Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да срещнеш фея на книгите

Скрити книги на знакови места в София чакат своите откриватели

Българските участници в световно движение крият любими книги

Писателката Камелия Кучер в ролята на книжна фея в София
Снимка: The Book Fairies Bulgaria

Понеделник следобед за Виктория Томова от книжния блог The bookie monster се превърна в магическо преживяване. Докато върви към дома си, тя попада на ценно откритие – книга.

„Намерих „Нощ“ на Камелия Кучер“, емоционално разказва Виктория. „Много се радвам, че намерих тази книга, от няколко седмици я искам. Чувството е като да си намериш малко съкровище.“ А на корицата Феите на книгите са написали: „Вземи тази книга, прочети я и я остави за следващия читател, за да й се наслади и той.“

Час по-рано редакторът на „Изотопия“ Иван Русланов и писателката Камелия Кучер залагат книжната примамка. За целта се разхождат с втория й роман „Нощ“. 

„Днес влизам в ролята на книжна фея и ще оставя три копия от книгата на три по-знакови места в центъра за своя неслучаен-случаен читател. Сега отиваме на едно от любимите ми места - пейката на площад Славейков - и ще се постарая да я оставя в прегръдките на Славейкови“, обяснява Камелия.

Предай нататък... книга

Книжното преследване е част от световната тенденция за намиране и предаване на книги The Book Fairies. В България движението иска да зарадва читателите с истории, оставени на ключови места в София. 

Илка Чанева става част от глобалното движение заради любовта си към книгите.

„Това за мен си остава хоби. Когато мога, намирам време, чета, въпреки че работя и имам дете. Стигнах до Феите на книгите, понеже инициативата стана много популярна покрай актрисата Ема Уотсън. Тя се беше включила на 8 март 2017 г., когато е началото на движението. В Париж тя скри много бройки от дадена книга в целия град. Проучих за какво става дума и в техния сайт видях, че имат представители в различни държави“, разказва Илка.

Какво е да си книжен нинджа

Екранната Хърмаяни от любимите филми за Хари Потър - Ема Уотсън, сериозно се е заела с популяризиране на четенето като фея на книгите. За криенето на четива звездата разказва повече в предаването Jimmy Kimmel Live по американската телевизия ABC: 

„В свободното си време съм книжен нинджа. Промъквам се из разни публични места, най-вече около подземния транспорт, и оставям книги, които хората да намерят, да прочетат и, може би, да предадат на следващ човек. Пиша и кратко съобщение, което звучи така: „Уважаеми човеко намерил тази книга, надявам се, че тя ще ти хареса“. Имам и книжен клуб. Този клуб има и голям форум в www.goodreads.com и има много и различни теми. Читателите там ми пишат – намерих книга между тази и онази улица.“


Какво е да влезеш в обувките на книжен нинджа? Малко преди Иван и Камелия да се срещнат с изненадания читател, Камелия обяснява как Феите на книгите са я направили една от тях.

„Съвсем случайно Илка, момичето, което стои зад The Book Fairies Bulgaria, ми писа с поканата да стана фея на книгите за един ден. Веднага приех. Това е прекрасен начин да споделяме любовта към четенето. Една протегната ръка, нещо, което няма как да не сплоти по някакъв начин дори и никога да не се срещнеш с човека, намерил книгата ти“.

Илка кани различни автори и издателства да се включат в атрактивния книжен експеримент. Среща ли интерес? „Не получаваме винаги отговор, може би защото не са проучили допълнително инициативата“, споделя Илка и допълва, че книгите, оставени от българските феи в София, бързо откриват новите си притежатели.

Камелия пък има само един съвет и към писателите, и към читателите, които все още се колебаят дали да се включат, и той е много кратък – да го направят.

Защо да оставиш и намериш книга е незабравимо преживяване – научете от репортажа в звуковия файл.

Снимките са от страницата The Book Fairies Bulgaria.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22