Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Веган парад тази вечер в София

Броят на веганите расте, твърдят от техния съюз в България

| обновено на 01.11.19 в 14:17
Снимка: БГНЕС

Днес е Световният веган ден. Денят се отбелязва за първи път през 1994 г.

Думата „веган“ е въведена от Доналд Уотсън. Той става вегетарианец на 14-годишна възраст, на 30 години става веган и доживява до 95-годишна възраст. Умира през 2005 г. 

Веганите са вегетарианци, които не консумират не само месо, но и риба, яйца и млечни продукти. Те не използват още и изделия от животински произход като кожа, коприна и вълна, а най-строгите вегани не използват дори пчелен мед.

Днес Българският вегански съюз организира парад в защита на животните. Парадът ще тръгне от стълбите на Софийски университет в 17.50 ч.

„Искаме да вдигнем малко шум за правата на животните, както винаги. Това не е маловажна тема, а нещо много значимо, особено в днешното ни общество“, заяви в предаването „Преди всички“ председателят на Веганския съюз Никола Донев.

Снимка: БГНЕС

„Тече масова веганизация. Навлизат такива стоки, култура. Веганите се увеличаваме изключително интензивно“, коментира той. „Наблюдава се много голям прогрес от гледна точка на това, че навлизат масово стоките в супермаркети, отварят се ресторантчета, които са вегански“, допълни още Донев.

Запитан дали парадът тази вечер ще съдържа шокиращи минувачите сцени, Никола Донев посочи, че „истинският шок е в кланиците, където животните непрекъснато се убиват“.

„Това, което правим ние, е символично пресъздаване на жестоката действителност в тези кланици“, изтъкна той. Според Никола Донев, след акциите на веганите на публични места привържениците на каузата се увеличават. „Получаваме отзиви от такива хора, които са се замислили и са направили тази важна връзка между месото и убийството. Повечето хора дълбоко в себе си осъзнават, че това е неправилно и нередно, но продължават да участват в този процес“, отбеляза Донев.

В затворите ни вече се осигурява веган меню, каза още Никола Донев.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кметът на Анталия, който е от опозиционната НРП, е отстранен от длъжност

Кметът на турския град Анталия, който е от опозиционната Народнорепубликанска партия е отстранен от длъжност, съобщиха от турското министерство на вътрешните работи с пост в социалната мрежа "Екс". Опозиционната партия вече има 15 свои кметове в следствения арест, включително популярния кмет на Истанбул и бивш кандидат-президент Екрем..

публикувано на 08.07.25 в 14:10
Снимката е илюстративна

14 пожара са възникнали в област Кърджали в първата седмица на юли

14 пожара са възникнали в област Кърджали в първата седмица на юли. Това е половината от инцидентите с огън, регистрирани през предходния месец. При 3 от тях има нанесени щети. Според директора на противопожарната дирекция комисар Сергей Заимов няма промяна в културата на хората да не предизвикват пожари. "В резултат на нашите действия са..

публикувано на 08.07.25 в 13:58
Евгени Кънев

Евгени Кънев: Еврото няма отношение към инфлацията!

Паричната единица, дори и евро, няма отношение към инфлацията. Това, което има отношение, е нагнетяването на страх от поскъпване и тази антиевро кампания води до покачване на цените. Инфлацията има психологически момент – както виждам пазара на имоти и на домати. Изливайки пари на пазара вдигат се цените, но няма пряка връзка каква валута..

публикувано на 08.07.25 в 13:45

ЕП подкрепи присъединяването на България към еврозоната

С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" Европейският парламент одобри доклада за присъединяването на България към еврозоната от 1 януари 2026 г. Теменужка Петкова: Нищо не може да спре България по пътя ѝ към еврозоната Ева Майдел: "Европа на суверенните нации" ще гласува против България в еврозоната Преди вота евродепутатката от..

публикувано на 08.07.25 в 13:39
Говорителят на Софийската районна прокуратура Николай Николаев

Прокуратурата е срещу освобождаването на тримата младежи, нападнали хора в София

Прокуратурата ще протестира решението на Софийския районен съд да пусне от ареста тримата младежи, които в петък през нощта нападнаха двама души на столичния площад "Славейков". СРС пусна от ареста тримата младежи, задържани за побой над минувачи в София Според говорителя на районната прокуратура Николай Николаев, заради високата обществена..

публикувано на 08.07.25 в 13:20

ИСС: Недекларираният труд остава сериозен проблем при сериозната заетост

Недекларираният труд остава едно от най-сериозните проявления на проблемите при сезонната заетост. Работата без трудов договор при този вид заетост е трайно явление в България – по данни от Главна инспекция по труда през последните 3 години тя e около 10% в случаите на направените проверки.  Това се посочва в анализ на Икономическия и социален..

публикувано на 08.07.25 в 13:20
Гражданска инициатива „Будители“ организира протест срещу влизането на България в еврозоната, 8 юли 2025 г.

Протест срещу въвеждането на еврото

Протест срещу въвеждането на еврото се провежда в София. Представители на гражданската инициатива "Будители" се събраха пред представителството на Европейската комисия в центъра на столицата. Георги Мъндев обясни: "Как ще живеят нашите майки и бащи, защото не всеки е компютърен специалист, не всеки получава по 20 000 лв. заплата...

публикувано на 08.07.25 в 13:12