Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цветелина Стоянова: Социалните предприятия ангажират уязвими работещи

Цветелина Стоянова
Снимка: Ани Петрова

„Има доста активни граждани. Като цяло навсякъде виждаме пробуждането на българския гражданин“, коментира след местните избори Цветелина Стоянова, доктор по социология и изследовател в агенция „Маркет линкс“. Тя се занимава основно с гражданска активност. Като негативна тенденция тя откроява това, че медиите не са дали възможност на активните граждани да бъдат чути.

"Социалните предприятия възникват не само защото държавата и бизнесът не могат да открият начин да се справят с някои проблеми. Това явление възниква също и защото вече една забележима прослойка от населението не иска да работи в корпоратрицата. Иска да създаде един по-социално устройство, едно ориентиране към човешките ценности", каза още Стоянова.

През последните години понятието „социална солидарна икономика“ много се използва от ЕС и се питаме дали това не е пореден хит, с който много еврочиновници си заслужават заплатите, но зад него наистина има реални процеси. Неслучайно през 2018 г. и у нас е приет закон за социалната и солидарната икономика, поясни социологът.

Социално предприемачество и силен бизнес

Цветелина Стоянова оцени като положителен факт подкрепата на държавата за възникването на социални предприятия чрез взаимодействие с корпоративния свят. „Малко или много се осъзнава вече, че социалното предприемачество не може да бъде устойчиво, ако то не бъде подкрепено от силни организации, които умеят да развиват бизнес.“

Става дума за създаване на възможности уязвимите групи да работят за себе си, да създават икономически продукт и да не изпадат, образно казано, от каруцата на обществото.

„То е решаване на социални проблеми или защита на социални каузи или на групи хора, които не могат да си намерят мястото в бизнес средата, не могат да вървят със същото темпо – било защото са инвалиди, било защото просто техният начин на мислене и действие е различен. Така и бизнесът трябва да приема различните“, коментира социологът.

Познаването на пазарите - шанс за социалните предприятия

Не само социалното предприемачество, но и българският бизнес трябва да се развива в една посока - познаване на пазара, подчерта Цветелина Стоянова, която анализира защо много от социалните предприятия у нас имат къс хоризонт на действие. „Задължително трябва да се опознае пазарът, на който това предприятие се появява.“
Вторият в света кооператив е възникнал в края на XIX век в България, първият се е появил в Англия, изтъкна изследователката. "Така че в България има база, има история за създаването на такива структури. Въпросът е ние да се разберем едни с други."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Игор Жалоба: Украйна трябва да осъзнае необходимостта от присъединяването към ЕС

" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ".  Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..

публикувано на 19.12.24 в 11:55

AI поставя пред много предизвикателства и адвокатите

Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..

публикувано на 19.12.24 в 09:00

Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците

От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева.  "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..

публикувано на 18.12.24 в 11:28

Вълкан Горанов: Българските деца олимпийци се открояват значително на европейската сцена

Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София .  "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..

публикувано на 18.12.24 в 10:30

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20

КТ "Подкрепа": Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите - едва 30%

Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите – едва 30%. Това сочи анализ, изготвен от Конфедерация на труда "Подкрепа". От синдиката изразяват недоволство, че огромната тежест е прехвърлена върху работещите, и припомнят, че над 11% от наетите са и работещи бедни. От КТ "Подкрепа" настояват за промени в данъчната и..

публикувано на 16.12.24 в 13:21