Повече от 15% от българските стартиращи фирми са в сферата на изкуствения интелект, показва холандско проучване. Това прави страната ни лидер в Европа и съдейства за индустриалната автоматизация.
Данните бяха представени по време на първия в България форум по роботика и автоматизация в индустрията.
Роботиката и автоматизацията са основните фактори, които ще дават конкурентните предимства на българската индустрия за в бъдеще. И родното производство вече има своите добри примери, казва Йонко Чуклев - заместник-председател на Асоциацията по роботика и автоматизация:
"Вече в България е най-бързата поточна линия в света, която прави по 6 600 бонбона в минута. Имаме завод за хладилна техника, който на ден около 4 000 хладилни уреда. Примери в производството в България има, като нас ни радва, че има и такива, които минават от компонент до готов продукт".
Най-често роботиката и автоматизацията се прилагат в сектори като хранително-вкусовата промишленост, фармацията, електрониката и автомобилните компоненти. Александър Арабаджиев от компания за производство на машини за роботизация представи една от разработките:
"Първият в България колаборативен робот, който има шест оси на пречупване, носи товар до 5 кг и има размах един метър. Може да работи на едно място с хора без да ги застрашава от нараняване.
Българските успехи в сферата на роботиката се представят днес в София по време на форума „Роботиката през погледа на бизнеса, образованието и държавата“.
Организатор е Българската стопанска камара.
На форума се представят резултати от проучване за нивото на автоматизацията на българската индустрия и робоекосистемата у нас, както и нейната инфраструктура, международни партньори, инвеститори и доставчици.
Обсъждат се проблеми като достъпността на роботите и високотехнологичните машини в малките и средни предприятия, лидерството на България в сферата на роботиката и автоматизацията, а също и подготовката на кадрите в сектора.
Основна цел на организаторите е формулирането на цялостна стратегия за робосектора у нас чрез препоръки на експерти в индустрията, образованието, финансите, човешките ресурси и държавната администрация.
Асоциацията на индустриалния капитал в България и Висшето транспортно училище "Тодор Каблешков" подписаха споразумение за сътрудничество по програмата "Път към успех", с което обединяват усилията и капацитета си за подготовка на квалифицирани кадри и осигуряване на заетост за хора от уязвими групи на пазара на труда. По думите на..
Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица. Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..
Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..