Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Шишиев събира песъчинки от образа на София

Теологът не спира да изследва визуално столицата и да намира причини да я обичаме

„Обичам малките истории – тези, които сякаш големите хора не ги забелязват. Малките истории, тези мънички неща, тези песъчинки могат да повлекат цялата лавина със себе си. Всъщност „Етюд-и-те на София“ е това.“ Думите са на Иван Шишиев, богослов, публицист и изкусен фотограф – създател на Фейсбук страниците „Етюд-и-те на София“ и „Етюд-и-те на Стара Загора“. 

Той казва, че освен огромните пейзажи на града, за него е важно да улавя и показва и малките неща, детайлите, които оформят лицето на града, а страницата за София вече има почитатели от Гана, Тасмания и Мадагаскар. Равносметката – на нея могат да се разгледат над 10 хиляди фотографии.

Красива ли е София?

„Бях 14-годишен, точно преди 14 години, пристигнах в София след като се бях записал да уча в Семинарията. Никога няма да забравя: първият ми досег беше със „Свети Седмочисленици“ – видях тази църква и се влюбих. После никога не ми се е случвало да снимам града, но се случи доста интересен спор между мен и брат ми относно това дали София е красива….“

Така започнало всичко – Иван започнал да прави снимки, но без мисъл да прави конкретна страница, посветена на това. Приятели го убедили да направи страницата.

Първата снимка е на каменния трон от парка „Заимов“. „На него е изписано: „Бъди цар поне за един ден“. Но някой го беше задраскал и отдолу беше написал: „Бъди просто себе си“.

В началото имал около 50 кадъра, но от момента, в който дал живот на страницата, вече снима всеки ден. Така вече почти 5 години. Преди работа, след работа, сутрин или нощем, Иван Шишиев винаги намира нещо ценно, което в бързината си не забелязваме.

С естествена светлина и без дронове

Използва само и единствено естествената светлина – „да бъде това, което е, да бъде по този начин“. Затова и няма допълнителни приспособления. Налага се някои снимки да бъдат дообработвани, защото Иван снима с огромни обективи, които изсветляват снимката.

Открива „огромна романтика“ дори в някои от новите сгради. Една от любимите му сгради например е хлебозавод в „Люлин“. „Тя е една кафява сграда, обаче прозорците са изпъкнали напред, извън самата сграда и са оградени в оранжев кант. Изглеждат като кутийки, асиметрични.“

В „Етюдите на София“ с дрон не се снима, поне до този момент не съм си купил дрон, признава богословът фотограф, който не крие, че обича да се катери върху сградите.

„Останали са много малко сгради, на които не съм се качил – Народният театър, Президентството и Министерският съвет.“

Има рецепта срещу сивото ежедневие

„До голяма степен в момента българинът гледа да си прекарва сивото ежедневие. Иска нещо ново, обаче иска някой друг да го оправи. Сякаш е забравил, че хубавите неща трябва да тръгват от самия него. И най-вече не трябва никога да гледа надолу. Понякога просто трябва да погледне нагоре. Може да види някой архитектурен елемент, който да му хареса изключително много и да му оправи деня, седмицата, месеца“, допълва Иван Шишиев.

„София не може да се опише в една снимка. Можеш да направиш само етюд, само малки драсканици върху цялото това, което е наречено София“, мотивира избора си на заглавие на страницата Иван Шишиев.

Какво е да снимаш изгрева в ромския квартал на Стара Загора и за други любопитни случки – чуйте звуковия файл. 

Снимки: Иван Шишиев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
София Стойнева

Учителката, която е кумир и пример, и вдъхновение за учениците си - сегашни и бивши

"Книгата се появи напълно закономерно в моя живот, защото аз съм пишещ човек , разказа в "Нощен Хоризонт" София Стойнева , учител по БЕЛ в Гимназията за преподаване на чужди езици в Перник, която представи дебютната си книга - "Нещо за подарък", сборник с разкази. Сборникът е с разкази, основаващи се на истории от реалния живот...

публикувано на 12.12.24 в 11:32
Феникс Върбанов

Феникс Върбанов с последна изложба срещу войната, създадена в ателието му в Париж

В свят, който става все по-свързан технологично, но все по-изолиран емоционално, изкуството остава онова необяснимо, но толкова необходимо средство за обогатяване на човешката душа . В тези мътни години, когато вместо да се обединяваме чрез модерните комуникации, често се оказваме по-далечни един на друг , изкуството се издига над..

публикувано на 11.12.24 в 10:10
Георги Илиев - кмет на район

Георги Илиев: Истината ще ви направи свободни

На 2 декември след дълго отсъствие, на поста си се завърна кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев . През месец юни след рязко влошаване на състоянието му, районният кмет бе приет в спешното отделение на Военно-медицинската академия. След прегледите и необходимите изследвания, бе установено наличието на 4 доброкачествени тумора в..

публикувано на 08.12.24 в 07:41
Снимката е илюстративна

Емануил Паташев, генерален секретар на "Каритас - България": Ние сме призвани за правим добро!

" Самотата убива човека , а тези хора ни помагат много, мерят кръвно, пулс, помагат ми, чистят ни, нямам думи. Плачат и се радват с нас.. ., разказа  баба Весела от град Белене. Тя е над 80 годишна .  "Чувствам се добре, че тук в дома си, в селото, получавам тази грижа , защото тук лекар и аптека няма, сподели Кольо от село Шишманци , а той все..

публикувано на 04.12.24 в 11:09
Аспарух Лешников

Нова книга за Аспарух Лешников излиза в началото на 2025-а

Новата книга "Целувам ви, Аспарух Лешников" ще излезе от печат в началото на новата година. Автор е д-р Веселина Узунова. Тя е ползвала семейния архив, предоставен от внучката на известния певец - Джесика Лешников, която живее в Лондон и е оперна певица.   Когато четете книжката, ще имате възможност и да слушате известните шлагери на Аспарух..

публикувано на 02.12.24 в 10:07
Константин Анастасов - художник

Константин Анастасов: Изкуството е най-добрата дипломация

Гост в рубриката „Горещо сърце“ е пазарджишкият художник Константин Анастасов.   Неговото много спектърно творчество провокира различна публика, включително и детската, която го дарява с много емоции и непринуденост.   Константин Анастасов е носител на таз годишната национална награда на СБХ в раздел карикатура.  Той е автор на много творчески и..

публикувано на 01.12.24 в 08:09
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (втора част)

"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..

публикувано на 22.11.24 в 19:55