Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Китаристът Тони Китановски- "Единственото от което се нуждая е моето трио"

Китаристът- виртуоз Тони Китановски е роден в Скопие, Северна Македония, където и днес живее и работи. Преподава джаз във „Факултета за музикално изкуство“ при Университет „Гоце Делчев“ в Щип и популяризира македонската джаз музика в цял свят. Възпитаник е на престижния Berkeley college, който завършва през 1990 година. Днес от позицията на годините оценката за този шанс да получи образование в една от най- престижните музикални институции остава непроменена за Тони Китановски.„На първо място пребиваването ми в Berkeley college ми донесе приятелството с Георги Дончев и Васил Хаджиманов. Приятелства, това беше основното и разбира се познанията, които ми даде „Земята на джаза“, както и общуването с най- талантливите хора на планетата.“

Освен българските музиканти, с които се запознава в Berkeley college, Тони Китановски е близък приятел с Теодосий Спасов.„Музиката беше тази, която ни събра заедно с Теодосий, но приятелството ни е по- важно. Познаваме се много отдавна и  сме много добри приятели. Пътували сме заедно на турнета, опитваме се да имаме шанса да свирим по-често заедно. Понякога това се случва, но понякога минават няколко години преди да се видим, но нещата така или иначе се получават. Винаги музиката, която правим с него е на едно много високо ниво, затова винаги е удоволствие да свирим заедно.“

За Тони Китановски не е лесен изборът дали да остане в САЩ или да се прибере у дома. „Върнах се, след като войната в Югославия приключи. Всъщност заминах няколко месеца преди да започне войната. Случи се така, че напълно пропуснах този военен период. Върнах се  през 1997 година , но продължавах да пътувам до Щатите. Със семейството ми обмисляхме дали да останем в Щатите или да се приберем в Македония и накрая решихме да останем у дома. И до днес не знам защо го направихме, но така или иначе сега сме тук. Лично аз никога не съм се интересувал дали ще бъда на някое страхотно място, нямам любимо място, където и да ме сложите на планетата навсякъде се чувствам добре. Единственото от което се нуждая е да имам басист и барабанист, каквото е моето трио. С тези музиканти преминава целия ми професионален живот. Понякога наистина ми се иска да бъда в Щатите и планирам да превърна това  в правило- да ходя до Ню Йорк поне веднъж годишно и да свиря с американски музиканти. Това е малко по- различно ниво, защото музиката е жива и се променя ежедневно, поне аз така смятам. През последните няколко години проведох много разговори с музиканти в цяла Европа, включително и с хора, които не са музиканти, но са ценители и колекционери, като промоутъри на фестивали, журналисти и изследователи на джаз историята. Всички казват, че джазът в Америка е умрял и мястото, на което се е  пренесла тази музика е Европа. Но ако питате мен, те грешат напълно. Ако им е приятно да мислят така, хубаво!  Това, което ме смущава е, че джазът в Европа е станал национален проект и е превърнат в културна стока.“

Цялото интервю с Тони Китановски можете да чуете в приложения аудио файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Левон Манукян: Разград заслужава да има качествен културен живот

След продължителен период на криза Разградската филхармония „Проф. Димитър Ненов“ се възстановява и през новия сезон ще бъде част от Театрално-музикалния и филхармоничен център в града. Негов директор в момента е диригентът Левон Манукян, който разкри сериозните си намерения да работи както за укрепване на състава на оркестъра и трупата на театъра,..

публикувано на 16.09.24 в 19:06
Мистериите на Хухла

Българи, гърци и турци ще се надиграват, надпяват и надсвирват на фестивала "Мистериите на Хухла"

Фестивалът "Мистериите на Хухла" се разширява териториално и времево. В мистичното ивайловградско село ще се срещнат представители на три етноса – българи, гърци и турци. Те ще се надсвирват, надиграват, надпяват и надприказват в продължение на три дни – от 21 ви до  23 – ти септември. Иван Бунков, инициатор и организатор на "Мистериите на..

публикувано на 16.09.24 в 12:40
Част от основния актьорски състав в

"Шогун" в очакване на триумф на наградите "Еми"

Новата телевизионна адаптация на романа "Шогун" на писателя Джеймс Клавел се очаква да триумфира на американските награди "Еми" - телевизионният еквивалент на "Оскарите". Церемонията ще се състои в Лос Анджелис тази нощ българско време. Наградите "Еми" ще бъдат връчени за 76-и път и се очаква за първи път носителят на най-престижната..

публикувано на 15.09.24 в 08:54

Новият албум на пианиста Иван Янъков вече е на световния пазар

От днес, 13 септември, на световния музикален пазар излиза най-новият албум на българския пианист Иван Янъков . В него са включени произведения за соло пиано от Цезар Франк, Йозеф Хайдн и Сергей Рахманинов.  Изпълнителят споделя, че това е музика, която познава отдавна, но сега се връща към нея, за да я изработи в детайли и да я представи студийно...

публикувано на 13.09.24 в 16:50

Голямата меса от Антон Брукнер ще звучи в чест на 200-годишнината му в София

На 20 септември от 19:00 часа в зала „България” почитателите на класическата музика ще има шанса да чуят една от мащабните творби на Антон Брукнер – Голяма меса № 3 във фа минор за солисти, хор и оркестър. Концертът е посветен на 200-годишнината от рождението на забележителния австрийски композитор, станал особено популярен със своите..

публикувано на 13.09.24 в 15:44
Габровският камерен оркестър

Дни на камерната музика - за 48-и път в Габрово

И тази година габровската публика има шанса предсезонно да се радва на ценни музикални събития - традиционните Дни на камерната музика започват на 15 септември и ще продължат шест поредни вечери. Фестивалният афиш, съставен за пореден път от диригента на Габровския камерен оркестър Иван Стоянов, предвижда гостувания в града на български изпълнители,..

публикувано на 13.09.24 в 15:05
Любомир Пипков

Спомен за хоровите шедьоври на Любомир Пипков

На 6 септември се навършиха 120-годишнината от рождението на един от най-ценените български композитори - Любомир Пипков.  В своето творчество той пресъздаде духа на епохата - независимо от жанра, в който композираше. Но за една личност с толкова богата душевност и едно толкова извисено творчество е трудно да се говори в малкото минути,..

обновено на 13.09.24 в 14:37