"Социалните предприятия възникват не само защото държавата и бизнесът не могат да открият начин да се справят с някои проблеми. Това явление възниква също и защото вече една забележима прослойка от населението не иска да работи в корпоратрицата. Иска да създаде един по-социално устройство, едно ориентиране към човешките ценности", каза още Стоянова.
През последните години понятието „социална солидарна икономика“ много се използва от ЕС и се питаме дали това не е пореден хит, с който много еврочиновници си заслужават заплатите, но зад него наистина има реални процеси. Неслучайно през 2018 г. и у нас е приет закон за социалната и солидарната икономика, поясни социологът.
Социално предприемачество и силен бизнес
Цветелина Стоянова оцени като положителен факт подкрепата на държавата за възникването на социални предприятия чрез взаимодействие с корпоративния свят. „Малко или много се осъзнава вече, че социалното предприемачество не може да бъде устойчиво, ако то не бъде подкрепено от силни организации, които умеят да развиват бизнес.“
Става дума за създаване на възможности уязвимите групи да работят за себе си, да създават икономически продукт и да не изпадат, образно казано, от каруцата на обществото.
„То е решаване на социални проблеми или защита на социални каузи или на групи хора, които не могат да си намерят мястото в бизнес средата, не могат да вървят със същото темпо – било защото са инвалиди, било защото просто техният начин на мислене и действие е различен. Така и бизнесът трябва да приема различните“, коментира социологът.
Познаването на пазарите - шанс за социалните предприятия
Не само социалното предприемачество, но и българският бизнес трябва да се развива в една посока - познаване на пазара, подчерта Цветелина Стоянова, която анализира защо много от социалните предприятия у нас имат къс хоризонт на действие. „Задължително трябва да се опознае пазарът, на който това предприятие се появява.“Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
През 2024 г. най-чести кибератаки са свързани с блокиране на информационни системи на фирми или кражба на данни. Това посочва докладът за дейността на ДАНС. Докладът на Военното ни разузнаване също предупреждава за кибератаки. Под атака остават информационни системи на държавни институции и общински администрации; дружества, ангажирани с производство,..
"Да, България" – една от партиите в коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България", избира нов лидер на мястото на подалия оставка преди 9 месеца Христо Иванов. Кандидатите за поста са шестима. От предварителните им заявки стана ясно, че има консенсус партията да бъде ръководена от двама съпредседатели. За да се случи това, делегатите..
В края на Светлата седмица, в която се питахме къде са светлината и просветлението, толкова ли е голяма търпимостта в държавата и толкова голямо ли е човешкото безрасъдство. Седмицата ни донесе поредна печална статистика за жертвите на пътя. Липсата на отговорност убива хора всеки ден, а близки на загинали на пътя се изправиха пред..
Не е ясно какво МОН иска да въведе в училище. Това заяви пред БНР Георги Богданов, председател на Националната мрежа на децата, за намерението на МОН да въведе предмет "Добродетели и религии" от следващата учебна година. До 8 май просветното ведомство ще публикува концепцията за предмета. "Явно има политически натиск върху..
В България няма акредитирани органи за контрол, които имат права за технически проверки на съоръженията, поставени в увеселителните обекти. Това пък съобщи пред БНР Ирена Бориславова, директор на ИА "Българска служба за акредитация". Тежко остава състоянието на мъжа, ранен при инцидента в лунапарка в Ямбол Въпросът за необходимостта от..
Фалитите в България растат и процесът ще се задълбочава във все повече сектори, прогнозират икономически анализатори. Проучване на глобален застраховател на търговски кредити показва, че 2% от компаниите ще фалират през тази и следващата година, а все повече ще задлъжняват - всичко това на фона на европейската и световна икономическа криза,..
Международната организация "Грийнпийс" последователно се противопоставя на ядрената енергетика, определя я като опасна, скъпа, замърсяваща и несъвместима с устойчивото бъдеще. "Грийнпийс"-България обаче се обяви за оставане на оборудването на АЕЦ "Белене" в България и ако технологиите са съвместими, това оборудване да се използва в работещите..
Тази авария на Иберийския полуостров се нарича разлюляване и разпадане на енергийната система. В България се е случвало два пъти. Това е..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тодор Тагарев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
В 51 училище "Елисавета Багряна" има предмет "Добродетели и ценности", който не е част от постоянната учебна програма. Преподава се, когато учениците..