Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Социална мисия през музиката

Хуан Диего Флорес за благотворителния си проект “Sinfonia por el Peru“

Цигулката срещу пистолета - това е първата победа, казва тенорът

Хуан Диего Флорес

Напоследък най-големият белкантов тенор на нашето време - Хуан Диего Флорес е насочил своите интереси освен към блестящите си изяви по оперните сцени на света, също така и към педагогическата работа и пропагандирането на „Ел Системата“ (венецуелски опит в музикалното обучение на децата, вече популярен в цяла Латинска Америка).

“През 2009 година бях в Каракас за един рецитал с Густаво Дудамел и оркестъра „Боливар“. Познавайки репутацията на "Системата" аз отделих няколко дни от моя календар, за да посетя в компанията на Густаво и Хосе Антонио Абреу „нуклеос“. (Абреу е създателят на "Системата", починал през 2018 година, а „нуклеос“ са  безплатни училища, настанени най-често в бедни квартали) Веднага реших да правя същото в Перу...", разказва Хуан Диего Флорес в интервю за френското издание "Диапазон".

"Да израснеш в Латинска Америка значи често да срещаш бедността и първите й жертви - децата. Някои се правят, че не виждат. Това няма нищо общо с някаква форма на чувство на вина, нито нещо, което дължа на Перу за това, което ми даде. Имах шанса да се родя в семейство от средната класа, да имам добри срещи и преди всичко, да замина в чужбина да уча. Просто не всеки може да има същите възможности и това си остава несправедливост, която не искам да приема. Още по-малко днес, когато съм баща", мотивира дейността си Хуан Диего Флорес.

Началото - поканил Хосе Антонио Абреу три месеца след концерт в Каракас и си уредил среща с президента.

"За да съм честен, приемът беше по-скоро любезен, отколкото ентусиазиран. Виждайки какво стана след това във Венецуела, днес смятам за късмет да не завися от политиката. Но тогава ни трябваше да се справим със средствата, които имахме. “Sinfonia por el Peru“ се роди две години по-късно благодарение на една съвсем малка ентусиазирана  група, в която бе журлналистът Мигел Молинари, който стана изпълнителен директор, както и сестра ми Милагрос, която днес е заета с администрацията. След това се присъедини нашият артистичен директор Хуго Карио. Този млад испански диригент прие да се настани в Перу, след като разбра, че аз не съм звезда, която купува чистата си съвест между два концерта, а че съм готов да плащам с личността си и със своето време..."

За по-малко от 8 години открили над 20 нуклеос - от брега на Пасифика до джунглите на Амазония, преминавайки през Андите.

"И до днес сме посрещнали почти 8 000 ученици. Обратно на други проекти, вдъхновени от "Системата" в Латинска Америка и другаде, ние избрахме да отговорим на педагогически модел, създаден от Абреу. Социалната работа върви заедно с търсене на артистичност. Последното лято нашият младежки оркестър за напреднали изнесе концерт в Лима с Първата симфония на Малер на едно много по-добро ниво, отколкото това, на което е способен Националният симфоничен оркестър на Перу. Между два спектакъла на „Травиата“ в Ню Йорк аз уговорих първата им покана за Карнеги хол."

Верни сме преди всичко на философията на Абреу - тази за социалната трансформация, реализирана чрез музикалното възпитание, твърди още Хосе Антонио Абреу.

"Да наложиш цигулката срещу пистолета като обект на желанието на едно дете - ето това е първата победа! Групата за анализ на развитието, базирана в Лима, направи обстойно проучване на две групи - едната от деца, следващи програмата, и другата от младежи от същата среда, които не са включени. Разликата по отношение на училищната работа, заетостта, социалните прояви е значителна. Верността ни остава и към методите в “нуклеос“, които са място на живот, сигурност и интензивно музикално обучение в оркестъра и хора, всеки следобед…"

"В Перу създадохме върху базата на „нуклеос“ един академичен оркестър, по-гъвкав, но който ще помогне за професионалната подготовка на най-добрите ни ученици. За това да им се дават дипломи, признати от университетите", казва още Хуан Диего Флорес пред френското списание “Diapason“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йордан Йовков

Добрич ще отбележи 145 години от рождението на писателя Йордан Йовков със съвременен спектакъл

Добрич ще отбележи 145 години от рождението на писателя Йордан Йовков със съвременен спектакъл, обединяващ в себе си музика, танци и текст. Инициативата е финансово обезпечена от Министерството на културата по проект „Добрич арт“, който ще се осъществи от Общинския културен институт. Сцената на изявата ще бъде в градския парк „Св. Георги“, а..

публикувано на 02.02.25 в 04:32
Гергана Христова - Веселинова

Фолклорните мотиви в разказите на Гергана Христова - Веселинова

То и името й българско, и хубостта й българска, и талантът й в повече на Гергана Христова - Веселинова от Враца. Книгата, която представям е " Неродена мома", издържана изключително в стил български диалект и бит, унаследен от бабите. Завършила е гимназия във Враца със специалност " История", бакалавър 4 социална педагогика в..

публикувано на 02.02.25 в 04:28
Венета Нейнска

Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов в Ню Йорк, Ню Джърси и София

Пианистката Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов на престижни сцени в Ню Йорк, Ню Джърси и София. На 15 февруари в Nicholas Music Center на Rutgers University, Ню Джърси, тя ще представи киноконцерта "В търсене на Димитър Ненов" .  Това събитие, част от тридневен фестивал, посветен на 90-годишнината на американския педагог и..

публикувано на 01.02.25 в 07:40
Костадин Генчев

Композиторът Костадин Генчев споделя своите "Петолиния и вдъхновения"

На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..

публикувано на 31.01.25 в 15:42

Годишен преглед на книжната реколта от сливенски автори

Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..

публикувано на 31.01.25 в 06:27

Деца свирят на деца - концерти с поглед в бъдещето

Поредицата "Културама фест в музея" ще има специално събитие на 31 януари от 19 часа в Софийската градска художествена галерия. Под надслов "Деца свирят на деца" фондацията организатор "Културни перспективи" ще представи най-младите си стипендианти: Анжелина Денчева - сопран, Кристиян Менев - баритон, Дарин Ламбрев - виолончело, и Филип Ангелов -..

публикувано на 30.01.25 в 18:21

Светлин Русев и Вероника Тодорова вдъхновиха нова творба на Минко Ламбов

Ново българско музикално произведение ще види бял свят на 29 януари във Военния клуб. Композиторът Минко Ламбов ще бъде и диригент в концерта на Симфониета "София", а в програмата са включени още пиеси от Кирил Ламбов, Ренцо Руджери и др. Новото произведение на Минко Ламбов е Концерт за цигулка, акордеон и оркестър. То е част от поредицата..

публикувано на 29.01.25 в 14:38