Над 60 души са управлявали София от Освобождението. Тодор Живков също е бил кмет на столицата. За разлика от своя предшественик и от своя наследник, той е бил избран от хората.
Председателят на Държавната агенция „Архиви“ доц. д-р Михаил Груев сподели за БНР, че в България кметове се избират от 1878 година. По-късно администрацията на Княз Александър Първи затяга режима на провеждане на избори и изискванията по отношение на кандидатите - въвежда се възрастов и имуществен ценз. Кандидатът трябва да е на над 30 години, семеен и да притежава недвижима собственост:
„Това се оказва изключително важно, тъй като на кметовете се е гледало като на абсолютна еманация на градския елит и се е считало, че трябва да бъде солиден човек, със солидни материални възможности, който да дава на обществото, а не да взема“.
„Чак на едни местни избори през 1937-ма година за първи път жените получават право да гласуват и то само омъжените с деца“, допълни Груев.
В годините на Комунизма кметовете на големите градове са били и председатели на местните комисии по изселване от съответния град, обясни той и отличи някои от кметовете на София през годините:
„Първият изборен кмет на София след освобождението е Тодораки Пешов – човекът, който поставя основите на изграждането на София като модерен град. Важна крачка напред прави Димитър Петков. Най-голяма промяна на визията на града става при Димитър Петков. Най-общо казано той променя ориенталския облик на града, прокарва нови улици, европеизира планирането на града. Понякога тези акции на Петков са и доста силови, дори брутални - те са свързани с разрушаването на много джамии, но и на две църкви, които попадат точно в единия диаметър на днешния булевард „Мария Луиза“... Петков радикално променя хигиената на града. Друг, който си заслужава да бъде споменат, е Георги Калинков – кмет от Демократическата партия, който два пъти - преди войните и след войните - застава на поста и след смъртта си завещава цялото си имущество за благотворителност на бедни софийски деца. Не можем да прескочим и кмета Иван Иванов – човекът, който най-дълго се задържа на кметския пост, без прекъсване - 10 години - от 1934-та до 9-и септември 1944-та година. Ради Радев остава в историята с девиза „Расте, но не старее“. Той е и първият кмет, който ефективно влиза в затвора за корупция. В случая, той е и председател на Софийския комитет по снабдяването в годините на войната 1916-18 година. Оказва се, че фактически дефицитните тогава стоки, в качеството си на председател на този комитет, той е разпределял на фирми и търговци, които са близки до него лично. Това се доказва пред съда и през 1918 година се стига до ефективна присъда. Може би най-успешният сред софийските градоначалници е Владимир Вазов - човек с изключителни заслуги за развитието на града, за прокарването на Рилския водопровод, който решава един много важен проблем за града. Вазов създава и всички културни институции на София през 1928-а година“.
В Източнорумелийския период Пловдив е бил с по-голямо население от София. Именно кметът Димитър Свещаров е създал Пловдивското изложение.
Божидар Здравков пък прави модерното планиране и градоустройство на града, залесява тепетата и ги превръща в паркове.
Лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски призова разследващите спешно да излязат и да кажат кой е виновен за тежката катастрофа със загинало дете край Телиш. "Ако разследващите установят вина, тогава може да има и политическа отговорност. Виждаме, че в момента политиците злоупотребяват с една трагедия. Човекът, който е брокерът на всички..
В Габрово започва санирането на 8 многофамилни жилищни сгради. За енергийното им обновяване финансирането е 100% безвъзмездно. 8-те жилищни блока в Габрово бяха одобрени по първия етап на програмата за енергийно обновяване, в който бе регистриран бум на желаещи от града да сe включат. От 84 кандидатствали сдружения на собственици са одобрени..
Инициативата "Игрите на Нов български университет" ще се проведе на 12 април. Тя ще донесе нови изпитания за ума и тялото и ще търси логика, ловкост, координация, сила и отборен дух, които ще се проявяват на шест арени в двора на висшето училище. Събитието се провежда в подкрепа на Крис - младеж, пораснал без родителска грижа, който мечтае да..
Тол системата може да дисциплинира водачите, това заяви в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. По думите му най-голямата причина за пътния травматизъм е несъобразената скорост. На въпрос дали председателят на Агенция "Пътна инфраструктура" трябва да подаде оставка, Борисов отговори, че това е в ресора на министър Иван Иванов...
Районният съд в Дупница потвърди наказателно постановление на РИОСВ за глоба от 140 хиляди лева за ТЕЦ "Бобов дол" за констатирано замърсяване на въздуха в района при работата на централата. Постановлението на екоинспекцията е от 8 януари тази година, което от дружеството обжалват. При извършена по подаден сигнал спешна и извънпланова проверка..
От утре поскъпва услугата за издаване на британски паспорти със 7% до 94,50 паунда. В Европа само в Дания и Италия издаването на паспорт струва повече отколкото в Обединеното кралство. През последните две години цената на заявлението за паспорт в Обединено кралство се е повишила с повече от 25%. От Министерството на вътрешните работи..
Депутатите включиха 5 изслушвания на министри в седмичната си програма. Още днес като втора точка в дневния ред на въпроси на депутати ще отговаря министърът на енергетиката Жечо Станков относно сключените споразумения с турската компания "Боташ", тяхното отражение върху "Булгаргаз" и необходимостта от предоговаряне на условията. Негов..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и..
Министерството на образованието и науката ще предложи изучаването на религия в задължителния учебен план, като се акцентира върху изучаването на..