По традиция в края на месец септември бляскаво събитие озарява сцената на Софийската опера в навечерието на всеки нов сезон – галаконцертът на учениците от майсторския клас на българската оперна дива Райна Кабаиванска. Тази година сезонът беше тържествено открит по-рано – също с бляскав галаконцерт, с който националният ни оперен театър отбеляза 90-годишнината от рождението на великия български бас Николай Гяуров. Също по традиция, създадена от акад. Пламен Карталов през последните години, първата премиера на Софийската опера е на българска творба. Тази година театърът постави операта на българския композитор класик Марин Големинов „Зографът Захарий“ – вълнуваща история за големия иконописец и създател на българската светска живопис и любовния триъгълник между него, по-големия му брат Димитър Зограф и красивата девойка Христиания.
Постановката е на известната филмова режисьорка Зорница София. Бих казала, че тя наистина постигна филмова динамика, макар и да ми липсваше нещо от пълния синхрон между тази динамика и музикално-драматургичната логика, който постига в своите постановки Пламен Карталов например. Ролите са поверени на млади певци, които ни радват с красивите си гласове и със заявката за добро вокално и актьорско развитие, което очакваме. В ролята на Захарий беше Валентин Ватев, Димитър – Веселин Михайлов, Христиания – Силвия Тенева. Голямата идея всеки сезон да се поставя по една българска творба е толкова ценна, че бихме простили малките недостатъци на реализацията, които може би ще се изгладят с улягането във времето. Най-разочароващ за мен беше начинът, по който прозвуча изпълнението на хора на църковно песнопение, така както на премиерата на „Янините девет братя“ изпитах неудобство от начина, по който български музиканти изпълняват български неравноделни ритми и фолклорни мотиви. Но тъкмо с увеличаването и поддържането на българския репертоар, което за щастие е във визията на директора на Софийската опера, ще дойде и стилното изпълнение на нашата си, българската музика. Това, което безспорно ми хареса и ме впечатли с качеството си, беше сценографията на Чавдар Гюзелев. В звуковия файл чуйте какво сподели самият той на среща с журналистите в навечерието на премиерния спектакъл, както и спомените на колегата музикален журналист Лили Големинова, внучка на големия български композитор Марин Големинов.
В днешно време имаме нужда от будители повече от всякога. Това заяви пред БНР издателят Соня Хачикян. Издателят Соня Хачикян за „Мадмоазел Айфел и кулата на любовта“ Благодарение на издателя Соня Хачикян българските читатели могат да прочетат книгите на Сара Нович "Добре познати са личностите от нашето минало, които сме нарекли народни..
153 години назад, в далечната 1871-ва в Букурещ, Румъния, излиза от печат сатиричната пиеса на Добри Войников "Криворазбраната цивилизация". В нея авторът е уловил онези черти от народопсихологията, които приемат безкритично чуждите модни образци и умело осмива стремежът на възрожденския българин да се идентифицира с тях...
Тази вечер - 30.10, от 21 часа БНТ ще излъчи филма "Полетът на Щуреца". Той е дело на режисьора Николай Василев. Лентата разказва за рок легендата Кирил Маричков, който днес трябваше да стане на 80 години. Василев се среща с Маричков по повод друг филм. "Тогава си помечтах да направим нещо повече за него. Минаха няколко месеца и му..
Маестро Антони Вит, който репетира със Софийската филхармония за концерта в четвъртък от 19 часа в зала "България", е смятан за д оайен в диригентското изкуство. И не само в родната си Полша – той работи с различни европейски оркестри в Европа, особено често в Испания, където си сътрудничи със Симфоничния оркестър на Навара и ансамбъл "Памплона"...
Росен Идеалов - един от най-уважаваните български кларинетисти и педагози - ще отпразнува 45 години на сцената на 30 октомври 2024 г. Концертът ще бъде в столичната зала "БИАД" на улица "Георги С. Раковски" №108 от 19:00 ч. Ще му партнира пианистката Надежда Цанова, с която са творчески тандем от няколко години. Росен Идеалов ще съчетае в тази..
"Природата, отношението към заобикалящата ни среда винаги ме е вълнувало под различни форми, не само като живопис, но и по-мащабните проекти. Това са моите посоки, които следвам. Природата винаги ще остане като най-искреното , което ни заобикаля." Това отбеляза в интервю за БНР художникът Симеон Стоилов, който открива своя изложба в..
С аромат на печени чушки – новата книга на Ийва, която ще докосне сърцето ви и ще ви накара да се замислите за силата на корените и важността на семейството. "С аромат на печени чушки" не е просто роман, а пътуване през детството , семейните връзки и намирането на себе си. Новата книга "С аромат на печени чушки" ни връща към детството..
Искат да се прегърнат с Борисов и Пеевски. Това заяви Корнелия Нинова, бивш лидер на БСП, за настоящето ръководство на Столетницата. ГЕРБ засега..
Ще гледаме представлението "Бойко Борисов и примадоните" , заяви пред БНР математикът проф. Николай Витанов. "Сега на сцената ще излезе една голяма..
Никой няма да се осмели да иска касиране на изборите. И не защото няма основание, никой няма да прояви смелост. " Кутията на Пандора" може да се..