Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Годината на петела" - емоционален разказ за осиновяването на ромски деца

Чешката авторка прави вълнуваща автобиографична изповед

Тереза Боучкова
Снимка: Ани Петрова

На български език излезе автобиографичният роман – изповед на Тереза Боучкова „Годината на петела“. Авторката е журналист. Баща й е известният чешки дисидент от 70-те години Павел Кохоут, а майка й е родена в София и има дългогодишна връзка с Вацлав Хавел. През 2008 година романът нашумява много в Чехия.

Романът е равносметка за осиновяването на две ромски деца, което се превръща в изпитание за цялото семейство, а Тереза Боучкова търси отговори на въпроса защо любовта се оказва недостатъчна.

Книга за всички възможни кризи

„Това е книга за времето, за семейството, за разпадането на моето семейство с осиновени деца. Това също така е книга за любовта, за преоткриването на любовта. Това е също така книга за творческа криза, но за кризата на средната възраст. Защото става така, че кризите се срещат, събират се. Също така това е книга за търсенето на равновесието в живота“, каза Тереза Боучкова в предаването "Хоризонт до обед".

„Много размишлявах за това докъде мога да стигна в своята изповед и реших да съм откровена докрай. Дадох си сметка, че само по този начин моят роман и моята изповед ще имат смисъл. Това не означава, че преди издаването на книгата не съм се страхувала как ще повлияе всичко това на живота ми“, сподели авторката.

Преводачът Красимир Проданов и авторката Тереза Боучкова

Не съм размишлявала, докато пишех романа, дали някой ще се интересува от него. Написах го, защото имах нужда да го напиша, разказа още Тереза Боучкова, която не е очаквала книгата й да се превърне в бестселър.

За принципите и ползата от грешките

„Мисля, че има време в живота ни, когато живеем просто според принципите. Винаги ни повлиява всичко около нас, но най-вече това как опазваме сами себе си, как се държим“, вярва Тереза Боучкова.

Винаги е трудно да признаем грешките и недостатъците си, това, че понякога не се справяме с нещата, смята чешката писателка. „Но когато човек си го признае, може да продължи към нещо по-добро.“

Чуйте цялото интервю в звуковия файл.
Преводът е на Красимир Проданов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Денислава Пеевска е горещо сърце, отдадено на изкуството

В звуковия файл ще чуете тоновете на едно горещо сърце, отдадено на изкуството. В рубриката ни "Горещи сърца" днес гостува 29 годишната Денислава Пеевска от Враца. Тя е завършила джаз и поп пеене в музикалното училище във Враца и класическо пеене в Националната музикална академия " проф. Панчо Владигеров". Споделя, че животът й е музика, която..

публикувано на 15.12.24 в 06:32
София Стойнева

Учителката, която е кумир и пример, и вдъхновение за учениците си - сегашни и бивши

"Книгата се появи напълно закономерно в моя живот, защото аз съм пишещ човек , разказа в "Нощен Хоризонт" София Стойнева , учител по БЕЛ в Гимназията за преподаване на чужди езици в Перник, която представи дебютната си книга - "Нещо за подарък", сборник с разкази. Сборникът е с разкази, основаващи се на истории от реалния живот...

публикувано на 12.12.24 в 11:32
Феникс Върбанов

Феникс Върбанов с последна изложба срещу войната, създадена в ателието му в Париж

В свят, който става все по-свързан технологично, но все по-изолиран емоционално, изкуството остава онова необяснимо, но толкова необходимо средство за обогатяване на човешката душа . В тези мътни години, когато вместо да се обединяваме чрез модерните комуникации, често се оказваме по-далечни един на друг , изкуството се издига над..

публикувано на 11.12.24 в 10:10
Георги Илиев - кмет на район

Георги Илиев: Истината ще ви направи свободни

На 2 декември след дълго отсъствие, на поста си се завърна кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев . През месец юни след рязко влошаване на състоянието му, районният кмет бе приет в спешното отделение на Военно-медицинската академия. След прегледите и необходимите изследвания, бе установено наличието на 4 доброкачествени тумора в..

публикувано на 08.12.24 в 07:41
Снимката е илюстративна

Емануил Паташев, генерален секретар на "Каритас - България": Ние сме призвани за правим добро!

" Самотата убива човека , а тези хора ни помагат много, мерят кръвно, пулс, помагат ми, чистят ни, нямам думи. Плачат и се радват с нас.. ., разказа  баба Весела от град Белене. Тя е над 80 годишна .  "Чувствам се добре, че тук в дома си, в селото, получавам тази грижа , защото тук лекар и аптека няма, сподели Кольо от село Шишманци , а той все..

публикувано на 04.12.24 в 11:09
Аспарух Лешников

Нова книга за Аспарух Лешников излиза в началото на 2025-а

Новата книга "Целувам ви, Аспарух Лешников" ще излезе от печат в началото на новата година. Автор е д-р Веселина Узунова. Тя е ползвала семейния архив, предоставен от внучката на известния певец - Джесика Лешников, която живее в Лондон и е оперна певица.   Когато четете книжката, ще имате възможност и да слушате известните шлагери на Аспарух..

публикувано на 02.12.24 в 10:07
Константин Анастасов - художник

Константин Анастасов: Изкуството е най-добрата дипломация

Гост в рубриката „Горещо сърце“ е пазарджишкият художник Константин Анастасов.   Неговото много спектърно творчество провокира различна публика, включително и детската, която го дарява с много емоции и непринуденост.   Константин Анастасов е носител на таз годишната национална награда на СБХ в раздел карикатура.  Той е автор на много творчески и..

публикувано на 01.12.24 в 08:09