Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Надежда Цекулова: НПО-секторът може както да критикува, така и да поощрява институциите

Надежда Цекулова
Снимка: Ани Петрова

Къде е Българският хелзинкски комитет между 12-тото поред издание на кампанията „Човек на годината“ и ежедневното взиране в проблемите на уязвимия човек с нарушени права?

На старта на тазгодишната кампания „Човек на годината“ директорът на програмата на БХК „Кампании и комуникации“ Надежда Цекулова изтъкна, че всеки има право да номинира дадена личност, чиято дейност е осезаема за определена общност.

„Номинират всички. Всеки има право да направи номинация. Има известни условия към самите номинирани – да са лица или организации, които живеят и съответно са регистрирани в България и да са извършили правозащитна дейност за общности, които са на територията на България“, поясни Цекулова в предаването "Хоризонт до обед".

„Журито се състои от хора, които имат компетенции в сферата на правозащитността и които в огромната си част не са членове на БХК. Има от един до трима, през различните години, представители на БХК в журито, миналата година бяха двама. Постарали сме се тези награди да бъдат максимално "изнесени". Това да не са награди на БХК. Ние стоим зад организацията, но ни се иска това да бъде процес, в който да бъде въвлечена цялата правозащитна общност“, посочи Цекулова и уточни, че номинации могат да се правят до 15 ноември.

Относно предсрочното освобождаване на Джок Полфрийман и протестите срещу съдия Калин Калпакчиев, в които бе вплетен мотивът за отличаването му в рамките на предишна кампания „Човек на годината“, Надежда Цекулова изтъкна:

„Неправителственият сектор, за да бъде ефективен, трябва да има механизми за взаимодействие с институциите – да ги критикува от една страна, когато те са неефективни и не работят в полза на гражданите, и от друга страна – да има механизми да ги поощрява и да показва публично, че, ето – тази институция или този представител на институция са си свършили добре работата в определена ситуация.“

Една от кампаниите на Българския хелзинкски комитет е „Пеперудените деца“.

За едно пеперудено дете е изключително трудно и опасно да се придвижва в градска среда, разказа пред „Хоризонт“ Марина Колчакова, майка на едно от децата с подобно рядко заболяване, които са около 15 у нас. По думите й дългогодишна е била борбата за снабдяване на страдащите от болестта със специални незалепващи превръзки, които предпазват лесно ранимата им кожа и от които се използват доста на брой месечно.

„Финансовият бюджет е сериозно натоварен, непосилно за закупуване на такива превръзки. А важността на тези превръзки е голяма, тя е просто животоспасяваща. С включването на Българския хелзинкски комитет нашата борба придоби по-голяма гласност. Те подпомогнаха включването на тези превръзки в една специална наредба – 38, тези превръзки вече се заплащат от НЗОК“, обясни Колчакова.

Още по темата слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Игор Жалоба: Украйна трябва да осъзнае необходимостта от присъединяването към ЕС

" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ".  Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..

публикувано на 19.12.24 в 11:55

AI поставя пред много предизвикателства и адвокатите

Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..

публикувано на 19.12.24 в 09:00

Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците

От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева.  "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..

публикувано на 18.12.24 в 11:28

Вълкан Горанов: Българските деца олимпийци се открояват значително на европейската сцена

Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София .  "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..

публикувано на 18.12.24 в 10:30

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20

КТ "Подкрепа": Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите - едва 30%

Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите – едва 30%. Това сочи анализ, изготвен от Конфедерация на труда "Подкрепа". От синдиката изразяват недоволство, че огромната тежест е прехвърлена върху работещите, и припомнят, че над 11% от наетите са и работещи бедни. От КТ "Подкрепа" настояват за промени в данъчната и..

публикувано на 16.12.24 в 13:21