Понеделник следобед за Виктория Томова от книжния блог The bookie monster се превърна в магическо преживяване. Докато върви към дома си, тя попада на ценно откритие – книга.
„Намерих „Нощ“ на Камелия Кучер“, емоционално разказва Виктория. „Много се радвам, че намерих тази книга, от няколко седмици я искам. Чувството е като да си намериш малко съкровище.“ А на корицата Феите на книгите са написали: „Вземи тази книга, прочети я и я остави за следващия читател, за да й се наслади и той.“
Час по-рано редакторът на „Изотопия“ Иван Русланов и писателката Камелия Кучер залагат книжната примамка. За целта се разхождат с втория й роман „Нощ“.
„Днес влизам в ролята на книжна фея и ще оставя три копия от книгата на три по-знакови места в центъра за своя неслучаен-случаен читател. Сега отиваме на едно от любимите ми места - пейката на площад Славейков - и ще се постарая да я оставя в прегръдките на Славейкови“, обяснява Камелия.
Предай нататък... книга
Книжното преследване е част от световната тенденция за намиране и предаване на книги The Book Fairies. В България движението иска да зарадва читателите с истории, оставени на ключови места в София.
Илка Чанева става част от глобалното движение заради любовта си към книгите.
„Това за мен си остава хоби. Когато мога, намирам време, чета, въпреки че работя и имам дете. Стигнах до Феите на книгите, понеже инициативата стана много популярна покрай актрисата Ема Уотсън. Тя се беше включила на 8 март 2017 г., когато е началото на движението. В Париж тя скри много бройки от дадена книга в целия град. Проучих за какво става дума и в техния сайт видях, че имат представители в различни държави“, разказва Илка.
Какво е да си книжен нинджа
Екранната Хърмаяни от любимите филми за Хари Потър - Ема Уотсън, сериозно се е заела с популяризиране на четенето като фея на книгите. За криенето на четива звездата разказва повече в предаването Jimmy Kimmel Live по американската телевизия ABC:
„В свободното си време съм книжен нинджа. Промъквам се из разни публични места, най-вече около подземния транспорт, и оставям книги, които хората да намерят, да прочетат и, може би, да предадат на следващ човек. Пиша и кратко съобщение, което звучи така: „Уважаеми човеко намерил тази книга, надявам се, че тя ще ти хареса“. Имам и книжен клуб. Този клуб има и голям форум в www.goodreads.com и има много и различни теми. Читателите там ми пишат – намерих книга между тази и онази улица.“
Какво е да влезеш в обувките на книжен нинджа? Малко преди Иван и Камелия да се срещнат с изненадания читател, Камелия обяснява как Феите на книгите са я направили една от тях.
„Съвсем случайно Илка, момичето, което стои зад The Book Fairies Bulgaria, ми писа с поканата да стана фея на книгите за един ден. Веднага приех. Това е прекрасен начин да споделяме любовта към четенето. Една протегната ръка, нещо, което няма как да не сплоти по някакъв начин дори и никога да не се срещнеш с човека, намерил книгата ти“.
Илка кани различни автори и издателства да се включат в атрактивния книжен експеримент. Среща ли интерес? „Не получаваме винаги отговор, може би защото не са проучили допълнително инициативата“, споделя Илка и допълва, че книгите, оставени от българските феи в София, бързо откриват новите си притежатели.
Камелия пък има само един съвет и към писателите, и към читателите, които все още се колебаят дали да се включат, и той е много кратък – да го направят.
Защо да оставиш и намериш книга е незабравимо преживяване – научете от репортажа в звуковия файл.
Снимките са от страницата The Book Fairies Bulgaria.
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..