Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цветелина Стоянова: Социалните предприятия ангажират уязвими работещи

Цветелина Стоянова
Снимка: Ани Петрова

„Има доста активни граждани. Като цяло навсякъде виждаме пробуждането на българския гражданин“, коментира след местните избори Цветелина Стоянова, доктор по социология и изследовател в агенция „Маркет линкс“. Тя се занимава основно с гражданска активност. Като негативна тенденция тя откроява това, че медиите не са дали възможност на активните граждани да бъдат чути.

"Социалните предприятия възникват не само защото държавата и бизнесът не могат да открият начин да се справят с някои проблеми. Това явление възниква също и защото вече една забележима прослойка от населението не иска да работи в корпоратрицата. Иска да създаде един по-социално устройство, едно ориентиране към човешките ценности", каза още Стоянова.

През последните години понятието „социална солидарна икономика“ много се използва от ЕС и се питаме дали това не е пореден хит, с който много еврочиновници си заслужават заплатите, но зад него наистина има реални процеси. Неслучайно през 2018 г. и у нас е приет закон за социалната и солидарната икономика, поясни социологът.

Социално предприемачество и силен бизнес

Цветелина Стоянова оцени като положителен факт подкрепата на държавата за възникването на социални предприятия чрез взаимодействие с корпоративния свят. „Малко или много се осъзнава вече, че социалното предприемачество не може да бъде устойчиво, ако то не бъде подкрепено от силни организации, които умеят да развиват бизнес.“

Става дума за създаване на възможности уязвимите групи да работят за себе си, да създават икономически продукт и да не изпадат, образно казано, от каруцата на обществото.

„То е решаване на социални проблеми или защита на социални каузи или на групи хора, които не могат да си намерят мястото в бизнес средата, не могат да вървят със същото темпо – било защото са инвалиди, било защото просто техният начин на мислене и действие е различен. Така и бизнесът трябва да приема различните“, коментира социологът.

Познаването на пазарите - шанс за социалните предприятия

Не само социалното предприемачество, но и българският бизнес трябва да се развива в една посока - познаване на пазара, подчерта Цветелина Стоянова, която анализира защо много от социалните предприятия у нас имат къс хоризонт на действие. „Задължително трябва да се опознае пазарът, на който това предприятие се появява.“
Вторият в света кооператив е възникнал в края на XIX век в България, първият се е появил в Англия, изтъкна изследователката. "Така че в България има база, има история за създаването на такива структури. Въпросът е ние да се разберем едни с други."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Филип Кирилов: България не е баница и политиците и феодалите не са на банкет

На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които ще протестират по казуса с Природен парк "Сините камъни". Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна " Повсеместно в България..

публикувано на 23.01.25 в 10:05

КЗП ще обжалва съдебното решение за увеличените такси на мобилните оператори

Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова ще обжалва съдебно решение за увеличените такси на мобилните оператори.  Административният съд в София отмени заповеди на Филипова, с която тя се опита да спре увеличенията при два от операторите.  Не отговаря на истината, че новите цени са окончателно потвърдени, пишат от..

публикувано на 23.01.25 в 09:40

Оценка "дисциплина"? Дискусията продължава

Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" повдигна отново темата за т.нар. оценка "дисциплина" и въвеждането на по-сериозни санкции, касаещи поведението на учениците. Юлиян Петров, КТ "Подкрепа": Оценката за възпитание не е наказание Има деца, които смятат, че могат да правят всичко и всичко е разрешено и идват лошите наказания на живия..

публикувано на 22.01.25 в 11:25

През 2024-та пловдивчани прекарали в колите си 107 часа, софиянци - 104

"Недобра е новината, че трафикът през последната седмица е два пъти по-лош от среднодневния за изминалата година. На места в сутрешните пикови часове стигаме до над 100% средно време за пътуване ", обясни пред БНР Христо Грозданов, управител на Института за транспортна инфраструктура. По думите му "Пловдив след ковид привлече много..

публикувано на 22.01.25 в 10:53
Доналд Тръмп

Доналд Тръмп през американската литературна призма

Как победата на Тръмп на президентските избори в САЩ ще размести културно-социалните пластове отвъд Океана и как ще изглежда обещаната от него „Златна епоха“ за Америка? В деня, в който Доналд Тръмп повторно ще встъпи в длъжност като американски президент, от Автономията за слушане ви предлагаме анализ на  стъпките на завиващата..

публикувано на 20.01.25 в 15:46
Гроздан Караджов

Гроздан Караджов: Няма да се толерира нарушаване на процедурните правила, свързани с жп транспорта

Трима служители на Националната компания "Железопътна инфраструктура" са временно отстранени заради трагичния инцидент край Локорско, при който загинаха двама работници. Това стана ясно след среща на новия министър на транспорта Гроздан Караджов с ръководствата на "Холдинг БДЖ", Националната компания "Железопътна инфраструктура" и..

публикувано на 20.01.25 в 14:03
Проф. Даниела Авджиева-Тзавелла

Проф. Даниела Авджиева: Педиатричните пътеки са ниско финансирани при "пътечната медицина"

Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници, потвърди за тежката ситуация проф. Даниела Авджиева,  преподавател в катедра "Педиатрия" на Медицинския университет в София, в интервю пред БНР. "Проблемът е, че липсват педиатри и в..

публикувано на 20.01.25 в 12:00