Едни от най-популярните изследвания за културите в различните държави са на холандеца Герт Хофстеде.
"Той открива една категория, която се нарича "дистанция от властта" и сравнява различните народи, националности и култури по тази категория. Оказва се, че за България разстоянието или дистанцията от властта е доста голяма, което означава, че българите биха приели да имат човек, който по-скоро е началник и задава по-директивно нещата надолу, отколкото човек, който да бъде в ролята на партньор, на съдружник може да кажем или новата дума, съвременната дума - коуч", посочи пред БНР психологът Елена Алтимирска, доктор по организационна психология. "Наистина за българите е по-типично да очакват от своя ръководител авторитарен тип управление", допълни тя.
По думите й в държавните структури има малко повече усещане за йерархичност.
"За това началникът да ми казва как да си върша работата, докато при частните организации, където динамиката е много по-голяма, промените от външната среда се отразяват по-директно, там повече се изисква управление чрез гъвкавост, чрез адаптиране или т.нар. ситуационно лидерство", изтъкна Елена Алтимирска.
Ръководителят трябва да има дългосрочна визия за екипа
В частните компании хората, които се издигат на мениджърска или лидерска позиция, притежават техническите познания, те са експерти в областта си, но понякога им липсват други умения, които са важни за успешно управление, смята още Алтимирска.
"Уменията за по-стратегическо мислене, уменията да управляваш хора, което означава подход към различните хора".
Едно от уменията на началника трябва да е създаването на екип, подчерта специалистът.
"Като първото от тези неща е да си даде сметка какво се случва в моя екип, къде искам да отиде този екип и колко дълго да стои в този състав. Малко по-дългосрочна визия, което е част от стратегическите умения на всеки, който иска да бъде успешен на ръководна позиция".
Добрият шеф: морален и умеещ да мотивира
Ето и други коментари на жители на Враца по темата за идеалния ръководител:
"Шефът трябва да е като баща или като майка на предприятието или там, на който работи. Да се грижи за тях, да ги защитава, да ги обслужва в добрия смисъл на думата, а не да им се кара както повечето, да не кажа всички шефове - първата работа е да се накарат на персонала. Няма никаква файда от тая работа, просто обратен ефект се постига и става по-зле и по-зле работата. Ако говорим за добрия шеф, би трябвало да успява да мотивира. Той затова е шеф".
"Преди всичко трябва да е морален. Можеш да се научиш да стопанисваш всичко това, което изкарваш, да знаеш как да го управляваш, но без моралните ценности ще бъдеш някакъв жесток тиранин. Това се учи вкъщи, от най-ранни детски години се възпитава на честност, на отговорност, на грижа за другия. Тогава би могъл да бъде много добър. Има такива хора, познавам такива хора, които изкарват много пари и винаги са загрижени за подчинените, защото те, като дават на тях, им се връща много - тройно, десеторно и така нататък".
"Идеалният началник трябва да намери златната среда - хем да бъде приятел с работника, хем да имат респект от него и да може така да направи, че работникът да изпълнява всичко, което му каже началникът."
Цялото интервю и анкетата на Ива Антонова чуйте в звуковия файл.
Над 10 деца са с тежки травми след движение с електрически тротинетки през последните седмици. Полицията и кметове предприеха мерки за затягане на контрола върху движението на електрически тротинетки и електрически мотори. 16-годишно момче е с тежка черепно-мозъчна травма след падане от тротинетка Две 14-годишни момичета са пострадали..
Черни дрехи, качулки, анцузи над глезените и скъпи маратонки, момчета между 12 и 19 години – така изглеждат "локалите". Самите те се наричат помежду си "филмари". Копират т.нар. ултрас култура – визията на част от участниците в определени ултрас групи на футболни отбори, крайни агитки, крайни фракции. Някои от тези деца са също и част от тези..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на дребни преживни животни , въведени в началото на годината в шест общини от Благоевградска област. Най-голямата им тревога е, че това може да пренесе болести като чума и шарка, а стадата им да бъдат..
С 2 милиона лева за информационна кампания и телевизионен клип, излъчван в продължение на 17 дни, здравното министерство успя да мотивира близо 17 хиляди жени да се прегледат за рак на маточната шийка в края на миналата година. Това са едва 20%, заложени в скрининговата кампания за ранно откриване на този вид рак, за която държавата отпусна..
Католическата църква преживява исторически момент. На 7-ми май ще бъде конклавът, на който ще бъде избран новият папа. Сикстинската капела се подготвя да приеме 133-ма кардинали от общо 135-ма на възраст до 80 години. Букмейкърите изчисляват, че бял дим от комина ще има между 5-ия и 8-ия път Монтираха комина на Сикстинската капела в очакване..
Славчо Свиленов e учител по история и инициатор за изграждане на военен паметник в град Радомир, който ще бъде в памет на близо 2000 загинали след Освобождението българи . Когато започнали инициативата, нямали очаквания да открият толкова много жертви, казва учителят. Паметникът ще бъде лъв на постамент и ще бъде поставен на символно за..
Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите е патриотична, обществена и социална организация, създадена през 1913 г. от пострадали от Балканската и Междусъюзническата войни. В нея членуват военноинвалиди и пострадали от войните и в мирно време. Основна цел на съществуването на организацията е да защитава правата и интересите, както и да оказва..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на..
Със затоплянето на времето трябва да прилагаме забравени неща, за които педиатрите не говорят – децата да се закаляват , да свикнат от ранна възраст..
Гост на "Нощен Хоризонт" е Николай Милчев – поет и писател и чест гост на БНР. Той дълги години бе учител по Български език и литература в..