Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли светлина, но и музика в края на тунела

Отговорът - от синтуейв изкушението Perturbator и концерта им в София

Perturbator с концерт в София на 18 октомври
Снимка: Wrong Fest

Искате ли да се телепортирате хем в мрачните пространства на кибер звуците от 80-те, хем в лоното на ледените технологии от недалечното бъдеще? Напълно възможно, ако сте в София и посетите концерта на дарк, синтуейв, индъстриъл проекта Perturbator. Той е най-известното музикално начинание на французина Джеймс Кент, който идва у нас за първи път. Наричан пионер на синтуейва, 26-годишният Джеймс от Париж е поставян сред топ 5 изпълнителите в този стил. В „Изотопия“ повече за събитието, но и за Джеймс, разказа Vladi Mer, един от организаторите на концерта.

Vladi Mer

Увлечението на Кент към мрака тръгва още от тийнейджърските му години, когато свири блек метъл, обяснява ни Влади. И сега той се изявява на сериозни метъл сцени, както и на по-тежки фестивали. И все пак, ако човек поиска, може да потърси и дори намери

светлината отвъд мрака,

защото за турнето си Джеймс е подготвил специално светлинно шоу. Но внимавайте, светлините няма да са подходящи за хора, склонни към епилептични припадъци.

А иначе - повлиян дълбоко от80-арските филми на ужасите и първите компютърни игри, Джеймс подчинява както музиката, така и визията на едно водещо желание - да се почувстваме като в игра или на сцената на филм. Да съпреживеят концерта му са поканени, нърдове, геймъри, фенове на научната фантастика и златните години на синтуейва.

„Ще се получи смесица от жанрове и асоциации, която може да изстреля хората както във футуристичното преживяване как би изглеждал светът след 20 години, така и да ни върнат носталгично към 80-те години и сегашния ренесанс на тази естетика“, обяснява Влади и дава уместния пример със сериала Stranger Things.

The Algorithm

За въздействието на концерта ще се погрижи и подгряващата The Algorithm, също от Франция. „Доста интересна, експериментална група, която миксира елементи от сайбърпънка с метъл рифове, подсилвани от синтезатори, смятани с алгоритми“, допълва Влади и подчертава, че именно алгоритмиците печелят наградата за най-добри ъндърграунд изпълнители на Metal Hammer Golden Gods през 2013 г.

Защо „щастливата“ музика е мисия невъзможна?

Това е доста дълга традиция за синтуейвърското поколение, разказва Влади. Вдъхновението им идва от дистопичната литература, която често предвижда бъдеще несъвършено в един прекрасен нов свят.

Влиянието на фантастите неутописти, хората, които предричат сблъсък между технологиите и човешкото, може да бъде ясно разчетено в творчеството на Perturbator. Да, може би има стремеж да одухотвориш болтовете и гайките, но го има и обратното. Вдъхновението идва и от това, което предстои, загубата, която може би ще преживеем. И – както казва Влади – можем да се запитаме дали е дошъл моментът да се уплашим от техниката и от негативните страни на едно бъдещо или дори настоящо авторитарно общество.

Изживяването на такива концерти е емоционално разтърсващо и това е една от целите му, допълва Влади. В цялата работа има и готически елемент - чрез ужасното да откриеш възвишеното.

Билети за концерта на Perturbator на 18 октомври в София все още има, макар че намаляват.

Whispering Sons

А на 23 ноември, отново в столицата, на българска сцена за първи път ще се качи още едно дарк изкушение – Whispering Sons. Млада група, която обаче набира невероятна скорост в последните години.Задължителна за хората, които харесват Joy Division, ранните The Cure и Massive Attack.

Ако искате да потънете в дистопичната светлина на мрака, чуйте интервюто с Vladi Mer в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йордана Куршумова

Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени?

Всички сме виждали икони, всички сме виждали стенописите в църквите. Но някога замисляли ли сте се какви хора правят всичко това.  Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени, светци и светици, да разкриеш цял един свят от едни други времена дали на човечеството мъдрост, отчяние, разкаяние, мъст, гняв и смирение.  Едно изкуство, което..

публикувано на 20.04.25 в 06:30

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушателите - Интервю на Димитър Сотиров с главния диригент на Операта в Лимож Павел Балев по повод новата, много успешна постановка на операта “Тоска“ от Пучини във френския..

обновено на 17.04.25 в 23:21
Стефан Македонски

Спомени за Стефан Македонски

В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 140-годишнината от рождението на Стефан Македонски - големия оперен и оперетен певец от първата половина на ХХ век, артист, режисьор и педагог, един от първостроителите на българската опера и радетел за превръщането на Българската оперна дружба (предшественик на Софийската народна опера) в..

публикувано на 17.04.25 в 18:38
Павел Балев

Скандинавска сюита от Владигеров прозвуча премиерно в Китай

Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини.  Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..

публикувано на 17.04.25 в 18:20
Славил Димитров

Славил Димитров с наградата за диригентско майсторство от Хоровите празници в Шумен

Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..

публикувано на 17.04.25 в 18:00
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян и солистката Божидара Кузманова

Великденските празници в Добрич продължават със Седмица на камерната музика

Фестивалът в Добрич има дългогодишна традиция и носи името на основателя си - диригента и композитор Константин Илиев. Това издание ще бъде юбилейно и ще отбележи началото през 1975 г. На 22 април Седмицата на камерната музика ще бъде открита с концерт на домакините от Българския камерен оркестър - Добрич, ръководен от Арто Чифчиян. Диригентът..

публикувано на 17.04.25 в 17:29
 Крум Балджийски

Кром Багелски - "Палеолитно ехо" - стенописи върху фасадите в Дряново

Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито.  Този път с интерпретациите си творците искат да..

публикувано на 13.04.25 в 10:59