Фолксваген“ съзнателно се облагодетелства от щедрата оферта на президента Ердоган, но тази щедра оферта не съответства на правилата на пазара и концернът „Фолксваген“ знае, че това е така. Въпреки това се обогатява“, каза експрезидентът.
„Дори последно разбирам, че цифрата, която Ердоган е обещал на концерна „Фолксваген“ да закупи директно автомобили от бъдещата фабрика, не е 40 хиляди, ами са поръчали 100 хил. автомобила. При една минимална цена от 25 хил. евро за този вид автомобил „Фолксваген“. Това означава индиректна, но субсидия от турската държава от 2,5 млрд. евро. Би следвало да е проблем, защото Турция не е член на ЕС, но е член на Митническия съюз, Турция е член на общия пазар. Като член на общия пазар Турция трябва да се придържа към правилата на общия пазар, а не го прави. И обещава щедри субсидии както намери за добре. Това трябва да се прекрати“, каза Росен Плевнелиев.
Според него България ще направи всичко възможно и прави всичко възможно. „Ще продължим за следим внимателно казуса, който за нас още не е приключил“.
Според него е възможно, „ако „Фолксваген“ избере Турция, което с голяма степен на вероятност може да се каже, ние да продължим да преговаряме с тях и за други възможни проекти, които да направим“.
„Фолксваген“ видяха една България, която не са очаквали България, която е доста напреднала в автомобилния си сектор“, каза Плевнелиев
Критики към Макрон заради Северна Македония и Албания
Бившият президент разкритикува действията на френския президент Еманюел Макрон, който се опитва да блокира започването на преговорите за членство в ЕС на Северна Македония и Албания. Позициите трябва да бъдат изчистени преди обсъждането на старта на преговорите в Брюксел в четвъртък.
Тъжно е „когато държави членки на ЕС, в този случай Франция, но преди това в случая с нас бе една Холандия, поради вътрешнополитически причини блокират разширението на съюза и проекти от общ интерес“.
„Всички ние знаем колко е важно Македония и Албания точно сега да получат покана. В момент, когато имаме много силен геополитически сблъсък на Балканите ЕС трябва да покаже своята сила и интеграционна мощ“.
„Президентът Макрон… се опитва да отиграе една ситуация в ЕС по изгоден нему начин. Това е едно неправилно решение. Искрено ще съжалявам, ако президентът на Франция затръшне вратата в този исторически момент за стартиране на преговори с Македония и Албания“
Критики и към министерството на образованието
Сериозни критики имаше и президентът Росен Плевнелиев към министерството на образованието. То трябва да подкрепи инициативите за възпитание на предприемаческия дух в училищата. В началото на втората година на програмата „Тийноватор“ той изрази убеждението си, че това би било инвестиция в бъдещето.
„Ако миналата година 5 училища се присъединиха към инициативата „Тийноватор“, днес се включват 10 – двойно повече, само в София. Но вече има интерес от градове като Враца, Бургас да се включат… Моят апел е министерството на образованието да намери подходящия механизъм, за да подкрепи най-доброто на българското училище и ученици да станат предприемачи, да реализират проектите си тук в България“.
Целия репортаж може да чуете в звуковия файл.
Служебният премиер Димитър Главчев отбеляза в началото на правителственото заседание, че месец след проведените предсрочни парламентарни избори Народното събрание все още е на първото си заседание. Според Главчев всички очакват от политическите партии да постигнат консенсус, за да се сформира мнозинство и редовен кабинет. Той отбеляза, че позитивните..
Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Силви Кирилов от "Има такъв народ" отново ще са на балотаж за председател на парламента. Преди повторното гласуване Народното събрание излезе в едночасова почивка. На първия тур от днешния шести опит за избор на председател на НС четиримата номинирани не събраха необходимия брой гласове. Рая Назарян от..
Инвеститорите все още оценяват въздействието на влязлото през нощта примирие между Израел и "Хизбула". Затова цените на петрола се задържаха около вчерашните си нива при азиатската търговия. Фючърсите на сорта "Брент", референтен за Европа, отбелязаха спад с 2 цента до 72,79 долара за барел, а цената на лекия американски суров петрол намаля..
Със срещи в Хошимин продължава посещението на президента Румен Радев във Виетнам. Държавният глава разговаря със секретаря на партийния комитет на града и откри виетнамско-български бизнес форум. В него участват 185 компании от Виетнам. Радев представи възможностите, които дава страната ни за бизнес и за инвестиции. Сред потенциалните сфери..
Без дебати и без нито един глас "против" Прокурорската колегия допусна единствения кандидат за главен прокурор Борислав Сарафов до последната фаза на процедурата - изслушване от Пленума на Висшия съдебен съвет. Преди гласуването кадровиците бяха запознати с докладите на Комисиите по атестирането и конкурсите и по професионална етика, според..
Депутатите от коалицията ГЕРБ-СДС ще отправят две питания до Конституционния съд. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов съобщи, че едното питане е за правата на депутатите, а другото - дали Висш съдебен съвет с изтекъл мандат може да проведе процедура по избор на нов главен прокурор и председател на Върховния административен съд. Шестият опит:..
"Компас за конкурентоспособността" ще бъда първата голяма инициатива на новата Комисия, обяви нейната председателка Урсула фон дер Лайен при представянето на новия си екип пред евродепутатите в Страсбург. Инициативата ще се базира на три стълба според доклада Драги - затваряне на иновационната пропаст със Съединените щати и Китай,..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..