Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безплатни профилактични прегледи през октомври в Александровска болница

Д-р Мариела Василева: Има разлика в лечението на рак на гърдата у нас и в Европа

Д-р Мариела Василева от Клиниката по хирургия на Александровска болница
Снимка: Личен архив
Октомври е обявен за световен месец за борба с рака на гърдата. 4 хиляди жени годишно се разболяват от тази болест у нас. За разлика от Европа, в България по-рядко се прилага метод за определяне вида на тумора - вид биопсия преди операция на рак на гърдата, което значително би спомогнало за по-точния подход в лечението, коментира пред "Хоризонт" д-р Мариела Василева от Клиниката по хирургия на Александровска болница. Причината е, че това изследване все още не се поема от НЗОК.

През целия месец в болницата ще се извършват профилактични прегледи. "Като не е нужно пациентът да носи каквито и да било документи и не е нужно да има каквито и да е оплаквания. Идеята на този месец на предупреждение и на обръщане на внимание на рака на гърдата е по възможно най-лесен начин пациентите да могат да обърнат внимание на здравето си", посочи д-р Василева.
Прегледите стават след предварително записване. За всяка хирургична клиника има отделен телефон, който може да бъде намерен на сайта на болницата. Желаещите трябва да се обадят между 9 и 13 часа всеки ден и да ги запишат, поясни за БНР д-р Мариела Василева.
Има разлика в алгоритъма на лечение в България и в Европа

Лечението на рака на гърдата е комплексно, изтъкна тя. "Изисква хора от различни специалности да колаборират много добре заедно, за да могат да постигнат резултатите, които вече се постигат в Европа и в останалия свят. Конкретно по отношение на диагностиката на рака на гърдата и алгоритъма на лечение, откриваме една разлика, която се случва - между пациентите лекувани в Европа и пациентите, които се лекуват в България. Това е, че в България много по-рядко се прави т.нар. дебелоиглена биопсия - преди операцията се взима с помощта на една малко по-дебела игла, под ехографски контрол, с обезболяване се взима частица от съмнителната туморна тъкан, тя не е доказана все още, тя се доказва с този метод. Взимайки тази тъкан, ние имаме информация за биологията на тумора, което е изключително важно, за да се избере най-правилният подход за лечение", обясни в предаването "По първи петли" д-р Мариела Василева.

Дебелоиглената биопсия не е скъпа процедура

Проблемът е свързан със нормативната уредба на извършването на тази процедура, тъй като няма клинична пътека, за да бъде извършена безплатно дебелоиглената биопсия.

"Тя не е скъпа. Заплаща се цената на консуматива, тази игла, с която се извършва убождането, като цените варират. Около 70-80 лева струва една такава игла и се заплаща изследването след това на трите и в най-добрия случай четирите най-важни маркера за взимането на решение за лечение на рака на гърдата", допълни д-р Василева. 

Алтернатива на следоперативното облъчване

От 2017 година в Александровска болница има апарат за предоперативна лъчетерапия, каза специалистът: "Тази процедура е алтернатива на следоперативното облъчване на гърдата, но селекцията на пациентите е много строга, защото се изисква те наистина да бъдат в много ранен стадий на заболяването, с малък размер на тумора и без ангажиране на лимфни възли, за да може да се направи тази процедура. Това е една процедура, която отнема до 20 минути по време на оперативната интервенция. Мястото на туморното ложе се облъчва с радиация. Спестява на пациента пет седмици следоперативно ходене в отделение по лъчелечение и ежедневно облъчване и е много по-щадящ за съседните органи на гърдата, особено в случая, когато карциномът е на лявата гърда, много по-щадящ към сърцето и белия дроб", поясни д-р Мариела Василева. 

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
сем. Бибас

Дани Миран: Това, което се е случило със семейство Бибас, е истински геноцид

Снимки на двете рижи момченца Ариел и Кфир Бибас станаха символи на протестите с искане за завръщане на заложниците, които бяха отвлечени в Газа през октомври 2023 година. Напразно в центъра на Тел Авив честваха първия рожден ден на Кфир. Момченцето е било жестоко убито още през миналия декември от терористи от непозната досега ислямистка..

публикувано на 23.02.25 в 06:22

Столична община и Българската хранителна банка осигуриха храна за над 600 бездомни

Близо 600 бездомни хора, настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти благодарение на съвместната инициатива на Столична община и Българската хранителна банка (БХБ). Кампанията, инициирана от заместник-кмета Надежда Бачева, не просто осигури най-необходимото за хората в нужда, но и изпрати силно..

публикувано на 23.02.25 в 05:44

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38