ГЕРБ ще допуснат грешка, ако не си направят вътрешно добър анализ – защо на места има отлив от подкрепата към тях, заяви пред БНР Любомир Аламанов от Центъра за анализи и кризисни комуникации.
„Направи ми лошо впечатление, че чисто комуникационно ГЕРБ излиза с политическо послание как са се представили спрямо БСП – като гражданин мен това не ме интересува. Мен ме интересува какво те ще направят“, коментира той в предаването „Нещо повече“.
За напускането на Волен Сидеров на парламента, Аламанов изказа мнение:
„Според мен трябваше да има няколкодневни празненства заради това, че Волен Сидеров напуска парламента. Според мен голяма част от неговите бивши колеги биха дали няколко дни честване на това, че няма да ги тормози повече. Във всяка страна има подобен феномен, където човек достига до ръба и леко прекрачва отвъд ръба на доброто, нормалното поведение, играе си със законите, с това, че той има пълен имунитет. Не разбирам защо депутатите трябва да имат пълен имунитет срещу всякакви престъпления и безчинства, които правят“.
В този смисъл той изказа мнение, че е важно на масовата публика да се обяснява защо подобно поведение не е конструктивно, не е борба срещу статуквото, а е просто „гаменско използване на принципа на изгорената земя – ние правим цирк, пък след нас потоп“.
По думите му ако има укорими неща, преследвани от закона, новият главен прокурор трябва да види какво се случва:
„Не разбирам защо подобно поведение, което може би нарушава някои норми в Наказателния кодекс, да не бъде преследван“.
Сякаш малките населени места са оставени на самотек, смята Аламанов. Според него не е виновна обществеността, че по някакъв начин приема тази действителност, а е виновен този, който получава заплата от данъците ни и оставя да се случва тази действителност.
Светът мигрира към изцяло нов модел
Саша Безуханова от Инициативата „MOVE.BG” вижда промяна на политическото на местните избори:
„Светът мигрира от една философия на противопоставянето, на манталитета „аз печеля, когато ти губиш“, към един изцяло нов модел, който е ориентиран към това различните да се сдружават, да създават общи платформи, да има диалог, хората да не се обвързват трайно с политически партии например, едни общности от активни граждани да застават автентично зад каузи, които припознават като свои. Измеренията на тази промяна на политическото ние видяхме на местните избори. На тези избори видяхме много наши приятели, носители на тази нова линия на гражданско участие и принос, да вдигнат ръка и да се заявят като независими с каузите, с идеите, с биографиите си“.
Любомир Аламанов се съгласи с тезата на Безуханова, че бъдещето е на общностите. Според него на партиите ще бъде все по-трудно да печелят избори или ще управляват, ако стоят само на платформите на общите политически приказки. Масовата публика трябва да свикне с това, че има такава възможност, смята той и определи явяването и добрия резултат на изборите на Борис Бонев като първа крачка от дългия процес.
Конвенционалното политическо не може да разчита вече на традиционните механизми – на лоялен електорат, на последователи, които следват идеология, защото то е под конкуренцията на улицата, на различните, категорична е Саша Безуханова и подчерта:
„Тези правила, които днес управляват обществената среда и регулират изборите ни, те ще бъдат заменени неизбежно, защото отдолу автентично тръгват едни съвсем различни процеси. Идва генерация от хора, които са с друг профил“.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова участва в кръгла маса посветена на достъпа до храна, организирана от Сдружение "За достъпна и качествена храна". "Качеството на храната е в пряка връзка с качеството на живот и евентуалните заболявания, които може да бъдат предизвикани от некачествена храна", отбеляза Киселова на форума...
Днес се навършват 152 години от обесването на Апостола на свободата Васил Левски. На 18 февруари 1873 г. Левски е обесен в покрайнините на София от турските власти. Годишнината ще бъде отбелязана на днес и утре с военни и общоградски ритуали в различни градове на страната. В Карлово - родният град на Васил Левски, отбелязването на..
Пътищата в област Плевен са проходими при зимни условия. Няма селища без ток и вода. Продължава снеговалежа, макар и слаб. Общественият транспорт се движи нормално. МРРБ: Републиканските пътища са обработени и проходими при зимни условия Пътят Плевен –Ловеч вече е отворен след като движението беше спряно..
"Ако си спомняте, големият въпрос, който поставих още в началото на войната в Украйна, е да не се допуска въвличането на България в нея. Днес на фона на разпадащата се глобална архитектура за сигурност този въпрос е още по-актуален. Като върховен главнокомандващ съм категорично против България да изпраща войници в Украйна под каквато и да е..
Управленската програма на кабинета Росен Желязков вече е подготвена. Тя ще трябва да бъде обсъдена и одобрена на заседанието на Съвета за съвместно управление, което ще се проведе след Консултативния съвет при президента по-късно днес. Част от партньорите в управленското мнозинство все още не са запознати със съдържанието й, научи БНР от свои..
Снегорин се обърна в канавка на общинския път между врачанските села Чирен и Девене, съобщиха пътуващи в района, който е почистен и проходим при зимни условия. 80 снегорина са по републиканската пътна мрежа в област Враца от вчера, когато започна снеговалежа и се влоши зимната обстановка. Републиканските пътища са..
Всяка година германският Бундестаг дава до 120 стипендии на млади висшисти от 50 държави, включително България. Целта на Международната парламентарна стипендия на германския Бундестаг (IPS) е да предостави на участниците възможност да се запознаят отблизо с демократичните процеси и парламентарната система на Федерална република Германия ...
По-скоро става въпрос за групировки , не за идеологически различия. Това каза след избора на председател на БСП социологът Кольо Колев от..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
Справедлив мир за Украйна няма да има. В това е категоричен журналистът Валерий Тодоров, бивш кореспондент на БНР и БНТ в Москва. В предаването "Преди..