След множество противоречиви реакции от фенове и критици стана ясно, че новият филм на Тод Филипс, посветен на един от най-култовите комиксови злодеи – Жокера, е истински световен хит. Лентата две седмици е на върха в бокс офиса, а вече се спряга и за големите филмови награди, номинациите за които предстоят скоро.
Това е първият филм, който показва един по-човечен Жокер. Личност, бореща се със своите демони, разказват за „Изотопия“ операторът и монтажист Милен Колев и блогърът и кинолюбител Светослав Богданов.
„Този Жокер е човек, който се бори да се впише в обществото. Въпреки опитите, разбира, че живее в неморален и брутален свят“, пояснява Милен. „Персонажът страда от патологичен смях. В най-неподходящите моменти изпада в бурен, неконтролируем смях“, допълва Светослав.
Артър Флек, както е истинското име на новия екранен Жокер, има редица проблеми. Един от тях служи за основа на филма.
Филм за самотата и представата на другите за нас
Това е и филм за самотата, казва още Милен, има хора като героя във филма и те се мъчат всеки ден да се впишат в обществото, но и да бъдат себе си по някакъв начин. А Светослав цитира реплика от филма: „Хората очакват да се държа така, сякаш нямам проблем. Аз всъщност имам.“
Хоакин Финикс, както почти във всеки негов филм, е по-различен от всичко, в което сме го гледали, твърди Милен. Светослав обяснява кои са ключовите трансформации, през които актьорът преминава.
„Той сваля 23 килограма за няколко месеца. Човекът е участвал в ролята без никакви сили. В моментите, в които е трябвало да изкачва големите стълби от филма, върху които танцува и знаковия си танц, всъщност му е било адски трудно. Всеки път, когато е заставал пред тях, си е казвал: „Давай, ще успееш, можеш да го направиш“.“
Новото лице на аутсайдера антигерой
И въпреки триумфа на „Жокера“, съпътстван с осем минути аплодисменти на фестивала във Венеция и спечелването на „Златния лъв“, някои зрители изразиха съмнения относно лентата. Според списание „Тайм“ например историята, посветена на аутсайдера антигерой, може да провокира ексцентричните самотници към насилие. Възможно ли е това? Отговорът на Светослав:
„В изкуството да търсим провокация е равносилно на това да я намерим навсякъде. По тази логика би трябвало и „Боен клуб“ да предизвиква подобна реакция. Според мен този филм може да предизвиква дотолкова, доколкото този човек има такива проблеми в главата си“.
Образът на Жокера е сред най-мистериозните в комиксовата реалност. Как изглежда той преди появата на този по-човечен облик?
„В комиксовата история персонажът няма име. Никога не е имал и, реално погледнато, не се знае кой е. Тук имаме раждането на Жокера - такъв, какъвто не сме го виждали досега“, заявява Светослав.
Робърт де Ниро и Жокера - възможните паралели
В една от публикациите си той прави сравнение между новия „Жокер“ и класиката „Шофьор на такси“. Къде са приликите? Робърт де Ниро като Травис Бикъл е самотник, бивш морски пехотинец, с психични проблеми, живее в ужасно жилище. И двамата се борят да се впишат в общество, което ги отблъсква.
Как филми като „Жокера“ и „Шофьор на такси“ могат да пратят полезни послания към обществото? Психологът Цветеслава Гълъбова е съгласна, че изкуството може да промени безразличието към хората в нужда. На първо място с факта, че много известни хора на изкуството са имали психична болест. Когато гледаме филми, слушаме музика или научаваме детайли от живота на такива хора, виждаме, че те не се различават по нищо от нас. Психичната болест не е страшна, не е заразна. Заедно с това човек се замисля и търси паралели в собствения си живот, смята психологът.
Слага ли новият „Жокер“ всички карти на масата? Чуйте от репортажа в звуковия файл.
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..