След множество противоречиви реакции от фенове и критици стана ясно, че новият филм на Тод Филипс, посветен на един от най-култовите комиксови злодеи – Жокера, е истински световен хит. Лентата две седмици е на върха в бокс офиса, а вече се спряга и за големите филмови награди, номинациите за които предстоят скоро.
Това е първият филм, който показва един по-човечен Жокер. Личност, бореща се със своите демони, разказват за „Изотопия“ операторът и монтажист Милен Колев и блогърът и кинолюбител Светослав Богданов.
„Този Жокер е човек, който се бори да се впише в обществото. Въпреки опитите, разбира, че живее в неморален и брутален свят“, пояснява Милен. „Персонажът страда от патологичен смях. В най-неподходящите моменти изпада в бурен, неконтролируем смях“, допълва Светослав.
Артър Флек, както е истинското име на новия екранен Жокер, има редица проблеми. Един от тях служи за основа на филма.
Филм за самотата и представата на другите за нас
Това е и филм за самотата, казва още Милен, има хора като героя във филма и те се мъчат всеки ден да се впишат в обществото, но и да бъдат себе си по някакъв начин. А Светослав цитира реплика от филма: „Хората очакват да се държа така, сякаш нямам проблем. Аз всъщност имам.“
Хоакин Финикс, както почти във всеки негов филм, е по-различен от всичко, в което сме го гледали, твърди Милен. Светослав обяснява кои са ключовите трансформации, през които актьорът преминава.
„Той сваля 23 килограма за няколко месеца. Човекът е участвал в ролята без никакви сили. В моментите, в които е трябвало да изкачва големите стълби от филма, върху които танцува и знаковия си танц, всъщност му е било адски трудно. Всеки път, когато е заставал пред тях, си е казвал: „Давай, ще успееш, можеш да го направиш“.“
Новото лице на аутсайдера антигерой
И въпреки триумфа на „Жокера“, съпътстван с осем минути аплодисменти на фестивала във Венеция и спечелването на „Златния лъв“, някои зрители изразиха съмнения относно лентата. Според списание „Тайм“ например историята, посветена на аутсайдера антигерой, може да провокира ексцентричните самотници към насилие. Възможно ли е това? Отговорът на Светослав:
„В изкуството да търсим провокация е равносилно на това да я намерим навсякъде. По тази логика би трябвало и „Боен клуб“ да предизвиква подобна реакция. Според мен този филм може да предизвиква дотолкова, доколкото този човек има такива проблеми в главата си“.
Образът на Жокера е сред най-мистериозните в комиксовата реалност. Как изглежда той преди появата на този по-човечен облик?
„В комиксовата история персонажът няма име. Никога не е имал и, реално погледнато, не се знае кой е. Тук имаме раждането на Жокера - такъв, какъвто не сме го виждали досега“, заявява Светослав.
Робърт де Ниро и Жокера - възможните паралели
В една от публикациите си той прави сравнение между новия „Жокер“ и класиката „Шофьор на такси“. Къде са приликите? Робърт де Ниро като Травис Бикъл е самотник, бивш морски пехотинец, с психични проблеми, живее в ужасно жилище. И двамата се борят да се впишат в общество, което ги отблъсква.
Как филми като „Жокера“ и „Шофьор на такси“ могат да пратят полезни послания към обществото? Психологът Цветеслава Гълъбова е съгласна, че изкуството може да промени безразличието към хората в нужда. На първо място с факта, че много известни хора на изкуството са имали психична болест. Когато гледаме филми, слушаме музика или научаваме детайли от живота на такива хора, виждаме, че те не се различават по нищо от нас. Психичната болест не е страшна, не е заразна. Заедно с това човек се замисля и търси паралели в собствения си живот, смята психологът.
Слага ли новият „Жокер“ всички карти на масата? Чуйте от репортажа в звуковия файл.
Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..
В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..
Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца". Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна. Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..
На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..
"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..
От първи май влиза в сила заповед на министъра на финансите, с която се допълва списъка на стоките с висок фискален риск. "Това ще бъде още една..