Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Медведев в Белград по случай 75 години от освобождаването на града

| обновено на 19.10.19 в 16:24
Дмитрий Медведев с Ана Бърнабич
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Премиерът на Руската федерация Дмитрий Медведев пристигна на еднодневно посещение в Белград и бе посрещнат от сръбския си колега Ана Бърнабич, съобщиха сръбските медии, цитирани от БТА. Повод за визитата му е 75-ата годишнина от освобождаването на Белград през 1944 година по време на Втората световна война.

Руският министър-председател Дмитрий Медведев и президентът на Сърбия Александър Вучич присъстваха днес на военен парад на военното летище Батайница край Белград по повод 75-ата годишнина от освобождаването на сръбската столица от нацистите. В парада участват над 2,4 хиляди военни, 100 бойни коли и системи, 25 хеликоптери и самолети. Ще има и демонстрация на предоставени от Русия на Сърбия като военна помощ бронетранспортьори БРДМ-2, изтребители МиГ-29 и хеликоптери Ми-35 и Ми-17.

След приключването на военния парад Медведев ще разговаря с премиера на Сърбия Ана Бърнабич в Двореца Сърбия. След това са планирани руско-сръбски преговори във формат на работна закуска.

По време на визитата се очаква да бъдат дефинирани условията за купуване на съвременно военно оборудване, за купуване на противовъздушни системи „Панцир S“ и за изграждане на изследователски център за ядрени технологии, съобщава белградският вестник „Блиц“.

В делегацията участва и директорът на руската държавна корпорация Росатом Алексей Лихачов, с когото ще бъдат подписани документи за условията за изграждане на ядрен изследователски център, които са свързани с финансирането и логистиката от руска страна.

Особено внимание ще бъде обърнато на условията за закупуване на противовъздушни системи „Панцир S“ по значително по-ниска цена. Първоначалният договор за сръбската армия беше тази цена да бъде 10 милиона долара, но тъй като това споразумение е секретно, не е ясно дали всички условия за купуването ще бъдат определени по време на визитата на Медведев, посочва източник на вестника.

По време на визитата на руския премиер ще бъде подписано и фитосанитарно споразумение, с което ясно ще бъдат определени условията, при които Сърбия в бъдеще ще може да изнася плодове и зеленчуци в Русия. С това ще бъдат избегнати досегашните недоразумения, свързани с износа на плодове и зеленчуци в тази страна.

Сръбската и руската страна ще подпишат и три споразумения в областта на железопътната инфраструктура, пише вестник „Блиц“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Александра Зотова е носител на "Гран при" на конкурса "Гена Димитрова“

В Плевен обявиха имената на наградените в Шестия международен конкурс за млади оперни певци "Гена Димитрова“. "Гран При" се присъжда на Александра Затова от Русия. В тазгодишното издание на конкурса участваха 55 изпълнители, представители на 12 държави. Наградата "Гран При" се присъжда на Александра Зотова (Русия). При мъжете не е..

публикувано на 21.05.25 в 19:27

Момче на 15 години е задържано след побой с участието на младежи край Орлов мост в София

Момче на 15 години е задържано в района на Националния стадион "Васил Левски", съобщиха за БТА от Столичната дирекция на вътрешните работи.  Около 14:30 часа жена е подала сигнал в полицията за побой с участието на младежи в района на автобусна спирка на Орлов мост в столицата, съобщиха по-рано от МВР. Те допълниха, че докато органите на реда са..

публикувано на 21.05.25 в 19:17
Мохамед Халаф

Мохамед Халаф: 5 години и 5 дивизии ще са нужни на Нетаняху, за да открие тунелите и бойците на Хамас в Ивицата

Вече има санкции от Великобритания и прекратяват преговорите за търговското партньорство с Израел и има санкции срещу 3 различни личности, които допринасят за анексирането на различни територии в Западния бряг, каза журналистът Мохамед Халаф  в интервю пред БНР. В "Нещо повече" той коментира, че Израел готви удар по ядрени съоръжение на..

публикувано на 21.05.25 в 19:06
Министър Жечо Станков откри регионална конференция за корпоративно снабдяване с възобновяема енергия в Югоизточна Европа - RE-Source SЕЕ 2025 - 21 май 2025 г.

Договорено с ЕК: Въглищните ни ТЕЦ да работят при режим, при който да не бъдат ограничавани или спирани

Въглищните ни централи да продължат да работят при режим, при който да не се налага да бъдат ограничавани или спирани - това е договорено с Еврокомисията, каза енергийният министър Жечо Станков: "Помните кой пое ангажимент за 40% намаляване на емисиите единствено и само от енергийния сектор - няма друго такова нещо и друг такъв ангажимент в Европа...

публикувано на 21.05.25 в 19:01

Готовност за ефективна стачка заявиха от Синдиката на българските медицински специалисти

Готовност за протестни действия и ефективна стачка заявяват от Синдиката на българските медицински специалисти, предаде БТА. Това се посочва в позиция на синдиката, публикувана в профила им във "Фейсбук". Позицията е по повод "тежката и продължително неглижирана криза в системата на здравеопазването, причинена от системното недофинансиране и..

публикувано на 21.05.25 в 18:55

Стратегия за единен пазар на ЕС с облекчения за малки компании със средна капитализация

Европейската комисия представи стратегията на Евросъюза за единния пазар, която цели облекчаване на административната тежест върху бизнеса. С новата инициатива за дерегулация се създава категория "малки компании със средна капитализация" и над 38 000 фирми в Евросъюза се освобождават от 8 ключови законодателни акта, пише "Политико". Новата категория..

публикувано на 21.05.25 в 18:33
Георги Семерджиев

ВКС потвърди: 20 г. затвор за Георги Семерджиев, 700 хил. лв. по гражданските искове

Окончателното решение на съда -  20 години затвор за  Георги Семерджиев, който през лятото на 2022 година прегази с автомобила си две млади жени на столичния булевард "Черни връх". 20 г. затвор за Георги Семерджиев за зверското ПТП на "Черни връх", отнело два живота Върховният касационен съд изцяло потвърди както наложено му наказание, така и..

публикувано на 21.05.25 в 18:08