Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Табаков: Предприемат се мерки за намаляване на транспортния травматизъм

Републиканската пътна мрежа
Снимка: api.bg

За 2018 година като черни точки по пътищата в България са идентифицирани 77 участъка и в момента се предприемат мерки за тяхното обезопасяване. В десетилетието 2010-2020 година беше заложено като цел да бъдат намалени наполовина жертвите, но това във всички държави от Европейския съюз не се е случило. Това каза в предаването "Хоризонт до обед" инж. Иван Табаков, директор на дирекция "Пътна безопасност" в Агенция "Пътна ифраструктура".

Обследване на пътната инфраструктура

"Има голямо изоставане. Страни като Холандия, Швеция, които са водещи в пътната безопасност, са на последните места по намаляване на жертвите. Съответно това доведе до предприемане от Европейската комисия на допълнителни изисквания за обследване на пътната инфраструктура. Една от тези процедури е цялостната оценка, извършва се веднъж на пет години, като при нея се обследва освен пътната инфраструктура и данните за произшествията се взимат предвид. На базата на това се изготвя оценка на пътната инфраструктура, която се докладва на Европейската комисия", поясни Иван Табаков.

Според преработената директива на Съвета на Европейския съюз страните-членки ще бъдат длъжни да правят оценка на пътната безопасност на цялата си пътна мрежа най-малко веднъж на пет години.

"И не касае само цялостната оценка, има още и други процедури, които се въвеждат - целенасочена инспекция за безопасност и категоризиране на пътната мрежа", допълни Иван Табаков.

Мерки за безопасност на тунелите

"Агенция "Пътна инфраструктура" предприема действия по въвеждане на изискванията, които ги има в директивата, по нашите тунели. Просто процесът е по-бавен, тъй като това изисква и голям финансов ресурс. И в момента се изпълняват проекти, които са на проектна фаза и в изпълнение, които ще се подчиняват на директивата и се въвеждат тези изисквания за безопастност по нашите тунели", увери инж. Табаков и съобщи, че лицензираните одитори за пътищата в България са около 100. 

"На всеки един проект на път от трансевропейската пътна мрежа се извършва одит по пътна безопасност, на фаза проект, на фаза преди начална експлоатация и когато се пусне в експлоатация в първите месеци", отбеляза Иван Табаков.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49